אושרה תביעה יצוגית נגד אל על: לא משיבה את מסי הנמל ללקוחות שלא התייצבו לטיסה

בבקשה שאושרה היום נטען שחברת התעופה לא מיידעת נוסעים שלא התייצבו לטיסה על זכותאם להחזר מסי הנמל ■ השופט מתח ביקורת על התנהלות אל על במהלך הדיונים

רינה רוזנברג קנדל
רינה רוזנברג קנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מטוס אל על
רינה רוזנברג קנדל
רינה רוזנברג קנדל

בית המשפט המחוזי מרכז אישר היום (ג') תביעה ייצוגית שהוגשה נגד חברת התעופה אל על בטענה כי החברה מתעשרת שלא כדין. בתביעה נטען שהחברה אינה משיבה ללקוחות שלא התייצבו לטיסתם, את מסי הנמל אותם היא גובה במועד רכישת כרטיס הטיסה, זאת חרף העובדה שאינה מעבירה מסים אלה לרשויות התעופה השונות.

בדיוני הבקשה התברר, כי הסכום הכולל של מסי הנמל שעומד לזכות לקוחות אל על בגין ביטולי טיסות בשנים 2016-2007 ולא הושב להם הוא כ-11.75 מיליון דולר.

התביעה מתייחסת לכל הלקוחות של חברת אל על שרכשו ממנה כרטיס טיסה בשבע השנים שקדמו להגשת התובענה בינואר 2015, לא התייצבו לטיסה או לקטע טיסה, והחברה נמנעה מלהשיב להם את מסי הנמל בגין השימוש במתקני הנמל.

אל על טענה בדיונים בבקשה לאישור התביעה כיצוגית כי היא משיבה לכל נוסע שלא התייצב לטיסה את מיסי הנמל, ובלבד שפנה אליה, בעצמו או באמצעות סוכנות, בדרישה לעשות כן. החברה לא הכחישה כי היא אינה מיידעת מיוזמתה את הנוסעים שלא התייצבו, בדבר האפשרות לקבל השבה של מיסי הנמל. לטענתה, גם לא מוטלת עליה חובה לעשות כן. בסיכומיה היא אף טענה כי כלל לא מוטלת עליה חובה לבצע השבה של מסי הנמל, ושהדבר נעשה על ידה לפנים משורת הדין.

התובע בבקשה טען כי מרגע שנוסע לא התייצב לטיסתו, הותרת כספי האגרות בידי אל על היא בבחינת קבלת טובת הנאה שלא על פי זכות שבדין, וכי אל על חייבת לפי דין לפעול באופן אקטיבי להשבת מסי הנמל לנוסעים שלא התייצבו לטיסתם.

בית המשפט העביר ביקורת על חברת אל על שבתגובתה לבקשת האישור הבהירה באופן חד וברור כי היא אינה כופרת בזכות הנוסע שלא התייצב בסופו של יום לטיסה לקבל החזר של מסי הנמל - ואילו בסיכומיה ביצעה מהפך בעמדתה, וטענה כי מדובר בסכומים שאין לציבור הנוסעים זכות קנויה לקבלם. "שינוי עמדה שכזה, במהלך התדיינות משפטית, לא ניתן לקבל... המהפך שחל בעמדת אל על במהלך ההליך, שבתחילתו הכירה בחובתה להשיב את מסי הנמל, ובסיומו כפרה בקיומה של חובה כזו, כמו גם 'אי הדיוקים' השונים שנחשפו במצגיה, מטילים ספק באפשרות לסמוך על הצהרותיה כאילו ההליך מיותר, וכי ניתן לסמוך עליה שתכבד את זכויות הנוסעים שלא התייצבו לטיסתם להשבת מסי הנמל גם ללא צורך בניהול הליך של תובענה ייצוגית", כתב השופט עופר גרוסקופף בהחלטתו לאשר את התביעה הייצוגית.

עוד קבע השופט כי "על פי הדין הישראלי, מוטלת על חברת תעופה חובה להשיב את אגרת הנוסע, וככל הנראה גם מסי נמל אחרים, שגבתה מנוסע שלא התייצב לטיסתו... חברת התעופה מהווה ביחס לאגרת הנוסע רק חלק ממנגנון הגבייה עבור רשות שדות התעופה, הרי שהחזקתה בכספים הללו איננה כבעלים, הרשאי לעשות בהם כרצונו, אלא כנאמן של הזכאי לתשלום (קרי, רשות שדות התעופה) הנושא בחובה הראשונית להעבירם לזכאי לתשלום".

בית המשפט פסק כבר בשלב זה שכר טרחה לטובת בא כח התובע עו"ד ברק רון, שישולם על ידי חברת אל על בסך של 200 אלף שקל בתוספת מע"מ. נציין כי תביעות דומות עומדות נגד חברות תעופה סדירות גדולות אחרות בשוק היום, שהוגשו על ידי עו"ד מיכאל אדלר, ביניהן טורקיש איירליינס, לופטהנזה ואחרות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker