רינה רוזנברג קנדל
רינה רוזנברג קנדל

משרד הבריאות הודיע היום (א') כי הוא מרחיב למדינות נוספות את בידוד הבית לשבים מהמזרח הרחוק. מעתה, לא רק השבים לישראל מסין ייאלצו לשהות בבידוד - אלא גם החוזרים מתאילנד, הונג קונג, סינגפור ומקאו. מדובר בזעזוע נוסף העובר על ענף התיירות הישראלי, שגם כך ספג מכה בעקבות התפשטות המגפה.

החל מהיום, מי ששב ממדינות אלה ישהה בבידוד בית עד להשלמת 14 יום ממועד החזרה (תקופת הדגירה) - לא יוכל לצאת למרחב הציבורי ולא לשהות במקומות ציבוריים, ובכלל זה מוסדות חינוך, מקומות עבודה, תחבורה ציבורית, מקומות בילוי וקניות, בתי חולים ומרפאות. נכון להיום, מספר הנדבקים בהונג קונג הוא 56, מקאו - 10, סינגפור - 72, ותאילנד - 33.

תאילנד היא אחת מיעדי הנופש האהובים על הישראלים, במיוחד בתקופות החגים, שבהם יש אפשרות לצאת לחופשה ארוכה של יותר משבוע, כמו למשל חג הפסח שיחול בעוד כחודשיים. לפי נתוני לשכת התיירות של תאילנד בישראל, השהייה הממוצעת של ישראלי בתאילנד היא 17 יום.

התגוננות מפני וירוס הקורונה. איש צוות בוייאטנם אירליינס מטהר את המטוס
התגוננות מפני וירוס הקורונה. איש צוות בוייאטנם אירליינס מטהר את המטוסצילום: AFP

אל על, שמחזיקה בבלעדיות בקו התעופה הישיר לתאילנד, היא הנפגעת המרכזית מהודעת משרד הבריאות, שכן ברור שנוסעים שלא חייבים לטוס עכשיו לתאילנד - יבטלו את הטיסה שלהם. כבר בשבוע שעבר החברה הודיעה כי היא מתכוונת לצמצם משמעותית את הטיסות בקו ולהפחית בחלק מהימים את הטיסות משתי טיסות לאחת בלבד.

הסיבה לכך היא שעוד לפני הודעת משרד הבריאות, ישראלים רבים חששו מהידבקות והעדיפו לבטל את הטיסה, אפילו במחיר של תשלום דמי ביטול. ההערכות הן שכעת לא תהיה לחברה ברירה ובדומה לביטול הקו לסין והונג קונג - היא תיאלץ לבטל גם את הקו לתאילנד לתקופה הקרובה. זאת, בשל חוסר כדאיות כלכלית להמשיך להפעילו וכן לנוכח העובדה כי צוות האוויר שליווה את הטיסה, שכולל טייסים ודיילים, יצטרך למעשה להיכנס לבידוד לאחר כל טיסה חזור משם. המשמעות היא שייתכן כי כבר ממחר יבוטלו הטיסות המתוכננות לתאילנד.

לפי נתוני רשות שדות התעופה, ב-2019 טסו בקו התעופה הישיר תל אביב-בנגקוק 246 אלף נוסעים (עלייה של כ-10% לעומת 2018), אך אלה רק הנוסעים שטסו הלוך וחזור בטיסה ישירה. המספר האמיתי של הישראלים שהגיעו ב-2019 לתאילנד גבוה יותר, ולפי לשכת התיירות של תאילנד בישראל הוא כ-196 אלף נוסעים, שכן הם מרבים לטוס באמצעות חברות תעופה נוספות שפועלות בישראל, בין היתר חברות טורקיש איירליינס הטורקית, ואירופלוט הרוסית. עוד לפי הלשכה, ההוצאה הממוצעת של התייר הישראלי היא בין הגבוהות בעולם: יותר מ-92 אלף באט בעת שהותו במדינה (כ-10.5 אלף שקל). 69% מהישראלים שמגיעים לתאילנד הם תיירים חוזרים.

להוראה החדשה של משרד הבריאות צפויה להיות גם השפעה קלה על הבחירות לכנסת: כל נוסע שיחזור ממדינות אלה החל ממחרתיים (ג') לא יוכל להצביע, שכן יום הבחירות יחול במהלך ימי הבידוד.

מחברת אל על נמסר בתגובה: "נפעל על פי הנחיות משרד הבריאות והגורמים המוסמכים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker