עובדי ארקיע נגד ההנהלה: "טעויות ניהוליות הביאו את החברה למצבה הנוכחי"

העובדים מציינים החלטות כמו רכישת מטוסי איירבוס, כישלון הקו לתאילנד ושימוש בעובדי קבלן כחלק מההחלטות שהביאו את החברה לפיטורים ולקיצוץ בשכר העובדים

רינה רוזנברג קנדל
רינה רוזנברג קנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מטוס של ארקיע
מטוס של ארקיעצילום: LLHZ2805

עובדי חברת התעופה ארקיע יוצאים נגד הנהלת החברה בראשות המנכ"ל ניר דגן, וטוענים כי כשלים בהחלטותיה, שרק בחלקם קשורים לסגירת שדה דב ביולי האחרון, הובילו למצבה העגום של החברה היום.

במכתב שפירסמה בסוף השבוע מועצת עובדי חברת ארקיע בראשות עליזה בלאיש לעובדים, נטען כי "לצערנו, שורה ארוכה של החלטות שגויות וטעויות ניהוליות לאורך השנים הביאו את החברה למצב שבו היא נדרשת להליך ארוך, משמעותי וכואב כדי לאפשר את המשך קיומה. די אם נסתכל על חלק קטן מאותן החלטות תמוהות, כדי להבין עד כמה עמוקים היו אותם כשלים", נכתב לעובדים.

מועצת העובדים מציינת את חוסר ההיערכות של הנהלת החברה לפינוי שדה דב ואת ההחלטה לרכוש את מטוסי האיירבוס היקרים הטסים לטווחים ארוכים. עוד הם מציינים את ההחלטה לפתוח את קו הטיסות לתאילנד באמצעות מטוס ישן ומרובה תקלות, שיצר נזק תדמיתי מול הלקוחות והוביל בסופו של דבר להפסדים רבים לחברה על הקו ולסגירתו באוקטובר האחרון - כשנה בלבד לאחר השקתו.

מנכ"ל ארקיע, ניר דגן
מנכ"ל ארקיע ניר דגןצילום: שי אדם

כמו כן מציינת מועצת העובדים את השימוש בעובדי קבלן לצורך העמסת טיסות פנים-ארציות בנתב"ג במקום שיבוץ עובדי החברה למשימה - החלטה שהובילה להוצאה מיותרת של מיליוני שקלים לעומת החלופה. העובדים מדגישים טעות קשה נוספת של ההנהלה, לטענתם, בעסקת חכירת מטוסים שבוצעה ללא הגנה על ארקיע כחוכרת, דבר שאילץ את החברה לשלם מיליוני דולרים על החלפת חלקים במטוס. 

לפי מועצת העובדים, טענות אלה כלפי ההנהלה הן רק "קצה קצהו של הקרחון" ומתרעמת על כך שכשהגיעה השעה לחתוך בבשר החי במטרה להבריא את החברה, החלה ההנהלה מיד בפיטורי עובדים כדי לפצות על הפערים, במקום לפעול לשיפור והתייעלות באותם המקומות שהביאו אותה למקום שבו היא נמצאת היום.

בחודש שעבר נחתם הסכם עקרונות שהתווה דרך לקיומו של הסכם קיבוצי בין ההנהלה לחברה ובשבוע הבא צפויים הצדדים להכנס למשא ומתן בעניין זה. כחלק מההסכם הסכימו העובדים לקיצוץ בשכרם, תוך התחייבות ההנהלה שקיצוץ זה יחול גם על בעלי החוזים האישיים, ההנהלה וחברי הדירקטוריון.

מועצת העובדים טוענת כי אף שעברו כמה שבועות מחתימת ההסכם, הנהלת החברה טרם הציגה בפניה כל תוכנית עסקית להבראה, כפי שהתחייבה לעשות. "העובדה שטרם ראינו תוכנית מסודרת להבראת החברה, מעלה בפנינו חשש ממשי כי אין בהנהלה הבנה אמיתית לכשלים הרבים שנעשו על ידה לאורך השנים, וכי אין בכוונתה לייצר תוכנית עמוקה ויסודית שתבטיח את איתנות החברה ואת עתידנו התעסוקתי לעוד שנים ארוכות קדימה".

מארקיע נמסר: "עובדי ארקיע הם הנכס החשוב ביותר של החברה. עם זאת, סגירת שדה דב, על פי החלטת ממשלת ישראל ובניגוד לאזהרות ארקיע כי למהלך יהיו השלכות חמורות בחברה ומחוץ לה מחייבות אותנו למהלכים קשים וכואבים על מנת להתאים את החברה למציאות החדשה. איננו מנהלים דו שיח עם העובדים בתקשורת אך עמלים על תכנית שתצעיד את החברה קדימה בעידן החדש בישראל ובמציאות השמים הפתוחים והלואו-קוסט״.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker