טסתם עם ריינאייר בינואר שנה שעברה? אולי מגיע לכם כסף בחזרה

הפיצוי מגיע במסגרת פשרה בתביעה ייצוגית שהוגשה נגד חברת התעופה עקב שינויים במדיניות העלאת כבודה למטוס ■ סכום הפיצוי נע בין 27.5-3.5 יורו לכל נוסע

רינה רוזנברג קנדל
רינה רוזנברג קנדל
נוסעים עולים למטוס של ריינאייר
נוסעים עולים למטוס של ריינאיירצילום: HANNAH MCKAY/רויטרס

הסכם פשרה בתביעה ייצוגית שהוגשה נגד ריינאייר יאפשר לנוסעים שטסו עם חברת הלואוקוסט האירית מישראל ואליה, בין התאריכים 20-15 בינואר 2018, לקבל פיצוי כספי שנע בין 3.5 ל-27.5 יורו לכל נוסע. סך כל הפיצוי מריינאייר לנוסעים יעמוד על 26,880 יורו.

מדובר בבקשה לאישור הסכם הפשרה, שהוגשה בסוף מאי לבית המשפט המחוזי בלוד, ושעדיין מחכה לאישורו הסופי. היא עוסקת בפיצוי נוסעים בגין שינוי שיזמה ריינאייר לגבי מדיניות הכבודה בטיסותיה והעלאת טרולי למטוס.

לפי המדיניות שפרסמה ריינאייר בינואר 2018, נוסעים שלא רכשו כרטיס טיסה משודרג, יוכלו לעלות למטוס עם תיק קטן במידות של 35×20×20 ס"מ, ואילו את התיק השני במידות של 55×40×20 ס"מ ייצטרכו לשלוח לבטן המטוס במעמד העלייה למטוס, ללא כל תשלום נוסף.

אלא שבמשך חמישה ימים, ריינאייר הפלתה את הנוסעים בקווים מישראל ואליה (ישראלים ותיירים כאחד), וקבעה שכן יידרשו לשלם על התיק השני - 40 יורו בעמדת הצ'ק אין ו-50 יורו בשער העלייה למטוס. האפליה הזו לטיסות מנתב"ג ואליו בלבד לא עמדה במבחן המציאות ולאור לחץ שהופעל על החברה בתקשורת וברשתות החברתיות, ריינאייר התקפלה והודיעה כי מדיניות הכבודה החלה בטיסותיה ברחבי העולם תחול גם על הטיסות בישראל, ללא כל הבדל בתמחור.

בבקשה לאישור התביעה הייצוגית על סך 6 מיליון שקל, שהוגשה מטעמם של הנוסעים עינת ומשה ליפסקר, נטען כי מדיניות התמחור החדשה הוחלה על כל הטיסות שלאחר מועד השינוי, גם אם מדובר בכרטיסי טיסה שנרכשו טרם מועד החלת התמחור החדש, וזאת בניגוד לחוק החוזים.

במקרה של הזוג ליפסקר, הם רכשו זוג כרטיסי טיסה לרומא עוד בנובמבר 2018, כשבמועד זה מגבלת הכבודה בטיסות ריינאייר התירה לכל נוסע להעלות איתו למטוס תיק יד וגם טרולי, וזאת ללא כל תשלום נוסף.

"אלא שריינאייר החליטה לערוך שינוי חד צדדי במדיניות הכבודה שלה ולגרוע מזכאותם של הנוסעים. בהתאם להודעת מייל שקיבלו התובעים הייצוגיים, הובהר כי החל מיום 15 בינואר 2018 הנוסעים יוכלו לשאת איתם לטיסה אך תיק יד אחד וכי העלאת תיק מטען לתא הנוסעים כרוכה ברכישת כרטיס מועדף או בתשלום עבור הכנסתו של תיק לתא המטען בעלות של 40 יורו", נכתב בבקשה. "עקב כך, ומאחר והתובעים הייצוגיים היו מעוניינים לשאת עימם מטען לשם החופשה, הם נאלצו לרכוש שני כרטיסים מועדפים בעלות כוללת של 12 יורו לכיוון אחד".

לפי רישומי החברה, המספר הכולל של הלקוחות הישראלים שרכשו כרטיס לטיסה מישראל או אליה באותם חמישה ימים הוא אלפים בודדים, אך אין כל דרך לדעת באופן חד משמעי מי מבין הנוסעים רכש כרטיסים משודרגים בגלל המדיניות החדשה ומי לא.

בהסכם הפשרה אישרה ריינאייר כי הסכום הכולל ששילמו כלל הנוסעים הישראלים עבור רכישת כרטיסים או שירותים משודרגים היה כ-36 אלף יורו; בתקופה בה הוחלה המדיניות החדשה רכשו 1,105 ישראלים כרטיסי טיסה משודרגים priority boarding בעלות של 6 יורו; עוד 547 ישראלים שילמו 40 יורו עבור צ'ק אין של הכבודה בדלפקי הצ'ק אין בשדה התעופה ו-11 ישראלים שילמו 50 יורו עבור שליחת תיקיהם במשקל 10 קילו בשער העלייה למטוס.

עם זאת, הצדדים הסכימו כי לנוסעים אלו יופחת הפיצוי ויעמוד על כ-20 אלף יורו בלבד ולא על כל הסכום שנגבה. נוסע שרכש priority boarding בעלות של 6 יורו יקבל פיצוי של 3.5 יורו; נוסע ששילם עבור צ'ק אין של הכבודה יקבל פיצוי של 22 יורו ואילו נוסע ששלח את הכבודה בשער העליה למטוס יקבל פיצוי של 27.5 יורו.

בנוסף, הוסכם כי ריינאייר תשלום פיצויים נוספים על סך של 6,880 יורו עבור 1,658 הנוסעים הישראלים שטסו מישראל בתקופה בה הוחלה המדיניות החדשה מבלי שרכשו אף אחד מהשירותים הללו, בסכום של 4.5 יורו לנוסע.

כמו כן, תשלם ריינאייר סכום כולל של 15 אלף שקלים לתובעים הייצוגים ו-45 אלף שקל שכר טרחה לעו"ד נדב אפלבאום ממשרד עורכי הדין גלסברג-אפלבאום ושות', שייצג אותם.

כל אדם שרואה עצמו חלק מקבוצת התובעים המיוצגים, כפי שהוגדרה בהסכם הפשרה, רשאי להגיש לבית המשפט התנגדות מנומקת להסדר או להודיע כי הוא אינו מעוניין שהסכם הפשרה יחול עליו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker