ליברמן יציל את שדה דב? הפגישה בין בכירי המלונאים ליו"ר ישראל ביתנו

בשיאו של המשא ומתן להרכבת הממשלה, מצא אתמול אביגדור ליברמן זמן להיפגש עם דוד פתאל ליאור רביב וג'ו נקש, שהגיע במיוחד לפגישה מארה"ב ■ השלושה, המפעילים יחד 20 בתי מלון באילת, חברו יחד כדי להפעיל לחץ על ליברמן, שאם ימונה לשר הביטחון - יהיה אחראי על גורל שדה דב

רינה רוזנברג קנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שדה דב
רינה רוזנברג קנדל

בעוד מפלגות הימין מחכות ומקוות להסכמתו של אביגדור ליברמן למתווה הפשרה שהוצע לו בעניין חוק הגיוס, מצא אתמול (ראשון) מצא יו"ר ישראל ביתנו זמן להיפגש בלשכתו בכנסת עם שלושה ממובילי המאבק נגד סגירת שדה דב. ליברמן נפגש עם ג׳ו נקש, מבעלי חברת התעופה ארקיע ורשת מלונות אורכידאה באילת; ליאור רביב, מנכ"ל רשת המלונות ישרוטל; ודוד פתאל, מבעלי רשת המלונות פתאל. השלושה מפעילים יחדיו 20 בתי מלון: שמונה בתי מלון של ישרוטל, שניים של אורכידאה ועוד עשרה של פתאל.   

נקש הגיע לפגישה ממקום מגוריו בארה"ב, ושילב כוחות עם רשתות ישרוטל ופתאל המתחרות בו באילת, כדי לנסות לשכנע את ליברמן בנחיצות השארת שדה דב פתוח ובאפשרויות האחרות הקיימות למימוש הנדל"ן של בעלי הקרקעות הפרטיים באזור. המלונאים באילת טוענים כי סגירת השדה תהיה מכת מוות לתיירות באילת, שהיא מקור הפרנסה המרכזי של רוב תושבי העיר, וחברת ארקיע טוענת כי לנתב"ג אין את היכולת להכיל אפילו 5% מפעילות שדה דב.

אביגדור ליברמןצילום: עופר וקנין

הפגישה נקבעה דווקא עם ליברמן, שכן במידה שהוא יתרצה וייכנס לממשלה, הוא צפוי לקבל לידיו את תיק הבטחון. ועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת קבעה בדצמבר שעבר כי שר הביטחון יוכל לבחון מחדש את ההמלצה על סגירת השדה.

עם סגירתו של שדה דב ייהפך נתב"ג לשדה התעופה היחיד באזור המרכז שיאפשר טיסות לאילת. כתוצאה מכך, העומס - במיוחד בקיץ - צפוי להגיע לשיא. עד היום, הנטל לטיסות לאילת התחלק בין שני שדות התעופה במרכז, כשרוב הפעילות בקו היתה בשדה דב, שב-2018 שירת 56% מכלל הפעילות.

ליאור רביב, מנכ"ל ישרוטלצילום: ישרוטל

שדה דב אמור היה להיסגר כבר כמה פעמים בעבר, ובסופו של דבר המועדים נדחו בכל פעם מחדש. כתוצאה מכך, חוסר הוודאות לגבי העתיד משתקף בהתנהלותן של חברות התעופה הישראליות, ארקיע וישראייר, המפעילות את הטיסות הפנים-ארציות לאילת. שתי החברות ממשיכות למכור כרטיסים לטיסות שיוצאות משדה דב לאילת ביולי ובאוגוסט, כאילו עננת הסגירה של השדה אינה מרחפת מעל ראשיהן; והנוסעים ממשיכים לרכוש את הכרטיסים, אף שטיסות אלה עלולות להתבטל.

תקוותם של תושבי אילת ובעלי העסקים בעיר נשענת על פתרון שמנסים לקדם מאחורי הקלעים התומכים בהשארת שדה דב פתוח - בהם מאיר יצחק הלוי, ראש עיריית אילת, רון חולדאי, ראש עיריית תל אביב, האחים נקש בעלי חברת ארקיע, וח"כ בצלאל סמוטריץ'. הפתרון גורס כי ניתן לקדם את התוכניות לרובע שמתוכנן להיבנות במקום - אולם בהחלתן וקידומן מכיוון מזרח לכיוון מערב, מה שיאפשר לשדה דב להמשיך לפעול עוד שנתיים לפחות בלי הפרעה. זאת, בהתחשב בהליכי הפקדת התוכניות, קבלת ההתנגדויות לתוכניות, דיון בהתנגדויות ובוועדות הערר במקרה הצורך, ורק אז מעבר לעבודות תשתיות פיתוח קרקע ושיווק קרקעות.

ג'ו נקש

מצדו השני של המתרס נמצאים מנהלי הגוש הגדול בתל אביב, המייצגים את האינטרסים של בעלי קרקעות פרטיים רבים בשטחי שדה דב. אלה טוענים כי "כל דחייה בפינוי שדה דב, אותה בעלי אינטרסים זרים מנסים לקדם, תהיה בעלת השלכות כלכליות וחברתיות הרסניות. כל תוכנית המציגה מצג שווא, כאילו אפשרות השארת השדה בצד פיצוי הבעלים הפרטיים על רכושם, היא זריית חול בעיניים, ונועדה למשיכת זמן בלבד. ידוע לכל כי אין כל היתכנות משפטית או תכנונית לתוכנית חדשה וחלקית למתחם דב, למעט זו שמקודמת שנים על ידי הממשלה במוסדות התכנון".

דוד פתאלצילום: קרדיט: ניר שימל או

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker