הקלה לבעלי צימרים של עד 3 יחידות נופש הכוללים בריכה: יהיו פטורים מרישיון עסק

עד היום אולצו בעלי צימרים לעמוד בסטנדרטים שנקבעו על ידי משרד הבריאות על מנת לקבל רישיון עסק

רינה רוזנברג קנדל
רינה רוזנברג קנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים1

בעלי צימרים עם בריכה שמחזיקים עד שלוש יחידות נופש יקבלו פטור מרישיון עסק ומשרד הבריאות לא יפקח עליהם, כך הודיעו נציגי משרד הבריאות בוועדה לביקורת המדינה בכנסת שהתקיימה השבוע.

עד היום אדם שהחזיק עד שלוש יחידות של צימרים היה פטור מרישוי עסקים מטעם משרד הפנים, מלבד צימרים שהחזיקו בריכה במתחם שנדרשו לעמוד בסטנדרטים שנקבעו על ידי משרד הבריאות על מנת לקבל רישיון עסק.

"המצב שנוצר הוא שבעצם דרשו מבעל צימר עם בריכה, גם אם הוא מפעיל בריכה קטנה שמיועדת למספר מצומצם של אנשים, להחזיק מציל בריכה, לעמוד בתקנות התברואה לבצע בדיקות בקטריאליות להשתמש במשאבת סירקולאציה של המים שעלותה מגיעה לכ-80 אלף שקל ועוד, אומר אביטל חורף מנכ"ל איגוד הצימרים בישראל. התוצאה הייתה שהצימרים שלא הוענק להם רישיון עסק כתוצאה מכך לא יכלו לבטח את עצמם. "עכשיו הצלחנו, ביחד עם התאחדות האיכרים, לשכנע את הוועדה לביקורת המדינה שכמו שמשרד הפנים לא מבקש רישוי עסקים לצימר של עד שלוש יחידות נופש כך גם משרד הבריאות לא צריך להתערב בעניין זה" אומר חורף.

במשרד התיירות כבר עובדים במטרה שהפטור יוענק גם לבעלי צימרים של עד חמש יחידות נופש. וואיל כיוף, מנהל אגף תיירות כפרית במשרד התיירות סיפר בדיון כי בימים אלו פועלת ועדה לעדכון הצורך ברישיון עסק, והמגמה היא לחייב רק במקום המפעיל מעל חמש יחידות נופש.

בנוסף הורה יו"ר הוועדה יואל חסון למשרד הפנים להקים בתוך שלושה שבועות ועדה בין משרדית, יחד עם משרדי הבריאות והתיירות, כדי לשנות את הגדרת הבריכות בצימרים ככאלו שאינן ציבוריות ולא יחולו עליהם כללי בריכות שכאלו. "בחוק צריך להגדיר את ההבדל בין בריכה קטנה לגדולה" אומר חורף, "לא יעלה על הדעת שמה שנכון לגבי בריכה אולימפית במכון וונגייט יהיה נכון גם על בריכה קטנה במתחם צימרים. מכיוון שזה לא תפקידה של הוועדה לביקורת המדינ הואקמה ועדה בין משרדית בנושא".

בעקבות ההודעה, שמהווה בשורה ל-300-500 צימרים שמפעילים בריכות במתחם הצימרים שלהם, אמר יו"ר הוועדה, ח"כ יואל חסון (קדימה) כי "חובה עלינו לשמור על בריאות הציבור בלי לפגוע או להקשות על התיירות בארץ. אני אעקוב שההוראות החדשות יגיעו עד אחרון המהנדסים בצורה ברורה, חד-משמעית ולא מעורפלת".

יעקב רוזנווסר, מארגון בעלי הבריכות בצימרים טען בדיון כי "אין תיאום בין משרדי התיירות והבריאות, וגם מי שקיבל אישור ממשרד הבריאות – טרם קיבל אישור עסק - וממילא גם חברות הביטוח מתנערות מאיתנו". הוא הוסיף כי לא ניתן להחיל על בריכות בצימרים תנאים של בריכות ציבוריות כמו אבטחה, מציל, מכשירי החייאה, סגירת הבריכה בלילה וכד' - כפי הדרישות כיום.

חנה סלע, מהנדסת מחוז הצפון במשרד הבריאות הדגישה כי "מי שלא מקפיד על היגיינה לאחר עשיית צרכיו ואח"כ רוחץ בבריכה, מעביר מיליארדי חיידקים לתוך המים ושם יידבקו ממנו אחרים. הזיהום עובר גם אם כמות המים היא קטנה, כיוון שמדובר במים עומדים החייבים סינון מתמיד. התחלואה בבריכות לא הייתה קיימת עד הקמת הבריכות בצימרים". לדברי סלע ב 46 צימרים שנבדקו על-ידם, מתבצעת שפיכת הכלור בצורה ידנית, ללא בקרה על הכמות.


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker