כמעט 6 מיליון שקל: אל על תפצה לקוחות - אולי גם לכם מגיע?

הסדר פשרה שהתקבל על ידי בית המשפט המחוזי במסגרת תביעה ייצוגית יחייב את החברה לפצות לקוחות ■ הסיבה: הצגה לקויה של תנאי ביטול ושינוי של כרטיסי טיסה

רינה רוזנברג קנדל
רינה רוזנברג קנדל
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מטוסי אל על בנתב"ג
מטוסי אל על בנתב"גצילום: AP

אל על תפצה את לקוחותיה ב-5.9 מיליון שקל בגין הצגה לקויה של תנאי ביטול ושינוי של כרטיס טיסה באתר שלה - כך לפי הסדר פשרה שקיבל תוקף של פסק דין על ידי בית המשפט המחוזי בירושלים. כמו כן, תפצה החברה את התובע בסכום של 189 אלף שקל ותשלם שכר הטרחה של עורך הדין בסך מיליון שקל.

עוד קבע הסדר הפשרה כי אל על תתקן את המידע המפורט באתר האינטרנט שלה, הנוגע לתנאי ביטול ושינוי כרטיסי טיסה, באופן שיבהיר לרוכשים את תנאי הביטול והשינוי בצורה ברורה.

הפיצוי לנוסעים יחולק לשלושה רכיבים : הרכיב הראשון כולל סכום של 2.48 מיליון שקל שינתן לחברי הקבוצה בתביעה הייצוגית: אל על איתרה כ-37.6 אלף נוסעים שביטלו או שינו או לא התייצבו לטיסתם ושילמו דמי ביטול או שינוי בתקופה שבין אפריל 2007 עד 23 במארס 2016, וכתובת הדואר האלקטרוני שלהם עודנה שמורה במערכת. החברה אמורה לשלוח להם הודעת מייל המבשרת על הפיצוי המגיע להם במסגרת הסדר הפשרה.

מכיוון שאל על הודתה כי אין בידיה את כל כתובות המייל של הנוסעים היא תפרסם מודעה בעיתונים הקוראת לנוסעים שלא קיבלו הודעת מייל כזו ממנה, לפנות לחברה ולצרף אסמכתא על תשלום דמי הביטול או דמי השינוי על מנת לקבל את הפיצוי המגיע להם.

מטוס אל על
מטוס אל עלצילום: 2015 Boeing

הרכיב השני בפיצוי מתייחס לסכום של 2.47 מיליון שקל שינתן לנוסעי אל על כהנחה בשיעור של 100% בדמי שינוי כרטיס הטיסה. הנחה זו תינתן רק לנוסעי אל על שרכשו כרטיסי טיסה ישירות מחברת התעופה.

בנוסף תעניק החברה לנוסעיה הטבה אחת לבחירה מתוך רשימת הטבות בשווי כולל של 950 אלף שקל. בין ההטבות שיוצעו: הצטרפות למועדון הנוסע המתמיד ללא עלות (הטבה של כ-87 שקל); הענקת 40 נקודות הנוסע המתמיד שיהיו בתוקף עד 3 שנים ממועד הענקתן (הטבה של כ-140 שקל). מימוש ההטבות יחל רק בעוד כחודש וחצי.

התובע, יונתן ברנד, שהגיש את התביעה הייצוגית באמצעות עו"ד אסף פינק, טען כי במהלך רכישת כרטיס הטיסה הוא עיין בעמוד הרלוונטי באתר החברה והבין כי עלות ביטול הכרטיס היא 170 דולר ואילו עלות שינוי הכרטיס היא 70 דולר. ואולם כאשר ביקש לבטל את העסקה, הודיעו לו נציגי אל על כי את הכרטיס שרכש אין אפשרות לבטל.

בתביעה הייצוגית טען התובע כי אל על מטעה ומיידעת באופן מבלבל את כלל לקוחותיה בכל הנוגע לדמי השינוי והביטול של כרטיס הטיסה, גם לגבי נוסעים שכלל לא התייצבו לטיסתם. כמו כן טען שדמי הביטול והשינוי שאל על גובה אינם סבירים.

בית משפט השלום אישר את התביעה הייצוגית עוד ב-2016 וקבע כי "המידע בדבר זכות הצרכן לבטל ולשנות את כרטיס הטיסה שנרכש באתר אל על לא נמסר באופן בהיר אלא נמסר באופן מבולבל ומסורבל, שעלול להטעות הצרכן אשר לא יידע במועד הרכישה ולאחריה, מה הם תנאי ביטול ושינוי הכרטיס". אל על החליטה להגיש ערעור על החלטת אישור הייצוגית לבית המשפט העליון אך זה דחה את הערעור ובהמלצת בית המשפט הצדדים פנו להליך גישור, שהתנהל אצל עו"ד עמוס גבריאלי.

אחד הדברים שהנחו את השופטת תמר בזק רפפורט באישור הפשרה היה סקר שהוצג בפניה על ידי חברת אל על בנושא הרגלי הצריכה של לקוחותיה שמעלים כי חלק לא מבוטל מהם איננו שוקל או בוחן את נושא דמי ביטול או שינוי הכרטיס בטרם רכישת כרטיס הטיסה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker