מנהלי הגוש הגדול חוששים: נתניהו יפסיק את הטיסות משדה דב - אך לא יפנה את השדה

המנהלים פנו בדחיפות ליועץ המשפטי לממשלה: "כל החלטה לא להתחיל מיד בעבודות הפינוי מדיפה ריח חריף מאוד של בחירות"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שדה דב

מנהלי הגוש הגדול, המייצגים את בעלי הקרקעות הפרטיים בשדה דב, חוששים כי ראש הממשלה בוחן את האפשרות לסגור את הפעילות בשדה - אך לא לפנותו בשלב זה. הצעה זו עלתה לפני כשבועיים על שולחן הדיונים של נתניהו, כשניסה למצוא פתרון למשבר הטיסות משדה דב לאילת - אך לא הבשילה לכדי החלטה.

המנהלים, נאמני בית המשפט, פנו הבוקר בדחיפות ליועמ"ש אביחי מנדלבליט בטענה שהם מתנגדים נחרצות להפיכת שדה דב ל"שדה תעופה בהמתנה", ולו ליום אחד - ואף ציינו כי "כל החלטה לא להתחיל מיד בעבודות הפינוי מדיפה ריח חריף מאוד של בחירות". החשש של המנהלים מקבל חיזוק מהערכות של מקורבים לסוגיית שדה דב, ולפיהן "נתניהו ינסה לדחות את הסגירה עד לאחר מועד הבחירות לכנסת".

גורמים המעורבים בשיחות מול נתניהו מבהירים כי עד כה עיקר ההסכמות היו סביב סגירת הפעילות התעופתית המלאה משדה דב ללא התחלת עבודות ההריסה, לצד גיבוש חבילת סיוע ופיצוי לאילת בשווי של כחצי מיליארד שקל לשנים הבאות. 

מקורבים לשיחות בין נתניהו לשר התחבורה בצלאל סמוטריץ' הסבירו כי היות שמדובר בתקציב חריג שיש להעבירו ולהכניסו לתקציב המדינה, ההערכות שרווחו בימים האחרונים הן שנתניהו יכריז על התקציב המיועד לפיתוח אילת ולסיוע לחולים, לצד הצהרה על סגירת הפעילות, אך מבלי שיחלו העבודות. רק כשיאושר התקציב הייעודי לאילת, עם כינון הממשלה הבאה, יחלו העבודות בשטח של החברה הממשלתית להגנת הסביבה, נת"ע והגופים מטעם עיריית תל אביב. 

עם זאת, לטענת המנהלים, "כל החלטה שאינה כוללת הפסקתן מחר, 1 ביולי 2019, של הטיסות הצבאיות והאזרחיות משדה התעופה דב הוז והתחלה מיידית בעבודות לקידום הפינוי (כגון הריסת המבנים והמסלול), היא הפרה בוטה של המדינה את פסק דינו של בית המשפט העליון שקבע מועד סופי לפינוי ולהפסקת הטיסות משדה דב (מועד אשר בעקבות התערבות בוטה של הכנסת נדחה בחוק מיוחד שכל מטרתו עקיפת שנקבע בפסק הדין), ואת התחייבויותיה בהסכמים שחתמה עמנו, הסכמים שקיבלו תוקף של פסקי דין ושעניינם בפינוי ולא בהפסקת טיסות בלבד.

"אנו מסרבים להאמין כי החלטה שאינה כוללת שני רכיבים אלה, שהיא מופרכת על פניה, אכן נשקלת, שכן הדרך להתמודד עם חבלי קליטה אפשריים בנתב"ג אינה במתן אפשרות לבריחה מהתמודדות, ככל שזו תידרש, אלא בהעמדת מעטפת מקצועית ויעילה, שמעמידה ותעמיד רשות שדות התעופה המיומנת בכך, מעטפת שתלווה את התהליך ותביא לטיובו 'תוך כדי תנועה'. ודאי כך עת ידוע לכל בר בי רב כי לחברות התעופה, כמו גם לאחרים, אינטרס מובהק להכשיל את המהלך וכי הם לא יהססו לעשות זאת תוך הטלת האחריות לכך על רש"ת והמדינה".

לאור לחצים רבים מראשי הרשויות המקומיות, נתניהו, שלפי הערכות קודמות התכוון לדון בחבילת הטבות לאילת, מוצא עצמו בוחן מחדש אפשרות של משיכת הזמן עד לסגירה מוחלטת של השדה. עיקר החשש הוא ירידה בתמיכה מצד ראשי רשויות גדולות לפני הבחירות בספטמבר.

עבור משרד הבטחון שנערך כבר למעלה משנה להעתקת הפעילות בחצור, המשמעות של חזרה להפעלה צבאית של שדה דב איננה נשקלת על הפרק, אולם ייתכן ויוכלו להקצות משאבים לסיוע בהפעלה האזרחית. עם זאת, כפי שהצהירו בעבר ברשות שדות התעופה, הם לא יצליחו להפעיל את השדה הפעלה אזרחית מלאה באופן מיידי ולכן נראה שהמצב בו העבודות לא יחלו אך גם לא יהיו טיסות יהיה כורח המציאות.

במהלך הפגישה שהתקיימה היום במשרד ראש הממשלה, קראו המנהלים מטעם בית המשפט לנתניהו להיוועץ עמם טרם קבלת החלטה. הם מסרו: "אנו רואים צורך דחוף בפגישה כזו לאור הזהות הפוליטית המובהקת של משתתפי הפגישה שעל פי הדיווחים מכונסים עמו בדיון מכריע בסוגיה. לא ברור איך נעדרים ממנה כל גורמי המקצוע, וכן לאור העובדה שבקשותיהם ופניותיהם לזימונם לפגישה עמו לא נענו עד כה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker