משרד התיירות נגד קליש-רותם: עצרת את פרויקט האורות וגרמת נזק עצום

בנייתו של מופע הלייזרים בחיפה, שאמור היה להאיר את שמי העיר מדי לילה, טרם הושלמה ■ מנכ"ל משרד התיירות מאשים את ראשת העיר: "לאחר בחירתך הפסיקה העירייה את שיתוף הפעולה" ■ קליש-רותם: הפרויקט מתעכב מסיבות תקציביות

רינה רוזנברג קנדל
רינה רוזנברג קנדל
בתי הזיקוק בחיפה
בתי הזיקוק בחיפהצילום: Yoray Liberman / Getty Images No
רינה רוזנברג קנדל
רינה רוזנברג קנדל

עם כניסתה של עינת קליש-רותם לתפקיד ראש עיריית חיפה, נעצרה הקמת פרויקט האורות - מופע לייזרים שאמור להאיר את שמי העיר מדי לילה למשך שמונה דקות. במשרד התיירות מתריעים מפני הנזק שייגרם לתיירות בעיר ומכך שהכספים שהושקעו שעלולים לרדת לטמיון.

אמיר הלוי
אמיר הלויצילום: עופר וקנין

מנכ"ל משרד התיירות, אמיר הלוי, פנה בתחילת החודש במכתב חריף לקליש-רותם, ודרש שתפרט את הסיבה לכך שעיריית חיפה עצרה את פרויקט הדגל של משרדו, שהושקעו בו כ-20 מיליון שקל על ידי המשרד והעירייה. הלוי רמז כי אם והפרויקט יבוטל, המשרד לא ישתתף במימון פרויקטים עתידיים בעיר.

לפי הלוי, הקמת פרוייקט האורות היתה אמורה להסתיים כבר באפריל, אך ההתקדמות נבלמה לאחר בחירתה של קליש-רותם לראשות העיר: "לאחר בחירתך - ובאופן שאין דומה לו באף מקום אחר בישראל - הפסיקה העירייה את שיתוף הפעולה בקידום הפרויקט", כתב הלוי במכתבו לקליש-רותם. "הפסקת הפרויקט גרמה למשרד התיירות נזק עצום, תוך חשש שהכספים שכבר הושקעו יירדו לטמיון. בד בבד, הפסקת הפרויקט פוגעת כבר כעת בתיירות לעיר, בשים לב לכך שהפרויקט היה אמור כבר לפעול ולהביא עמו תנועה גדלה של תיירות לחיפה".

הלוי הוסיף כי מאז בחירתה של קליש-רותם, משרד התיירות המתין להחלטת עיריית חיפה לגבי המשך ביצוע הפרויקט והשלמתו - אך החלטה כזו טרם התקבלה. "בנסיבות אלה מובן כי אין המשרד יכול להמשיך ולהמתין, ולהימצא במצב שהכספים ששוריינו לצורך הפרויקט יאבדו" כתב הלוי.

ראשת העיר חיפה, עינת קליש-רותם, במארס האחרון
ראשת העיר חיפה, עינת קליש-רותם, במארס האחרוןצילום: ראובן כהן

קליש-רותם השיבה בימים האחרונים להלוי וטענה כי אין לעיריית חיפה כל התנגדות להמשיך את עבודת פרוייקט האורות, וכי הסיבה לעיכובים בהתחייבות הכספית היא מחסור תקציבי ב-2019: "אף שהיו הסכמים עם משרד התיירות, פרויקט זה לא הופיע בספרי התקציב של עיריית חיפה", כתבה קליש-רותם להלוי, וציינה כי יש דו"ח ביקורת פנימי של העירייה על ניהול הפרויקט. "אם נסכם על המשך הפרויקט, נצטרך לטפל בהמשך ניהולו בצורה תקינה".

מעיריית חיפה נמסר: "דו"ח הביקורת וממצאיו אסורים בשלב זה לפרסום. הדו"ח המתייחס לפרויקט האורות הוא אחד הדו"חות שהוגשו במסגרת דו"ח המבקר ל-2018. בימים אלה דנה הוועדה לענייני ביקורת של מועצת העיר בדו"ח, והצעותיה יוגשו לאישור מועצת העיר בנובמבר 2019. רק לאחר ישיבת מועצת העיר, יותר הדו"ח לפרסום".

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ