"כדי שהחברה תשרוד": ארקיע במו"מ לקיצוץ שכר לכל העובדים

הנהלת ארקיע נמצאת במו"מ מתקדם מול העובדים לגיבוש מהלך התייעלות - שיכלול בשלב הראשון קיצוץ שכר ■ יו"ר איגוד עובדי התחבורה בהסתדרות: "אנחנו מנהלים מו"מ לגבי פיטורים, אבל זה לא יקרה כרגע"

רינה רוזנברג קנדל
רינה רוזנברג קנדל
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
חברת ארקיע
מטוס של חברת ארקיע

הנהלת חברת התעופה ארקיע נמצאת בימים אלו במו"מ מתקדם מול העובדים, בשיתוף ההסתדרות, לגיבוש מהלך התייעלות - שיכלול בשלב הראשון קיצוץ שכר רוחבי לכלל עובדי החברה. בנוסף, מתברר כי חודש בלבד לאחר שמינתה החברה את מנכ"ל ארקיע לשעבר, גדי טפר, לתפקיד יו"ר הדירקטריון במקומו של אבי נקש, היא תחליף אותו באבי חורמרו, מנכ"ל קבוצת נקש. טפר יישאר כחבר דירקטריון פעיל.

מהלך ההתייעלות אמור לצאת לדרך כבר בחודש הקרוב, כשנכון לעכשיו לא ברור באיזה שיעור יהיה הקיצוץ בשכר - בין ההנהלה לנציגות העובדים, שמחזיקים בכ-30% ממניות החברה, יש עדיין מחלוקות בנושא. "בשלב זה מדובר בהורדת שכר רוחבית כדי שהחברה תשרוד. אנחנו מנהלים מו"מ לגבי פיטורים, אבל זה לא יקרה כרגע", אמר אבי אדרי, יו"ר איגוד עובדי התחבורה בהסתדרות.

"עם הזמן שחלף מאז סגירת שדה דב התברר לנו שהבעיה הרבה יותר עמוקה ממה שחשבנו. הסיפור של אילת לא פשוט והירידה בתנועת הטסים לעיר היא קריטית - נוכח העובדה שמקורן של רוב הכנסות החברה הן מהפעילות הפנים ארצית, ושם נפגעה העבודה באופן קשה. זה לא רק בארקיע, גם ישראייר סובלת מזה. אנשים מוותרים על הטיסות לאילת ומגיעים אליה עם האוטו כי לוקח להם אותו זמן להגיע לעיר עם טיסה מנתב"ג כמו עם אוטו", אמר.

לצד הפעילות הפנים ארצית, ארקיע ספגה פגיעה מהותית בהכנסותיה בקו נתב"ג-בנגקוק, אותו השיקה רק לפני כשנה. בסופו של דבר החליטה החברה לסגור את הקו, ובחודש שעבר הפסיקה להפעילו.

מי שמאמין לא

ארקיע האמינה עד הרגע האחרון ששדה דב לא ייסגר ושראש הממשלה, בנימין נתניהו, ימצא פתרון בדקה ה-90 שיאפשר את המשך פעילותו. סגירת השדה, שהיה שדה הבית של החברה, אילצה את ארקיע להעביר את כלל הפעילות הפנים ארצית שלה לנתב"ג - דבר שגרם לזעזוע חמור בחברה.

ימים ספורים לאחר הסגירה הודיע אבי נקש, שהיה יו"ר החברה בזמנו, על הליך פיטורים נרחב. "במאי היו לנו 20 אלף נוסעים פחות מבאותה תקופה בשנה שעברה", אמר באסיפת עובדי החברה שהתקיימה ב-3 ביולי. "איבדנו הכנסות בשווי ארבע מיליון שקל. אפשר להתעלם ואז החברה תימחק תוך כמה חודשים, או לצמצם את מספר העובדים. המצב לא טוב. אם אנחנו רוצים להתקיים, חלק מהעובדים צריכים לעזוב".

עם זאת, 24 שעות לאחר מכן הוא חזר בו. ארקיע הודיעה על החלטתה לבטל את הפיטורים, וכי כל העובדים שהוצאו לחופשה כפויה יחזרו לעבודה סדירה. כעת מתברר כי הליך ההתייעלות שתוכנן בזמנו ייצא לפועל בדרך זו או אחרת.

ירידה חדה בטיסות לאילת

תנועת הנוסעים הפנים ארצית לאילת נמצאת בירידה משמעותית מאז סגירתו של שדה התעופה באילת ופתיחתו של רמון - וזו המשיכה גם לאחר סגירת שדה דב. בחודשים ינואר-אוקטובר טסו מיליון נוסעים מאילת למרכז ובחזרה, לעומת 1.2 מיליון נוסעים בשדה התעופה באילת בתקופה המקבילה אשתקד - ירידה של 14%.

לפי נתוני רשות שדות התעופה (רש"ת), באוקטובר נרשמה הירידה החודשית המשמעותית ביותר בתנועת הטסים מהמרכז ומחיפה לאילת מאז פתיחתו של שדה התעופה רמון בסוף מארס. לפי נתוני רש"ת, ברמון עברו 84.6 אלף נוסעים (הלוך וחזור) לעומת 126.8 אלף נוסעים בתקופה המקבילה אשתקד בשדה התעופה באילת - ירידה של 33%.

ארקיע הטיסה בחודש שעבר 57 אלף נוסעים הלוך וחזור לאילת, לעומת 82 אלף נוסעים באוקטובר שנה שעברה - ירידה של 30% בפעילות הפנים ארצית. לפי נתוני רש"ת לחודשי ינואר-אוקטובר, ארקיע מחזיקה בנתח השוק המרכזי בטיסות הפנים ארציות, המסתכם ב-68%, לעומת ישראייר שמחזיקה בנתח שוק של 32%. מתחילת השנה ספגה ארקיע ירידה של 10% בתנועת הנוסעים בקווים אלו, שהחלה במארס.

לעומת זאת, בפעילות הבינלאומית של החברה נרשמה באוקטובר עלייה של 62% בתנועת הנוסעים (בין היתר, בשל השינוי במועד החגים, שרובם חלו השנה באוקטובר ולא בספטמבר כמו בשנה שעברה). מתחילת השנה רשמה ארקיע עלייה של 12% בתנועת הנוסעים בטיסות הבינלאומיות שלה - עם 709 אלף נוסעים הלוך וחזור, לעומת 630 אלף נוסעים בתקופה המקבילה אשתקד.

יו"ר דירקטורין ארקיע, אבי חורמרו: "שינוי תנאי השוק וסגירת שדה דב מחייבים את ארקיע לתוכנית התייעלות משמעותית הכוללת צמצום כוח האדם וקיצוצי שכר. מהלכים אלה נעשים בשיתוף מלא ובהסכמות עם העובדים, המחזיקים ב-30% ממניות החברה.  יודגש כי משפחת נקש ממשיכה לתמוך בחברה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker