השביתה באילת הסתיימה - חודשה הכניסה והיציאה מהעיר

(עדכון) כל הכניסות והיציאות לאילת נפתחו מחדש, שדה התעופה חזר לפעילות תקינה וכך גם מעברי הגבול, התחבורה הציבורית ובית החולים מעברי הגבול

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ההפגנות באילתצילום: ששי חורש

(עדכון) השביתה באילת הסתיימה. כל הכניסות והיציאות לעיר נפתחו מחדש, שדה התעופה חזר לפעילות תקינה וכך גם מעברי הגבול. התחבורה הציבורית פועלת כסדרה וכך גם בית החולים שפעל בשעות האחרונות במתכונת שבת.

מוקדם יותר, אלפי תושבי אילת הגיעו לכיכר שדה התעופה על מנת למחות על כוונת המדינה לסגור את שדה דב ביולי. בהפגנה נאם ראש העיר, מאיר יצחק הלוי, וקרא לראש הממשלה, בנימין נתניהו, להפעיל את סמכותו כשר הבטחון ולדחות את סגירת השדה עד 2020.

שלטים ליד שדה התעופה באילתצילום: ששי חורש
ראש העיר, מאיר יצחק הלויצילום: ששי חורש

המפגינים קראו קריאות שונות כמו "בלי שדה דב זה לא טוב", החזיקו שלטים עם הכיתוב "אל תנתקו אותנו מהחמצן שלנו", זאת לצד משאיות שחסמו את כיכר שדה התעופה, עליהן נתלו שלטים עם פניה לנתניהו: "ביבי, אל תנתק את אילת". עשרות משאיות, כלים כבדים ומוניות סגרו את הכניסות לעיר בכביש 90 וכביש 12.

״הזעקה הנשמעת היום מדם לבם של תושבי אילת תהיה חלק מפעולה מתגלגלת שתכלול כבר מיום ראשון הקרוב: אוהל מחאה שנקים בשדה דב, שם נשבות רעב ונגיע עד לסגירה הרמטית של העיר", כך לדברי הלוי שהוסיף: ״תושבי אילת אינם שקופים. שדה דב הוא צינור החמצן לעיר אילת וההחלטה לסגור אותו היא החלטה הזויה חסרת רגישות, שתפגע קשות בעיר אילת".

מפגינים באילתצילום: ששי חורש
משאיות חוסמות את הכביש וצמיגים בוערים באילתצילום: מטה המאבק לסגירת שדה דב

ד"ר אלדר ברקוביץ – מנהל בית החולים יוספטל אמר: "סגירת שדה דב נראית כמו תסריט הזוי שלא יכול להתקיים. רופאים ראשונים שמגיעים לאילת לתת לנו שירות מודיעים שהם לא יבואו יותר לאילת. המשמעות היא שגם השירותים שאנחנו יודעים לתת היום יצטמצמו בצורה משמעותית וניכרת. זאת מכת מחץ לבריאות באילת. אנחנו מוציאים מידי יום מטוס מלא מטופלים לטיפולים במרכז הארץ. רק של הכללית ואני מניח שיש עוד מטוס כזה של יתר קופות החולים באילת. הסגירה של שדה דב אומרת שחלק ניכר של המטופלים לא יקבלו את הטיפול שלהם". ברוך קבלו, יו"ר סניף הליכוד באילת פנה בפניה אישית לראש הממשלה: "אתה ראש התנועה שלנו, אל תחנוק את אילת. אני פונה אליך גם כשר ביטחון וגם כראש הממשלה אל תסגור את שדה דב".

עוד כחלק מהמחאה היום חסמו לתנועה, מאות מתושבי חבל אילות וערבה דרומית, את צומת קטורה על כביש 90 לכיוון אילת, את צומת יטבתה ואת צומת שדה התעופה אילת ע"ש רמון. בין המפגינים – ראש המועצה - חנן גינת שאמר כי:" בסגירת שדה דב יש התעלמות מוחלטת מאלפי אנשים וילדים שחיים בדרום המרוחק של הארץ, מהצרכים המידיים והחיוניים שלהם, של אנשים שבחרו לגור באזור בו אף אחד אחר לא מוכן לגור, שבחרו ליישב את הפריפריה של הפריפריה, למרות הקשיים, ועומדים לשלם על כך ביוקר".

משאית שחוסמת את כיכר שדה התעופהצילום: מטה המאבק לסגירת שדה דב
הבערת צמיגים באילתצילום: מטה המאבק לסגירת שדה דב

השבתת העיר אילת בתמיכת ההסתדרות כללה הפסקת תנועת הטיסות והאוטובוסים למשך מספר שעות. גם היאכטות באילת יצאו במשט מחאה מהמרינה לאורך המפרץ.

ב-8:00 נפתחו הלימודים בשיעורי מחנך סביב המאבק. הורים לתלמידי בתי הספר היסודיים התבקשו לקחת את ילדיהם מבתי הספר ולהצטרף להפגנה.

מפגינים באילתצילום: מטה המאבק לסגירת שדה דב

ראש העיר, מאיר יצחק הלוי, הודיע כי יפתח בשביתת רעב ביום חמישי, אם לא ישנה ראש הממשלה, בנימין נתניהו, את עמדותיו בנושא, ויכריז על הארכת הפעילות של שדה דב עד יולי 2020 לפחות.

ההכרעה לגבי עתידו הקרוב של שדה דב נמצאת בימים אלה בידיו של ראש הממשלה ושר הביטחון נתניהו, אך שלשום הנחה היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, את נתניהו לא לקבל כל החלטה לגבי שינוי מועד הפינוי של שדה דב. "נוכח רגישות העניין, ובשים לב להימצאותנו בתקופת בחירות, לא ניתן לקבל החלטה חדשה בימים אלה", כתב מנדלבליט בחוות הדעת שביקש נתניהו בנושא.  

בעקבות השביתה באילת מגיבים המנהלים מטעם בית המשפט לניהול שטח הגוש הגדול וטוענים כי "על רקע סגירת שדה התעופה באילת אמר ראש העיר אילת, שפעל נמרצות לסגירה כי 'אין ספק שהשדה שישב בטבור העיר היה נוח ונגיש. אבל הוא גם היה חיץ תכנוני וחסם לא פשוט לפיתוח העיר. הסמיכות שלו לאזורים המבונים של העיר, גם הצריכה הרבה מאוד עבודת מניעה על מנת שלא תהיינה בעיות בטיחותיות'.  אין לנו אלא לאמץ את דבריו של ראש העיר גם בהקשר של סגירת שדה דב היושב, כידוע, בטבורה של תל אביב."

עוד הם מוסיפים כי "פינוי שדה דב הוא בעל השפעה חברתית וכלכלית חסרת תקדים. על פי ההסכם עם המדינה, הפינוי יאפשר את מימון העברת בסיסי צה"ל לנגב וחיזוק הפריפריה, לצד הקמת אלפי יחידות כולל דיור בר השגה ודיור לזוגות צעירים, יצירת כ-25 אלף מקומות עבודה חדשים, פתיחת הגישה לים והקמת הפארק החופי הגדול בארץ. פינוי השדה נקבע בהוראת בית המשפט כבר לפני כעשור ומאז קיבל תוקף בהחלטות ממשלה ואישור כל הגורמים המוסמכים, אשר נערכו בהתאם לסגירתו. כל דחייה נוספת בפינוי תגרום לנזק של מיליארדי שקלים לתקציב המדינה ולעצירה משמעותית של פיתוח הנגב וגוש דן".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker