מנכ"ל משרד התיירות: "עיריית נצרת אחראית לתשתיות הירודות - לא הממשלה"

מנכ"ל קבוצות עפיפי ונתיב אקספרס טען הבוקר בוועידה הכלכלית של החברה הערבית כי הממשלה צריכה לתמוך בנצרת ולהעביר לה תקציבים, כדי לעודד הגעת תיירים ■ אמיר הלוי, מנכ"ל משרד התיירות: "לנצרת יש פוטנציאל להיות מוקד תיירותי מצליח, אבל דרוש שיתוף פעולה"

רינה רוזנברג קנדל
רינה רוזנברג קנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר הלוי, מנכ"ל משרד התיירות, ועפיף עפיפי, מנכ"ל קבוצת עפיפי וקבוצת נתיב אקספרס, היום בוועידה
אמיר הלוי, מנכ"ל משרד התיירות, ועפיף עפיפי, מנכ"ל קבוצת עפיפי וקבוצת נתיב אקספרס, היום בוועידהצילום: רמי שלוש

"האחריות על הנושא התיירותי היא של שלושה קודקודים: של המגזר העסקי-הפרטי, של העירייה - אבל בעיקר של הממשלה ומשרד התיירות", אמר היום (ד') עפיף עפיפי, מנכ"ל קבוצת עפיפי וקבוצת נתיב אקספרס בשיחה עם כתבת TheMarker, גבריאלה דוידוביץ'-ויסברג, בנושא יצירת הזדמנויות בתיירות. "משרד התיירות צריך לתמוך בעירייה ולהעביר תקציבים מתאימים, אנחנו לא מגזר אלא חברה, ותרבות השירות היא אצלנו בדם. צריך לתת תמריץ להכשרות מקצועיות, לטפל בתשתית ההון האנושי, בתשתית תחבורתית ותמיכה בעסקים קטנים תומכי תיירות".

אמיר הלוי, מנכ"ל משרד התיירות, מטיל מצדו את האשמה על מצב התשתיות הירוד בעיר, על הרשות המקומית. "אפשר לזרוק את האשמה על הממשלה, אבל נמצא כאן מנכ"ל עיריית נצרת ואני אומר לו - אנחנו לא מנהלים את העיר, בהחלטות הממשלה יש לחברה הערבית תקציבים בסכומים גבוהים. הבעיה היא יכולות ביצוע ולא תקציב, וברגע שיש גוף תשתיתי שיודע לעשות את זה, אפשר לרוץ קדימה. היום התייר לא מתפשר ומדרג את המקומות שאליהם הוא מגיע. לכן כל מקום צריך להיות ברמה הכי גבוהה".

לדבריו, "הרשות המקומית צריכה לקחת אחריות, אחרת אי אפשר להצליח. לצערי יש לנו הרבה דוגמאות, ולא רק בנצרת אלא גם בטבריה, שבהם סכומים גבוהים ירדו לטימיון. אנחנו לא רוצים לחזור על זה. הממשלה לא יכולה לתת את התקציבים שיש לה למקומות שלא יתנו את התוצאות הכי טובות שאפשר. התייר לא מתפשר. אם הוא רואה שהמקום לא טוב, הוא יבחר במקום אחר".

רחובות נצרתצילום: גיל אליהו

הלוי שב והדגיש שנחוץ שיתוף פעולה הדדי: "כמו בעכו, שם השקענו הרבה ויש פריחה. נצרת יכולה להיות כמו עיר אירופאית שתמשוך מיליוני תיירים בשנה, ובשביל זה צריך היערכות רחבה, החל בתחבורה בעיר ועד איך שהיא נראית.

"טבריה, למשל, לא נראית כמו שהיינו רוצים. אותו הדבר בנצרת. אנחנו מקווים שתהיה בה קפיצת מדרגה, אבל זה יקרה רק כשהתשתיות ישתפרו והעיר תהיה נקיה. כבר יש שיפור - עסקים נפתחו, צעירים רבים נשארים בעיר והרבה נשים משתלבות בה. אנחנו רואים תמונה אופטימית. אם נוכל לקחת את זה קדימה, אז גם בנצרת וגם בערים אחרות נמשיך לשבור שיאים, בתנועה של ישראלים וגם של תיירים מחו"ל שממלאים את המלונות".

"אם המדינה לא תשקיע בעיר - גם השאר יוותרו עליה"

לטענת עפיפי הדרך למשוך את התיירים הישראלים לנצרת היא באמצעות תמיכה ואמון בעסקים. "אם המדינה לא משקיעה בתשתיות, אנשים יסתכלו ויראו שהם לבד במלחמה הזו ויוותרו. אני קורא לבנקים ולממשלה לתת יותר אמון בעסקים הקטנים. כשכן יש השקעה של ממשלה, זה משנה את התמונה. הבנקים יסתכלו על זה אחרת ויתנו תמיכה בעסק קטן, שממנו אפשר לחיות בכבוד. אז גם נוכל לראות גלישה של תיירות פנים".

הלוי טוען שכדי שנגיע למצב שבו תיירים, ישראליים או מחו"ל, ירצו להגיע לנצרת, צריך לתת להם תוכן וסיבות להישאר. "לחברה הערבית יש יתרון גדול בכך שהם יודעים לארח ברמה גבוהה מהממוצע בישראל. וצרך לנצל את החוזק הזה. כשאתה יודע לארח, אז גם התוכן צריך להיות גבוה. אנחנו יצרנו קורסים מיוחדים למורי דרך בחברה הערבית במימון 80% של משרד התיירות, כי אנחנו רוצים עוד מדריכים מורשים שיוכלו להקים עסק תיירותי ולספר את הסיפור".

עפיפי התייחס בשיחה גם לנושא הקמת בתי מלון והוספת חדרי אירוח בעיר, וטען כי זירוז אישורים והקלה בבירוקרטיה הם חלק מהותי משיפור המצב. "צריך לעזור לעירייה להעביר את התהליכים האלו מהר ככל האפשר. נכון שיש תמיכה ותקציבים, אבל צריך יותר כאלו. אנחנו לא רוצים שנצרת תהיה מקום למעבר, שיגיעו אליה וימשיכו הלאה. אנחנו רוצים שישנו אצלנו 3-2 לילות לפחות. בשביל זה צריך תשתית מסביב של שירותים תיירותיים ורק אז נוכל להביא חבילה שלמה לתיירים שיגיעו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker