רינה רוזנברג קנדל
רינה רוזנברג קנדל

יוסי פתאל, מנכ"ל לשכת מארגני תיירות נכנסת, מדווח על 10% עד 15% ביטולים במספר הקבוצות שהיו אמורות להגיע לישראל בשלושת החודשים הקרובים. עם זאת, פתאל גם משדר אופטימיות: "בטווח הארוך זו יכולה להיות הזדמנות לישראל. כל הביקושים שהיו לסיורי תמריץ וטיולים באסיה יצטרכו להיות מנותבים למקום אחר, רובם בטח לאירופה ולארה"ב. אבל חלק מהם יכולים להגיע גם אלינו. כשיש תקציב לסיור שהיה אמור להתקיים בסין, אך היא לא רלוונטית ואילו פה בישראל יש מקום, אולי גם אנחנו נרוויח מזה. כרגע שמעתי רק על שתי קבוצות שהיו אמורות להגיע לאסיה ושינו את היעד אלינו, אבל ייתכן שיש עוד בדרך".

לצד האופטימיות, פנה פתאל במכתב למנכ"ל משרד הבריאות והביע תרעומת על פרסומן של אמירות שעלולות להרתיע קבוצות מהלגיע לארץ. לפני כמה ימים פורסם כי המנכ"ל, משה בר סימן טוב, בוחן מניעת כנסים בינלאומיים בישראל.

"הניסיון לאסור כניסה לישראל לפי מטרת הביקור ולא לפי מקור בואם של התיירים, אינו סביר", כתב פתאל. "אנו סבורים כי אמירות מהסוג הזה, לא רק שהן חסרות אחריות. הן גורמות נזק רב דווקא בתקופה רגישה ומבולבלת. שיתוף הקהל במחשבות שטרם התגבשו לכלל הנחיות מחייבות - אין בו תועלת, יש בו נזק מיידי וליבוי הלחץ אצל עמיתנו בחו"ל ואצל מארגני התיירות בארץ, שעמלים שנים מראש על קיום כנסים בישראל".

פתאל ביקש ממשרד הבריאות לפרסם הודעה שתבהיר כי אין שינוי בהנחיות הקיימות, כדי שמארגני התיירות הנכנסת יוכלו להעבירה לגורמים בחו"ל. בשלב זה בוטלו כמה כנסים קטנים בלבד, אך בלשכת מארגני התיירות חוששים כי השמועה שבישראל שוקלים מניעת קיום כנסים תתפשט כאש בשדה קוצים ותוביל לגל של ביטולים.

תיירים בישראל בחוף קיסריה
קבוצת תיירים מסין בחוף קיסריהצילום: רמי שלוש

לדבריו, אין מדינה בעולם שהודיעה על הנחיה דומה. "אמנם יועדנו להיות אור לגויים", העיר בסרקסטיות, "אך לא כדאי שנגזים ונסנוור אותם". לדבריו, "כל אמירה ושמועה מתלקחים לממדי ענק ויוצרים גלי הדף כלכליים שאינם מחויבי המציאות". פתאל סבור כי "הציטוט בשמך כבר גרם לביטולים, וזאת עוד בטרם החלטת בינך לבין עצמך אם אכן יש הגיון בהנחייה המוכוונת מבקרי כנסים בלבד. מיותר לציין שלא ניתן להשיב כנס שבוטל במועד מאוחר יותר. כל אתרי התיירות בארץ, השווקים, ובכלל רחובות תל אביב ויפו מהווים 'כנסים בינלאומיים' של תיירים מכל העולם, יחד עם האוכלוסיה המקומית".

במקביל מתברר כי ההנחייה שפירסם אתמול (ראשון) משרד הבריאות - לפיה גם השבים מתאילנד, הונג קונג, סינגפור ומקאו חייבים בבידוד - לא חלה על קבוצות תיירים המגיעות ממדינות אלה. אלו רשאים להיכנס לישראל ללא הגבלה. "אנו מודעים לחוסר ההיגיון, ומניחים כי בשלב מסוים גם הגורמים במשרד הבריאות יבחינו בכך", נמסר מהלשכה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker