בג"ץ דחה עתירות נגד ההליך לבחירת שדה תעופה משלים לנתב"ג

העמותה נגד הקמת שדות התעופה בעמק יזרעאל עתרה לביטול החלטות המועצה הארצית, שנגעו להקמת שדוה תעופה בינלאומי ברמת דוד או בנבטים ■ האדריכל מיכה רטנר עתר נגד דחיית חלופת חיפה ■ בית המשפט: "העתירות מוקדמות לפי כל קנה מידה"

רינה רוזנברג קנדל
רינה רוזנברג קנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נחיתה בבסיס רמת דוד
רמת דודצילום: גיל אליהו

העתירה הוגשה מוקדם מדי - זהו הנימוק העיקרי של בית המשפט העליון, שדחה עתירה נגד הקמת שדות תעופה בנבטים וברמת דוד. את העתירה הגישה העמותה נגד הקמת שדות התעופה בעמק יזרעאל ומגידו כבר ביולי 2018, נגד מוסדות התכנון והבנייה ומשרד הביטחון.

בעתירה ביקשה העמותה לבטל את החלטות המועצה הארצית לתכנון מפורט של שדה תעופה בינלאומי ברמת דוד או בנבטים, ולערוך בחינת חלופות מחודשת עבור שדה התעופה המשלים לנתב"ג. בעתירה נטען כי החלטת המועצה הארצית התבססה על נתונים שגויים וניתוח מוטעה.

בית המשפט פסק כי "העתירות הן מוקדמות לפי כל קנה מידה... מדובר בשלב של הכנת תוכנית מתאר ארצית מפורטת, וממילא זו לא הוגשה עדיין למועצה הארצית; ומשכך, טרם הגיע זמנה של הביקורת השיפוטית ביחס להליכים התכנוניים. כפי שהבהיר בא כוח המשיבים, בבוא העת תועבר התוכנית לוועדות המחוזיות להערותיהן, וכן תיפתח להשגות הציבור משמדובר בתוכנית מתאר ארצית ברמה מפורטת. משכך ייעשה, יוכלו העותרים להעלות את טענותיהם, ובכלל זה טענות לפגמים בבחינת החלופות למיניהן".

לפני כשנתיים הוקמה ועדת היגוי בין־משרדית במטרה לבדוק איזה מבין האתרים הקיימים הוא המתאים ביותר להקמת שדה תעופה משלים לנתב"ג. בנובמבר 2017, לאחר שבחנה 21 חלופות, המליצה הוועדה למועצה הארצית לקדם בשלב ראשון תוכנית מפורטת לשדה משלים ברמת דוד.

לגבי נבטים קבעה הוועדה כי יש לו מגבלות אוויריות, אך עדיפות מבחינת ההשפעה הסביבתית בהיבט של רעש. אולם מכיוון שטיפול ברעש הוא נושא פתיר - נקבע כי לרמת דוד יש עדיפות. במועצה לא הגיעו להחלטה וביקשו לשוב ולבחון את שתי החלופות, בין היתר באמצעות תסקיר ההשפעה על הסביבה.

בינתיים, תכנון שתי החלופות מקודם בו־זמנית במסגרת ועדת העורכים, שבה חברים ראש אגף תחבורה במינהל אילנה שפרן, ונציגים מטעם המשרד להגנת הסביבה, רשות התעופה האזרחית (רת"א), משרדי התיירות והאוצר, וכן ראש המועצה המקומית קרית טבעון עידו גרינבלום, וסגן ראש עיריית באר שבע טל אל־על.

בנוסף, בג"ץ דחה את העתירה שהגיש האדריכל מיכה רטנר, נגד דחיית חלופת חיפה בהליך בחינת החלופות. בנושא זה ציין בית המשפט כי "נחה דעתנו כי רשויות התכנון נתנו דעתן פעם ועוד פעם ואת התייחסותן העניינית והמקצועית לחלופה זו על שלל היבטיה. לעת הזו אין עילה להתערבותנו גם בנושא זה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker