משתדרגים לביזנס: באוצר רוצים לשפר את תנאי הנסיעה לחו"ל של עובדי המדינה

אגף החשב הכללי פירסם מכרז לבחירת שתי סוכנויות נסיעות פרטיות שמתמחות בנסיעות עסקיות ומתן שירותי נסיעות לחו"ל, כמו גם שירותים נלווים שיידרשו לעובדי המדינה במסגרת תפקידם ■ החשב הכללי הודה כי מטרת המהלך אינה להוזיל עלויות - אלא לשפר את השירות לעובדי המדינה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוון
יווןצילום: Nejdet Duzen / Shutterstock

אגף החשב הכללי במשרד האוצר החליט, ככל הנראה, כי עובדי שירות המדינה זקוקים לשיפור תנאי נסיעתם לחו"ל, ולכן הודיע היום (ה') על תוכנית התייעלות באמצעות הכנסת תחרות לניהול מערך הנסיעות של עובדי הממשלה. ואולם עם הודעת האגף הובהר כי מטרת המכרז אינה הוזלת עלויות הנסיעות.

האגף פירסם היום מכרז לבחירת שתי סוכנויות נסיעות פרטיות שמתמחות בנסיעות עסקיות ומתן שירותי נסיעות לחו"ל, כמו גם שירותים נלווים שיידרשו לעובדי המדינה במסגרת תפקידם. הסוכנויות לא יפעלו באופן עצמאי - אלא יעשו זאת לצד הסוכנות הממשלתית ענבל, המטפלת בנסיעות לחו"ל עד כה לבדה.

ענבל היא החברה האמונה על הזמנת טיסות עבור עובדי משרדי הממשלה, והיא מחויבת להציג למשרדים המזמינים את הצעות הטיסה הזולות והיעילות ביותר. עם זאת, עד לפני כמה שנים סוכני הנסיעות בחברה צברו עמלות סוכן ונקודות בחברות התעופה והנסיעות שאליהן פנו, כמקובל בענף, והיו רשאים לעשות בהן שימוש לטובתם. כך, ככל שצברו הסוכנים עסקות גדולות יותר, הם קיבלו יותר תגמולים ובונוסים מחברות הנסיעות.

באגף החשב הכללי מציינים כי סוכנויות הנסיעות שייבחרו כעת ישמשו כחלופה נוספת למשרדי הממשלה לצורך הזמנת שירותי נסיעות לחו"ל כנהוג בחברות מובילות במשק ובממשלות ברחבי העולם. "מטרת המהלך היא להעלות את רמת השירות לעובדי המדינה ונציגיה הנדרשים לנסוע לחו"ל במסגרת תפקידם ולייעל את תהליכי הרכש בתחום לאור השינויים המהותיים שחלו בשוק הנסיעות לחו"ל בשנים האחרונות", נכתב בהודעת המשרד.

החשב הכללי, רוני חזקיהו, הודה בהודעה כי מטרת המהלך אינה להוזיל עלויות אלא לשפר את השירות לעובדי המדינה, כמו גם קידום חדשנות ויעילות בנסיעות העובדים לחו"ל. "פתיחת התחום לתחרות באמצעות סוכנויות נסיעות חיצוניות תאפשר למשרדי הממשלה ועובדיה ליהנות מיכולות מתקדמות של המגזר הפרטי בתחום זה", מסר חזקיהו.

החשב הכללי במשרד האוצר, רוני חזקיהו
רוני חזקיהוצילום: אמיל סלמן

סגן בכיר לחשב הכללי, יוסי איצקוביץ', מסר כי "מודל המשלב המשך פעילות עם סוכנות הנסיעות הממשלתית לצד התקשרות עם סוכנויות חיצוניות תאפשר למשרדי הממשלה ליהנות ממגוון רחב יותר של שירותים ולחוות תחרות ברמת השירות לטובת הנוסעים לחו"ל".

"אין ספק שהמדינה תרוויח מהליך זה"

מהתאחדות משרדי הנסיעות נמסר כי הם "שמחים שפעילותם לפתיחת השוק לתחרות צלחה. ואין ספק שהמדינה תרוויח מהליך זה".

ביולי 2016 פנתה התאחדות משרדי הנסיעות ויועצי התיירות בישראל אל החשבת הכללית דאז מיכל עבאדי-בויאנג'ו, בקריאה לבטל את הפטור ממכרז לסוכנות נסיעות ממשלתית, לקיים מכרזים לבחירת משרד או משרדי נסיעות שישרתו את הגופים הממשלתיים בתחום הנסיעות לתקופה שתוגדר במכרז, ולקבוע בין תנאי המכרז כי כמקובל בעולם העסקים, כל משרד שירצה להתמודד במכרז זה יחויב בהצגת אישור חברות בהתאחדות.

מההתאחדות נמסר אז, כי "התיירות היא אחד התחומים הדינמיים ביותר בכלכלה כיום, והשינויים בו הובילו להעמקת ההתמקצעות ולירידה במחירי הנסיעות. למרות זאת, זה כעשור מבצעת ממשלת ישראל את כל הזמנות הנסיעות שלה דרך גוף אשר פועל תחת פטור ממכרז". מנכ"לית ההתאחדות, חני סובול, מסרה אז כי מתבקש שגם הממשלה על כל משרדיה, תפעל לפי הקודים העסקיים המקובלים בתחום התיירות בפרט והמינהל התקין בכלל.

בהמשך לדברים ולאחר שנמתחה ביקורת במשרדי הממשלה השונים על השיטה הקיימת, שמעודדת בזבוז כספי ציבור וגורמת פעמים רבות לבחירת טיסות בעלות גבוהה לעומת חלופות אפשריות, החליטו בחברה לשנות את שיטת התגמול לסוכנים. בינואר 2017, נכנסה רפורמה חדשה על שיטת התגמול בעקבות הביקורת ונקבע כי מדי שנה ייקבע גובה בונוס ממוצע לכל עובד שתעניק לו החברה עצמה - והוא יחליף את הבונוסים החיצוניים שנתנו חברות התעופה והנסיעות.

במסגרת הרפורמה צוין כי הגמול ייקבע על בסיס עקרונות קבועים ובאישור דירקטוריון, כשגובה הבונוס צפוי להיות 1.2 משכורות ממוצעות לעובד בשנה. הרעיון שעומד מאחורי שיטת התגמול החדשה הוא נטרול תגמולים המגיעים מגופים חיצוניים למשרד שמשפיעים על גובה העסקות הנסגרות, בניסיון להבטיח תמורה גדולה במחיר זול למשרדי הממשלה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker