מיקי פדרמן רוכש את רימונים מעופר נמרודי ב-225 מיליון שקל; המניה מזנקת 33%

העסקה צפויה להשפיע לחיוב על הכשרת הישוב, שבשליטת נמרודי, ולהפחית את מינופה ■ כ-72 מיליון שקל ישמשו לפירעון הלוואות, כך שבידי הכשרה מלונות ייוותר תזרים פנוי של כ-153 מיליון שקל ■ במקביל הכשרה מלונות תרשום רווח של כ- 15 מיליון שקל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
בית מלון רימונים באילת
בית מלון רימונים באילתצילום: רמי סולומון

הכשרת הישוב , שבשליטת משפחת נמרודי, מוכרת את רשת רימונים לרשת מלונות דן, שבשליטת מיקי פדרמן. הבוקר דיווחה הכשרת הישוב כי החברה הבת (83%), הכשרה מלונות , חתמה על הסכמים למכירת בתי המלון שבבעלותה וההסכמים לניהול בתי המלון למלונות דן, וזאת לאחר מו"מ שנערך כמה חודשים. המכירה תיעשה בתמורה לכ-225 מיליון שקל.

לפני מספר חודשים דיווחה הכשרה הישוב על המו"מ למכירת הכשרה מלונות. בדיווחים הקודמים דובר כי העסקה תיעשה לפי שווי של כ-140 מיליון שקל להכשרה מלונות, כעסקת רכישת מניות, קצת מעל הונה העצמי של הכשרה מלונות. ואולם, בסופו של דבר הוחלט לרכוש את נכסיה של הכשרה מלונות – כלומר, המלונות והסכמי התפעול שבבעלותה – ולא את מניותיה.

השלמת העסקה צפויה להשפיע לחיוב על קבוצת הכשרת הישוב,. מתוך התמורה, כ-72 מיליון שקל ישמשו לפירעון הלוואות, כך שבידי הכשרה מלונות ייוותר תזרים מזומנים פנוי של כ-153 מיליון שקל, לפני הוצאות ומסים. שתושלם העסקה, מלונות הכשרה צפויה לרשום רווח המוערך בכ-15 מיליון שקל, לפני הוצאות ומסים. בתגובה, מניית הכשרה מלונות קפוצת בכ-30%, במחזור נמוך של כמה עשרות אלפי שקלים. הכשרת הישוב עולה בכ1.2%.

הכשרה מלונות דיווחה כי לאחר השלמת ההסכמים, היא תבחן את האפשרויות העומדות בפניה בנוגע לשימוש בתזרים הפנוי שיתקבל. תומר כץ, סמנכ"ל השקעות ופיתוח עסקי, ציין כי האורגנים המוסמכים בהכשרה מלונות טרם קיבלו החלטה מה לעשות עם המזומנים, אך הוא ציין כי קבוצת הישוב ממשיכה להתמקד בפעילות הליבה – בעיקר נדל"ן מניב: "כמו שעשינו בשנים האחרונות, אנחנו מסבים השקעות ומתמקדים בנדל"ן מניב בישראל ובפעילות הייזום בפולין", אמר.

במסגרת העסקה, תמכור הכשרה מלונות את מלון רימונים אילת (מלון נפטון, המוחזק בשיעור של 33.3% וכולל הסכם ניהול), מלון רות רימונים צפת, מלון רימונים המעיין נצרת, וכן תהיה בידיה אופציה ל-3 חודשים למכירת זכויות החכירה בגין מלון רימונים נווה אטי"ב. בנוסף, מקנה ההסכם למלונות דן את הזכות לנהל מו"מ להתקשר בהסכמי ניהול לגבי 3 בתי מלון נוספים. מימוש האופציה יניב כ-17.7 מיליון שקל להכשרה מלונות, שנכללו בתמורת העסקה הכוללת.

רימונים היא רשת הפסדית – וזאת למרות העלייה החדה בתיירות לישראל בשנים האחרונות. במהלך ינואר-ספטמבר 2018 הפסידה הכשרה מלונות 6 מיליון שקל, בהשוואה להפסד של 5 מיליון שקל בתקופה המקבילה ב-2017. במקביל, הכנסות הרשת בינואר-ספטמבר 2018 ירדו ל-157 מיליון שקל, לעומת 183 מיליון שקל בתקופה המקבילה ב-2018, כתוצאה מקיטון במספר המלונות שבהפעלת הרשת.

מלונות דן מפעילה בישראל 13 בתי מלון עם 4,000 חדרים. בנוסף, החברה פועלת בתחום מתן שירותי הסעדה באמצעות קבוצת עידית לוגיסטיקת מזון. מאז דצמבר 2017 מפעילה החברה מלון בהודו. בנוסף, החברה שותפה (50%) עם אורט ישראל במרכז הקולינרי אורט דן גורמה; וכן מפעילה חמישה טרקליני אח"מ בנתב"ג. בעל השליטה בחברה הוא מיקי פדרמן, ששולט גם ביצרנית מערכות הלחימה אלביט מערכות.

מניית מלונות דן מזנקת בכ-5% לאחר הדיווח על העסקה. המניה ירדה ב-12 החודשים האחרונים ב-6%, כך ששווי החברה עומד כעת על כ-2.7 מיליארד שקל. בשונה מרימונים, מלונות דן חווה גאות בעסקיה - בעיקר בשל הגידול בתנועת התיירים לישראל, שמקוזז באופן חלקי בהתחזקות הדולר. הכנסותיה של מלונות דן הסתכמו בינואר-ספטמבר 2018 ב-940 מיליון שקל, בהשוואה ל-885 מיליון שקל בתקופה המקבילה ב-2017. הכנסות הפעילות המלונאית, שהיא הפעילות העיקרית, זינקו בינואר-ספטמבר ב-7% ביחס לתקופה המקבילה ב-2017, והסתכמו ב-795 מיליון שקל. לפי הערכות, הגידול בהכנסות נבע בעיקר מעלייה בשיעור התפוסה.

גורם בענף המלונות, ציין שהמיזוג עם מלונות דן צפוי לסייע לרימונים להקטין הוצאות, ואולי כך בעתיד תצליח לעבור לרווח. "חברות ניהול מלונאות צריכה נפח פעילות מסוים כדי שהוצאות ההנהלה והכלליות והוצאות הפחת לא יעיבו על התוצאות. כדי לעבור לרווח, הרשת צריכה או לגדול בצורה משמעותית בכמות החדרים המנוהלים או להקטין משמעותית את ההוצאות. לכן, המיזוג עם רשת מלונאית גדולות כמו דן הוא הגיוני; הסינרגיה בהוצאות המטה והשיווק תסייע".

עופר נמרודי, מנכ"ל הכשרת הישוב, ציין כי "השלמת העסקה תביא כמובן להקטנת המינוף הפיננסי של הקבוצה, אך יותר מכך – תתבטא בתנופה משמעותית וביסוס הפיתוח בכל התחומים: בפרויקטים רחבי ההיקף שאנו יוזמים, ובראשם קמפוס הכשרת הישוב, במרכז העסקים של בני-ברק ומגדל בית מעריב, בהגדלת עוצמתה של חברת הפארקים הלוגיסטיים בפולין (MLP), ובייזום למגורים – באמצעות רכישת קרקעות לפרויקטים נוספים בפולין, ובהמשך ביסוס מעמדנו כשחקן מוביל בשוק ההתחדשות העירונית בישראל".

את רשת דן ייצגו בעסקה עורכות הדין דנה פירון ואמיליה קסלמן כץ ממשרד מ.פירון ושות', ואילו את מלונות רימונים ייצגו עו"ד ליאור רלוי וזאב בינשטוק  ממשרד גורניצקי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker