חילול שבת בטיסות - "כמו אירוע ביטחוני"

ח"כ ישראל אייכלר דרש מראשי אל על להתייחס בחומרה יתרה לשמירת השבת, בעקבות המקרים האחרונים של טיסות שנחתו בקרבת כניסת השבת ■ סמנכ"ל השירות של אל על: "אנחנו חתומים על הסכם שלפיו לא מטיסים נוסעים בשבת, ואל על מקפידה על זה קלה כחמורה"

רינה רוזנברג קנדל
רינה רוזנברג קנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
ח"כ ישראל אייכלר (יהדות התורה) והשר אופיר אקוניס
ח"כ ישראל אייכלר (מימין)צילום: מיכל פתאל

"כמו שבספק אירוע ביטחוני - אפילו ספק קל - המטוס לא ימריא, כך אתם צריכים לראות את הספקות של חילול שבת ובשום מקרה כזה לא להמריא" - כך אמר היום (ג') יו"ר הוועדה לפניות הציבור בכנסת, ח"כ ישראל אייכלר (יהדות התורה), בדיון בנושא טיסת השבת של אל על.

לדבריו, "יש לפצות את הנוסעים שעברו עוגמת נפש באופן ראוי, כזה שיוכיח את התנצלותה הכנה של החברה".

יו"ר וועדת הרבנים למען השבת, הרב יצחק גולדקנופף, אמר בדיון כי "על ראשי אל על לשים לב שהנוסעים מרגישים שנעשה עמם עוול - זה אומר שיש בעיה. הסיכום של אל על מול וועדת הרבנים לא להמריא וגם לא לנחות בשבת. הטיסה המדוברת נמצאת על גבול מסוכן, וקיים חשש לחילול שבת. ראוי שאל על תבטל את הקו הזה, ואם לא, הוועדה תוציא הנחייה לשומרי שבת להימנע מלעלות על הטיסה הזאת".

ג'מבו של אל על - במבצע שלמה שברה את השיא העולמי למספר הנוסעים
מטוס ג'מבו של אל עלצילום: יוחאי מוסי

בסיכום הדיון ביקש ח"כ אייכלר להמתין לתוצאות הבדיקה הכוללת של אל על. "הכתבות שפורסמו באמצעי התקשורת בשבת היו שקריות. הוועדה קיבלה את תשובת אל על שזה לא בא ממנה, אבל הציבור סבל מהסתה באמצעי התקשורת ולא שמענו הכחשה מספיק גורפת ומספיק חזקה.

"הוועדה שמעה כי עדיין לא הסתיימה בדיקותיה של הוועדה מטעם חברת אל על בעניין הטיסה. פונה אני לאל על להסדיר נהלים חדשים ומדיניות ולהעביר גם הכשרה לדיילים ולמנהלים שנוגעים לציבור שומרי השבת ולעניין התפילות. וגם לגבי הנשים, שזכויותיהן נרמסות כשהן רוצות לשבת בנפרד לא ליד גבר - צריך לאפשר להן זאת. זכות האישה לשבת לא ליד גבר, במיוחד ביום המאבק על זכויות האישה".

אמיר רוגבסקי, סמנכ"ל לקוחות ושירות באל על, הציג את המקרה ואמר: "מדובר באירוע מורכב עם הרבה דעות. אנחנו כחברה פרטית חתומים על הסכם, שלפיו לא מטיסים נוסעים בשבת, ואל על מקפידה על זה קלה כחמורה. כשמדברים על אל על בהיבט של שבת, צריכים להגיד - וזה מה שציפיתי לשמוע - כי אל על לא מטיסה נוסעים בשבת, וגם באירוע הזה לא הטיסו נוסעים בשבת, ואת זה לא שמענו מאף אחד שהלין על האירוע. אל על לא חיללה שבת, ולא גרמה לנוסעים לחילול המוני של השבת".

"התחושה שלנו היא שמנסים לגרור את החברה למקום שהיא לא נמצאת בו. החברה לא שיקרה לאורך הדרך ואמרה רק את האמת, ולא הסיתה נגד שום ציבור כזה או אחר. לא היה נציג רשמי של אל על שהאשים מגזר כזה או אחר", הוסיף רוגבסקי.

הוא סיפר כי על המקרה: "מטוס שרוצה לחזור לגייט צריך שיהיה לו גייט שאליו יתחבר. מגדל הפיקוח נתן לו אישור לצאת למסלול ההמראה, ולא נתן לו אישור להתחבר לגייט, ואת זה כולם שוכחים. נאמר לטייס כי רק בעוד שעתיים יהיה גייט פנוי. במקרה כזה, אם היה צריך להוריד את הנוסעים היה צריך להוריד את הכבודה, ובמקרה שלנו מדובר במטוס ג'מבו עם 400 נוסעים. לכן עמדו בפני הטייס שתי אפשרויות. הראשונה היתה לחזור להמתין לגייט ולבטל את הטיסה - ואז 400 הנוסעים לא היו מגיעים לתל אביב, לא ביום שישי ולא במוצ"ש. השנייה היתה, לפי החישובים, 'אם טסים עכשיו - נגיע כשעה לפני השבת'. הרב סורוסקין, שהיה על הטיסה, הרגיע את הנוסעים והטייס קיבל אישור ממגדל הפיקוח להמראה לתל אביב ולא לאתונה.

"הטייס המריא ב-23:45 לתל אביב, כשלפי החישובים הטיסה היתה אמורה להגיע בדיוק ב-16:00 לנתב"ג, ושם הרב חיות נערך לארח את הנוסעים שומרי השבת בנתב"ג. איני מכיר חברה אחרת שהייתה עושה את זה. המטוס קיבל נתיב טיסה ארוך יותר על ידי מגדל הפיקוח של  JFK, לקחו את המטוס מערבה, ואחרי כמה שעות התגלה שישנה סכנה לחילול השבת, כי הטווח קוצר בחמש דקות. מנכ"ל אל על קיבל החלטה שהוא לא לוקח סיכון על 5 דקות, ושננחת באתונה. הזמנו 103 חדרים באתונה, ומחב"ד אתונה הזמנו 150 ארוחות. זוהי פעם שלישית שמנחיתים מטוס באתונה בשנים האחרונות, ואנחנו מתורגלים אתם. הזמנו, ושילמנו על ההזמנות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker