אירוויזיון 2019: החדרים נותרו ריקים - ובתי המלון הורידו מחירים עד 70%

בתי מלון רבים בתל אביב הבינו כי המחירים הגבוהים שדרשו לא ריאליים ונאלצו להוריד אותם ■ "מספר התיירים שאמרו שיגיעו לתל אביב הוא ספין שיצא משליטה"

רינה רוזנברג קנדל
רינה רוזנברג קנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
בתי מלון על קו החוף של תל אביב
בתי מלון על קו החוף של תל אביבצילום: דניאל בר און

האינדיקציה הברורה ביותר למצב התפוסות בבתי המלון היא המחירים שהם מציעים ללילה. ככל שהמחירים גבוהים יותר - כך התפוסות גבוהות יותר. מבדיקת TheMarker עולה כי לקראת האירוויזיון, שיתקיים בעוד כשבועיים, המלונאים נאלצו להוריד את מחירי הלינה בבתי המלון בתל אביב בעד 70%.

הירידה במחירים אינה קשורה להסלמה במצב הביטחוני בסוף השבוע האחרון - בשלב זה, הירי מעזה לכיוון יישובי הדרום אינו משפיע על הגעת המשלחות ועל קיומו של האירוויזיון וגם לא נרשמו ביטולים של קבוצות מאורגנות שמתכוונות להגיע בימים הקרובים לישראל למטרות טיול וסיור.

מחיר לינה

בתי מלון רבים בתל אביב הבינו כי המחירים הגבוהים שדרשו בעבר אינם ריאליים והורידו אותם. כך למשל, בתחילת פברואר מלון קוקו בתל אביב ביקש עבור חדר זוגי כולל ארוחות בוקר ב-19-13 במאי כ-19 אלף שקל, ואילו היום המחיר ירד לכ-5,500 שקל עבור אותו החדר. מלון אורכידאה ביקש לאותם התאריכים 18.4 אלף שקל, אך היום המחיר ירד ב-63% למחיר של 6,800 שקל. במלון עלמה גם נמצאה ירידה של 62% ממחיר של כ-20 אלף שקל לששת הלילות האלה למחיר של 7,500 שקל.

"מספר התיירים שאמרו שיגיעו לתל אביב הוא ספין שיצא משליטה. במאי מגיעים לישראל כ-400 אלף תיירים, כמעט מדי שנה, אז מה זה עוד 20-10 אלף תיירים נוספים. מזה לא עושים דרמה ובונים עיר אוהלים", אומר יוסי פתאל, מנכ"ל לשכת מארגני תיירות נכנסת, ומוסיף "לדעתי זה ייגמר בפחות מ-10,000 תיירים שיגיעו לאירוויזיון עצמו. התהודה לאירוע הזה היא בטלוויזיה ובחו"ל, ולא במספר המבקרים בישראל".

"אפשר למצוא חדרים ב-800-700 שקל ללילה"

יוסי פתאל
יוסי פתאל

גם עודד גרופמן, מנכ"ל התאחדות בתי המלון בתל אביב, מעריך כי בתי המלון בעיר ייהנו מ-7,000-5,000 תיירי אירוויזיון בלבד. "יש חדרים לא מעטים פנויים לסוף השבוע של האירוויזיון. המחירים סבירים, אפשר למצוא חדרים ב-800-700 שקל ללילה, אז התפוסות לא מלאות. היו הרבה חדרים ששוריינו למשלחות, שלא מימשו אותם, וכנראה גם אנשי עסקים שהחליטו שלא להגיע בשבוע הזה כי חשבו שהוא יהיה עמוס ובעייתי".

עם זאת, גרופמן מעריך כי בדומה לשנה שעברה, בתי המלון בתל אביב יסיימו את החודש בתפוסה של 85%. "לא יהיה אובר בוקינג אבל זה יהיה בהחלט חודש טוב אם האירועים בדרום לא יסלימו. כרגע, המלונאים מסתכלים יותר על מה שקורה בדרום ואיך זה יתגלגל. אם אירוע האירוויזיון יצליח ויראו בעולם שידור מתל אביב, זה יביא לגידול בתיירות בעתיד. אנחנו לא מודדים את האירוע במספר האנשים שיגיעו אליו אלא באפקט התקשורתי שלו. מה שחשוב כרגע זה לא כמה אנשים יגיעו לבתי המלון או לאירוויזיון אלא שהוא אכן יקרה ולא יתבטל בגלל המצב הביטחוני".

פתאל נשמע אופטימי למדי לגבי השפעת המצב הביטחוני על התיירות הנכנסת לישראל: "השאלה היא האם תיירים מבקשים לעזוב - והתשובה היא חד-משמעית לא. אני מניח שמחר נתחיל לקבל שאלות על קבוצות שיגיעו עוד כמה חודשים, אבל מי שאמור להגיע בשבועות הקודמים להערכתי לא יבטל. התודעה העולמית השתנתה: לפני כמה חודשים ירו עלינו 500 טילים והיה מבצע מנהרות - ולא היה ביטול אחד. היה הגיוני שתיירים ירצו לצאת מפה, אבל אני לא שמעתי על אף קבוצה שביקשה להתקפל ולחזור הביתה. אם פעם מאות טילים היו קוברים את התיירות בישראל, היום זה כבר לא קורה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker