רוצים להיות תיירים סביבתיים? חפשו את הטיסות הירוקות

מגמת הקיימות רק תתגבר ולא רחוק היום שכל הצרכנים, או לפחות רבים מהם, יחפשו את תו התקן הירוק בעת בחירת הטיסה

תמר גרזון
תמר גרזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תיירים בוונציה
תיירים בוונציהצילום: AFP

זהו, זה כאן. אי אפשר יותר להתעלם. דובי הקוטב הגוועים רחוקים מהעין, הקרחונים הנמסים והיערות הבוערים רחוקים מהלב, אבל שקיעתה של ונציה היפהפיה היא כאן. מול העיניים שלנו, לא רחוק מאתנו ובאחת מהערים המתוירות והאהובות בעולם.

נושא הקיימות מעולם לא היה בוער כל כך כמו בתקופה האחרונה. זה התחיל עם נערה שוודית דעתנית שהשתלטה על סדר היום וממשיך עם שקיעתה הטראגית כמעט של עיר התעלות הצפון איטלקית. המציאות הנוכחית מכניסה, יהיו שיגידו ובצדק שבאיחור, את נושא הקיימות לכל תחומי החיים. קשי הפלסטיק שהפכו לאות קלון, יותר ויותר חברות מנסות לקדם מיחזור במוצריהם, הניסיון לעבור לכלים רב פעמים וגם לעבור לטיסות ירוקות — ותשאלו את הנסיך הארי שספג קיתונות של כעס ובוז לאחר שבחר לטוס בטיסה פרטית שבהגדרתה אינה ירוקה.

כן, נושא הקיימות נכנס באחרונה גם לחופשות שלנו, ולהערכתי הוא כאן להישאר. לא רבים יודעים זאת, אבל עולם התעופה יוצר הרבה מאוד זיהום אוויר, וכשהשמים פתוחים והטיסות זולות — הזיהום במגמת עלייה.

בעולם התעופה לא אדישים למגמה הירוקה ונערכים בהתאם, וגם לנו הצרכנים יש דרכים להשפיע ולהאיץ את תהליך הקיימות אשר נכנס לענף התעופה.

אחד הצעדים המוכרים והמשמעותיים ביותר הגיע באחרונה דווקא מאותו הנסיך הארי, אשר הצהיר על תוכנית טראוולייסט (זה רק נשמע דומה לאתר של כותבת שורות אלה) — מיזם תיירות אקלימית שנועד להפוך את עולם תיירות לידידותי יותר לסביבה. המיזם יאגד מיזמים אקלימיים מגוונים כאשר כל מי שנרשם לוקח על עצמו למעשה את האחריות לתרום בדרכו וביכולתו למען המטרה הנעלה. גם אנחנו באתר טרווליסט נרשמנו למיזם ובכוונתנו לסייע לצרכנים לזהות את הטיסות הירוקות יותר.

חשוב לי להודות, לא מדובר רק במעשה אלטרואיסטי של החברה שאני מנהלת, אלא גם בראייה עסקית עתידית, שהרי מגמת הקיימות רק תתגבר ולא רחוק היום שכל הצרכנים, או לפחות רבים מהם יחפשו את תו התקן הירוק בעת בחירת הטיסה, ובמיוחד כשתופעות הזיהום נעשות יותר ויותר קרובות לבית (ונציה).

אני מאמינה שיותר ויותר חברות תעופה יפעלו להפוך את הענף לירוק יותר ובכלל אנשי התיירות — מממשלות ועד אחרוני סוכנויות הנסיעות יקדמו בשנים הקרובות את התחום. לשם הצרכנים הולכים. לשם העולם מסתובב.

אם אינכם יכולים לחכות, אתם כצרכנים כבר יכולים לזהות את הטיסות הירוקות יותר בעזרת כמה כללי אצבע: כמה שפחות קונקשנים זה יותר ירוק, מטוסים ישנים הם מזהמים יותר, וכך גם המטוסים הקטנים וגם הטיסות במסלולים הארוכים יותר. למביני העניין, יש סוגי מנועים הנחשבים יעילים יותר וחסכוניים יותר בדלק.

נושא התעופה הוא רק קצה הקרחון (הנמס בקצב מוגבר). עם התחזקות מגמת התיירות, מעניין יהיה לראות כיצד והאם תשתנה בהתאם גם תרבות הצריכה — האם נרכוש פחות ונבזבז פחות, במטרה לזהם פחות? גם לכך יהיו תמורות משמעותיות על עולם התיירות, שכן חלק משמעותי מתוך חוויית החופשה שלנו היא השופינג, וזה כמעט לא משנה לאן מיועדות פנינו. תרבות התיירות מעודדת את תרבות הצריכה.

ומה לגבי יעדי התיירות? אם נחזור בשלישית לוונציה, שם מופנות חלק מההאשמות להמוני התיירים המגיעים לעיר ומזהמים אותה ופוגעים בה. האם לבסוף תוגבל כמות התיירים הנכנסים לכל עיר? מדינה? מעניין יהיה לראות לאן תיקח הרוח את טיסת הטרנד הבא.

הכותבת היא מנכ"לית טרווליסט — אתר השוואות מחירים בתיירות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker