בדקה ה-90: נחתם הסכם בין אל על לטייסים

הסכסוך בין הטייסים להנהלה נמשך כמה שנים, וגרם להפסדים קשים לחברה עקב ביטולי טיסות ועיכובים ■ האם ההסכם החדש יציל את החברה מהתחרות בנתב"ג?

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מטוס אל על בנתב"ג
מטוס אל על בנתב"גצילום: מוטי מילרוד

בדקה ה-90, ורגע לפני כניסת תקנות FTL החדשות שיגבילו את מספר שעות העבודה של הטייסים – חתמו טייסי אל על על הסכם עבודה חדש עם הנהלת החברה. הסכסוך בין הטייסים להנהלה נמשך כמה שנים, וגרם להפסדים קשים לחברה עקב ביטולי טיסות ועיכובים, שלהם אחראים שני הצדדים.

הבוקר (ב') דיווחה אל על לבורסה על ההסכם, שלדבריה כולל התייעלות ניכרת ומעבר לפעילות יעילה יותר של החברה, לצד שיפור בתנאי העבודה של הטייסים.

ההסכם, שנחתם לשש שנים, מאפשר לחברה לבצע את ההתאמות הנדרשות על ידי תקנות הטייס החדשות, המחייבות מספר מסוים של שעות מנוחה. עד היום, רבים מהטייסים נסמכו על שעות פעילות מעל המינימום הנדרש ועל תשלום בגין שהות ממושכת ביעד הטיסה כדי להגדיל את משכורתם. גם החברה נסמכה על השעות התוספתיות של הטייסים כדי להפעיל את הקווים שלה. ואולם עתה קובע ההסכם הגדרות חדשות.

נציגי החברה והעובדים חותמים על ההסכם
נציגי החברה והעובדים חותמים על ההסכםצילום: דוברות ההסתדרות

השיטה החדשה מבקשת לשמר את רמות השכר של הטייסים ככל הניתן, למרות הירידה בשעות פעילותם, על בסיס מתן פיצויים כלכליים לעובדים בשבת ובחג. כמו כן, נקבעו מענקים כספיים בגין עמידה ביעדים אישיים של כל טייס, בהתאם לוותק ולסוג הפעילות של הצי אליו הוא משתייך. כך ניסתה החברה לשמר הן את רמת השכר של הטייסים והן את יכולתה של החברה להפעיל את הקווים.

הסוגיות העיקריות שנכללו בהסכם נוגעות להסדרת היבטים תפעוליים. ההסכם קובע גם הסדרים בקשר לתגמול הטייסים, ובכלל זה מנגנון לגידור המסגרת התקציבית המופנית לעלויות שכר. בנוסף, נקבע מנגנון ליישוב חילוקי דעות, התחייבות הטייסים לשקט תעשייתי למשך תקופת ההסכם, ומיסוד דיאלוג יעיל ורציף בין החברה לבין הטייסים.

ההסכם אושר על ידי דירקטוריון החברה, נציגות העובדים והסתדרות העובדים החדשה, לאחר שהתקבל אישור של רוב טייסי החברה. להערכת החברה, ההסכם אינו צפוי להשפיע באופן מהותי על תוצאותיה העסקיות. החברה וטייסיה ייאלצו כעת להיכנס למרתון התאמות לתקנות החדשות, שנכנסות לתוקפן כבר הלילה. כדי להפעיל בתוך כך את לוח הטיסות כסדרו, תידרש גמישות מירבית מכל הנוגעים בדבר.

מי שנטלו חלק בשיח בין הצדדים בחודשים האחרונים היו רן אלקבץ – יו"ר נציגי הטייסים, ויהודית גריסרו – סמנכ"לית משאבי אנוש ומינהל, לצד המגשר עו"ד עמוס גבריאלי.

גונן אוסישקין, מנכ"ל אל על, הביע אופטימיות בהתגברו על אחד מהמכשולים המהותיים שליוו את החברה מאז נחתם הסכם שמיים פתוחים. עם החתימה על ההסכם כתב אוסישקין באיגרת לעובדים כי מדובר ב"צעד ראשון וחשוב, אבן דרך הכרחית בדרך להתמודדות עם האתגרים שלפנינו. מדיניות שמים פתוחים הביאה לתחרות פרועה מאוד בנתב"ג. אנו מתבשרים חדשות לבקרים על חברות תעופה חדשות המגיעות לישראל, ואם לא די בכך - מחירי הדלק גבוהים מאוד. לכך מצטרף רצף החלטות רגולטוריות המקשות עלינו להתמודד עם הקשיים, כאשר לעיתים ידינו כבולות והתחרות אינה הוגנת.

המציאות מחייבת את כולנו לשנות את התרבות הארגונית ואת הדרך בה אנו מתנהלים, כדי להבטיח את עתידה של אל על. אני מאמין כי יחד נדע להתמודד עם כל האיומים והאתגרים, ולצאת מהתחרות כשידינו על העליונה".

רן אלקבץ, יו"ר ועד טייסי אל על, מסר: "זהו הסכם מאוזן וארוך טווח המייעל במידה משמעותית את עבודת הטייסים בחברה, מבטיח להנהלה את הגמישות התפעולית הנחוצה לה בימים אלה, ומאפשר לחברה לעמוד בתקנות המנוחה החדשות. כל זאת תוך שהוא מחזק את האיתנות הפיננסית שלה - בזכות חיסכון של עשרות מיליוני שקלים. אני מאמין כי מדובר בהסכם אשר יפתח דף חדש במערכת יחסי העבודה בחברה".

יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, מסר: "אני מבקש לחזק את כל השותפים למהלך. דרך מו"מ מורכב ומאומץ הגענו להסכמות אשר ייטיבו עם העובדים והעובדות של חברת התעופה הגדולה בישראל, אך לא פחות מכך גם עם החברה ועם לקוחותיה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker