טיסת השבת: אל על תפצה את הנוסעים בכרטיס חינם - איום החרם החרדי יוסר?

אל על תפצה את 400 הנוסעים שטסו בטיסה שנאלצה לנחות באתונה בשישי בערב לפני שבועיים כדי לא לחלל את השבת - ותעניק להם כרטיסי טיסה הלוך ושוב לאירופה ■ בכיר בחברת נסיעות: "אין ספק שאל על נסחטה"

רינה רוזנברג קנדל
רינה רוזנברג קנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מטוס אל על
מטוס אל על

אל על תפצה את 400 הנוסעים שטסו בטיסת השבת שנאלצה לנחות באתונה בשישי בערב לפני שבועיים כדי לא לחלל את השבת, ותעניק להם כרטיסי טיסה הלוך ושוב לאירופה וזאת "לנוכח אי הנוחות שנגרמה להם" - כך עולה מהודעה שהוציאה החברה הבוקר (ב').

באל על טרם פירטו לגבי אופי הכרטיסים שיינתנו לנוסעי אותה הטיסה, כך שלא ידוע אם הם יהיו תקפים לתאריכים או יעדים מסוימים, או אם הם יהיו על בסיס מקום פנוי בלבד.

מקורות בענף התעופה והנסיעות טוענים כי הפיצוי שהחליטה אל על להעניק לנוסעים, מעבר לאפשרות שלהם לתבוע אותה בבית משפט במסגרת חוק שירותי תעופה (המכונה חוק טיבי), נחשב חריג מאוד. לדברי בכיר בחברת נסיעות, "אין ספק שאל על נסחטה. זה בהחלט יוצא דופן. בדרך כלל חברות התעופה מנסות להתחמק אפילו מליישם את החוק היבש, אז לתת פיצוי גורף כזה? חברות תעופה יעשו את כל המניפולציות כדי לא לשלם ללקוח, בדרך כלל הן לא מקפלות את הזנב ומודות שעליהן לפצות, אחרת הן היו פושטות את הרגל". 

מנכ"ל אל על, גונן אוסישקיןצילום: סיוון פרג'

הוא הוסיף כי "המהלך של אל על הוא חד משמעית קיפול זנב. אם כרטיסי הטיסה יהיו על בסיס מקום פנוי ולתקופת החורף, הנזק הכספי יהיה מזערי מכיוון שגם ככה יש מקום בטיסות האלה, אבל אם זה לא יהיה על בסיס מקום פנוי ולא יהיה תוקף לכרטיס מבחינת תאריכים, אז אל על היתה יכולה למכור כל כרטיס כזה ביותר מ-500 דולר ובמקום הם נתנו בחינם 400 כרטיסים כאלה".

בכיר בחברת נסיעות אחרת אמר כי "אני לא מכיר מקרים כאלה. יכול להיות שהיו, אבל אני לא זוכר. חברות התעופה תמיד נצמדות ל"חוק טיבי" ובמקרים חריגים אולי ייתנו איזושהי הנחה לטיסה הבאה, וגם זה לנוסעים בודדים בלבד. היו מקרים של עיכובים של ימים שלמים - ולא נתנו פיצוי כזה".

אל על לא יכולה לאבד את החרדים

בהודעה של אל על נכתב כי "החברה מוצאת לנכון לחזור ולהבהיר, כפי שכבר הבהירה בהודעה לתקשורת ב-19 בנובמבר, כי היא לא הטילה אשם בציבור החילוני, הדתי או החרדי באירועים שעליהם דווח. כל פרסום אחר לא נעשה על דעת אל על. אל על אינה מבחינה בהשתייכות לקוחותיה למגזר, מגדר או לאום כלשהו".

אתמול בערב פקע האולטימטום שהציב ראש ישיבת עטרת שלמה, הרב שלום בער סורוצקין, למנכ"ל אל על, גונן אוסישקין - שלפיו אם לא תצא התנצלות והבהרה מפורשת בנוגע לפגיעה בציבור שומרי השבת וכן תיקון הדברים הנוגעים לאותו ציבור, הוא יפעל  להחרים את אל על בקרב הציבור החרדי. סורוצקין, ממובילי המחאה נגד חברת התעופה, כבר המריא הבוקר בטיסת אל על לניו יורק.

אין ספק שבהנהלת החברה מתחרטים על הרגע שהחליטו להוציא את הטיסה לישראל במקום לספוג את ההוצאה הכספית ולהלין את הנוסעים בניו יורק. בדיעבד, הם בוודאי היו מוכנים לממן את שהותם של הנוסעים בבתי המלון היקרים בניו יורק רק כדי לא להיות במרכזו של משבר תקשורתי ועסקי, שיכול להחזיר אותם לימי החרם של המגזר החרדי מסוף 2006, שלפי ההערכות גרם לחברה להפסדים של כמיליון שקל ביום.

עם הסכם עבודה חדש שעליו חתמה אל על עם אנשי צוות האוויר רק בחודש שעבר, שכלל עלות שכר בסיסית של 635 מיליון שקל לשנה (82 מיליון שקל יותר מב-2018), ועם נתח שוק יורד שנמצא בירידה למרות עלייה בתיירות הנכנסת לישראל ובמספר היציאות הישראלים לחו"ל, אל על לא תמהר לוותר על פלח השוק החרדי, שמחזיק לפי ההערכות כ-20% מהקו תל אביב-ניו יורק - הקו הרווחי ביותר של החברה.  

חברה כל כך ממונפת, שרכשה שבעה מטוסי דרימליינר בהשקעה של 1.2 מיליארד דולר, במקביל לדמי חכירה בסכום של 922 מיליון דולר עבור תשעה מטוסי דרימליינר, לא יכולה להרשות לעצמה זעזועים ובריחת לקוחות מתמידים ונאמנים כמו הציבור החרדי.

אך יש גם צד שני לקונצנזוס של אל על לגבי שמירת השבת, המאפשר לה לשמור את הלקוחות החרדיים קרובים אליה, וצד זה מנוגד לכל הגיון כלכלי. ההשקעה הכספית האדירה של אל על במטוסים חדשים מחייבת אותה להפעיל אותם נון סטופ, בדומה למה שעושות חברות הלואו-קוסט. בחברת איזיג'ט, למשל, המטוסים נמצאים לא יותר מ-25 דקות על הקרקע, למעט בנתב"ג, שם המטוס מתעכב לכדי המתנה של 45 דקות עד שהוא ממריא בחזרה ליעד הבא שלו. להשבתת מטוסים למשך יותר מ-24 שעות באופן קבוע מדי שבוע אין אח ורע בענף התעופה. המטוס צריך להיות באוויר ולא על הקרקע כדי להרוויח כסף ולהחזיר את ההשקעה האדירה של חברת התעופה ברכישתו.

נציין כי אותו קונצנזוס שלפיו עובדת אל על אינו גורף בכל פעילות החברה. לאורך כל השנים הציבור החרדי מחליט באופן ברור, ומסיבותיו שלו, להעלים עין מהעובדה שחברת בת של אל על, סאן דור, פועלת באופן קבוע בשבת ללא כל מגבלה. בנוסף,  במקרים מסוימים, כפי שקרה באותה שבת לפני שבועיים, אל על מבקשת את עזרתה של חברת התעופה הישראלית ישראייר שכן טסה בשבת בהפעלת טיסות, כך שאמנם לא מדובר במטוס של אל על, אבל אל על היא זו שמבקשת את פעילותו והוא ממריא ונוחת למען לקוחותיה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker