נתניה בונה על התיירים: 5 מלונות פאר ייפתחו בשנים הקרובות

עם מותג מלונאות בינלאומי ראשון בעיר ותוכניות להוספת 2,600 חדרי מלון בשנים הקרובות, נתניה מנסה להפוך למרכז תיירותי משמעותי

עירית רוזנבלום

נתניה רוצה לחזור להיות עיר קיט ותיירות: לאחר קיפאון בבניית מלונות פאר בעיר, נחנך בעיר לפני כחצי שנה מלון הסוויטות איילנד, ברמת 5 כוכבים, ובאוגוסט צפוי להיפתח בה בית המלון רמדה, ברמת 5 כוכבים. רמדה הוא מותג בינלאומי, ובעיר מקווים שימשוך אחריו בתי מלון מפוארים נוספים.

צילום: איציק בן מלכי

במשרד התיירות אומרים שמלון רמדה, מלון סוויטות בדרגה A (הדרגה הגבוהה ביותר), יופעל בשיטת אכסון מלונאי מיוחד, כלומר יהיו בו גם סוויטות לרכישה. בעלי הסוויטות יוכלו להתארח בסוויטה 3-6 חודשים בשנה, וביתר הזמן היא תעמוד לרשות הציבור, ככל חדר אחר במלון. מלון איילנד פועל במתכונת דומה.

"נתניה עושה כל מאמץ כדי להחזיר לעצמה את הכתרים שנלקחו ממנה - שלא בצדק - שאחד מהם הוא מעמדה כעיר תיירות מובילה", אומרת ל-TheMarker ראש העיר, מרים פיירברג-איכר. לדבריה, היא רואה במקבץ החדש של בתי המלון הגדולים והמפוארים, הממוקם דרומית למלון הכרמל בעיר, "פריצת דרך משמעותית, שתהיה לה תרומה רבה למיצוב נתניה כעיר תיירות אטרקטיבית".

המתחם המלונאי החדש יכלול את מלון איילנד, שכבר החל לפעול; את רמדה, שיתחיל לפעול בקרוב; שני בתי מלון שאושרו באחרונה בוועדת המשנה של המועצה הארצית לקבלת היתר בנייה - האחד בבעלות בוני התיכון והשני בבעלות רוגובין תדהר, ובית מלון חמישי בהמשך.

כמו כן, העירייה פירסמה מכרז להקמת מלון בוטיק בן 120 חדרים ברחוב גד מכנס. בנוסף, שני בתי מלון בצפון העיר נמצאים בהליכי בנייה - מלון הטראסות שייפתח בעוד כשנה ומלון דוד המלך שבנייתו החלה מול מלון פארק וגן המלך.

כמו כן שטח של חברת דיזנגוף סחר בסמוך לבית פלדמן מול חוף הארגמן מיועד לשני בתי מלון ושני מגדלי מגורים; שישה בתי מלון מתוכננים להיבנות על שטח של 150 דונם במתחם עיר ימים ודרומית לרמת פולג מתוכננים לקום שלושה כפרי נופש. בסך הכל מדובר על תוספת של כ-2,600 חדרי מלון וכ-670 יחידות נופש עיר.

לפי נתוני סקר מ.א.ן נכסים בפברואר, רשמה נתניה את הביקוש הגבוה ביותר לשכירת משרדים בשנה החולפת - לפני תל אביב, הרצליה, רמת גן וירושלים. בעירייה רואים בכך הזדמנות לבתי המלון לארח אנשי עסקים. כך למשל, מלון רמדה מתמחה בסוויטות לאנשי עסקים. "כניסתה של רשת בינלאומית בסדר גודל כזה לעיר היא חיזוק משמעותי לענף התיירות העירוני", אומרת פיירברג-איכר.

"רוב המלונות בעיר הם משפחתיים"

נתניה היתה עיר שקטה, החביבה במיוחד על תיירים צרפתים. במארס 2002 בוצע במלון פארק בעיר פיגוע התאבדות. הדי הפיגוע לא שככו שנים רבות והעיר התקשתה להתגבר עליו. בוריס צ'ירולניק, חבר מועצת העיר והאחראי על התיירות, אומר שלאחר הזמנים הקשים שחוותה נתניה, כמו ערים אחרות בישראל בשנות האינתיפדה, ניכרת בשנים האחרונות התאוששות בתיירות ובמלונאות. "רוב המלונות בנתניה הם מלונות משפחתיים", הוא מסביר את האיחור בכניסת מותג בינלאומי לנתניה, "רוב המלונות היו ברמה של 3-4 כוכבים, בעוד שהרשתות הן בדרך כלל של 5 כוכבים. בנתניה היה רק מלון 5 כוכבים אחד, מלון העונות. החשיבות שבמותג הבינלאומי הוא שתיירים אוהבים לבוא למשהו מוכר. זה משדרג את העיר ואני מקווה שכעת יבואו עוד רשתות".

גם רשתות ישראליות אינן פעילות כיום בנתניה. צ'ירולניק אומר שמלון גולדאר במרכז העיר, מלון ברמה של 4 כוכבים פלוס, שעובר שיפוץ יסודי, נמצא במשא ומתן עם רשת מלונות ישראלית.

"החל משנה שעברה ובשלוש השנים הבאות מתוכננת עלייה של כ-10% במספר חדרי המלון האיכותיים מדי שנה. בשנה שעברה נפתח איילנד, השנה רמדה, ב-2012 גולדאר, ב-2013 הטראסות וב-2014 מגדל דוד. התפתחות זו מיטיבה עם העיר גם מבחינת מסי העירייה וגם מבחינת העסקים החדשים שנפתחים סביב המלונות", הוא מוסיף.

בית המלון החדש של רמדה הוא בן 18 קומות ויכלול 180 סוויטות, כולן עם מרפסות גדולות המשקיפות לים. בנוסף, מוקם בבית המלון מועדון בריאות הכולל ספא, חדר מלח, חמאם טורקי ומנהרת גשם. במלון מסעדות, טרקלין עסקים ושלושה אולמות אירועים וכנסים. היזמים - ר.ע. מלכא נכסים, כוח ע.א. נכסים ונכסי נירד - השקיעו בהקמתו כ-220 מיליון שקל. ניהולו יופקד בידי חברת הניהול לשם גרופ, בראשות משה זנד ואבי שוויקי.

מלון איילנד מנוהל על ידי קבוצת אוקינוס, המפעילה בתי מלון בהרצליה. במלון מאה סוויטות, והוא בית המלון הראשון שנבנה בנתניה זה שנים רבות.

ירידה בצרפתים, עלייה ברוסים

בנתניה יש יותר מ-1,200 חדרי מלון (יחד עם רמדה שייפתח באוגוסט) ב-16 מלונות. בספירה נכלל גם מלון קיבוץ שפיים, שהצטרף להתאחדות המלונות של נתניה לצורכי שיווק. לפי האגודה לתיירות בנתניה, ב-2010 נמנו בנתניה 470 אלף לינות במלונות (תיירים וישראלים) ועלייה של 7% בתיירות הנכנסת. מינואר עד אפריל נרשמו 94 אלף לינות של תיירות נכנסת - עלייה של 6%.

בניגוד לערי נופש כמו אילת למשל, שבה הרוב המכריע של התיירים הוא ישראלים, בנתניה היחס הוא 70% תיירות נכנסת ו-30% תיירות פנים. לאחר שנים שבהם הובילה התיירות הצרפתית את התיירות לעיר, בשנה שעברה עקפה אותה התיירות מרוסיה ומאוקראינה וממזרח אירופה.

"למרות שאנו משקיעים בפרסום ושיווק בצרפת, התיירות מצרפת נמצאת במגמת ירידה כבר כמה שנים", אומר צ'ירולניק, "ב-2009 היה משבר כלכלי שהשפיע על נתניה וצרפתים רבים קנו דירות. אנו מתכוונים לפתח שווקים אחרים כמו ארה"ב, דרום אמריקה וספרד".

במשרד התיירות מדברים על מיזם משותף עם העיר לקידום התיירות הפנים-ארצית לנתניה, בהשקעה של 350 אלף שקל ב-2011. העירייה תשקיע בפרויקט, ביחד עם שותפים שהיא תגייס, כ-400 אלף שקל.

לדברי צ'ירולניק, תחום השיפוט של עיריית נתניה כולל 12 קילומטר של חופים. לדבריו, לצד השקעה של 100 מיליון שקל בתוכניות רב-שנתיות בטיילות הושקעו גם 25 מיליון שקל בשדרוג החופים ו-18 מיליון שקל בתחזוקתם. "כל המבנים והמסעדות בחופים שופצו כמעט מאפס. יזם שבא לעיר ורוצה לבנות - מקבל מסלול ירוק לכל דבר, ויש גם קרקעות זמינות לבנייה. כמו כן נתניה נמצאת באזור עדיפות א' מבחינה מלונאית, לאחר ששר התיירות סטס מיסז'ניקוב נלחם על כך, מה שמאפשר לקבל בה מענקים".

עם זאת, האטרקציות התיירותיות בנתניה אינן רבות. נאור חן, יו"ר התאחדות המלונות בנתניה ומנכ"ל מלון העונות, אומר כי לנתניה יש מה להציע, "אך היא עדיין לא מגובשת במוצר התיירותי שלה. המלונות החדשים יתנו דחיפה להתפתחות התיירות בעיר ולהפיכתה לעיר קיט הנהנית מהקרבה לתל אביב".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker