מנכ"ל משרד התיירות: להפחית את המיסוי על עגינת אוניות הקרוז בישראל

ההתייקרות הדרמטית במחירי השירותים לאוניות הביאה לביטול חלק מן ההפלגות לארץ

עירית רוזנבלום

מנכ"ל משרד התיירות, נועז בר ניר, יפנה בימים הקרובים אל מנכ"לי משרדי האוצר והתחבורה בכדי שיבחנו החזרת מחירי אגרות העגינה בנמלי ישראל לתעריפים הקודמים -  הדומים למקובל בנמלי אירופה ובמזרח התיכון. לדבריו, יש להוריד את המיסוי הגבוה על עגינת אוניות הקרוז בישראל.

בחודש אוקטובר 2010 נכנסה לתוקפה הרפורמה באגרות הנמלים, במסגרתה הועלו תעריפי העגינה ומסי הנמל המוטלים על כל נוסע ואונייה במאות אחוזים. אז התברר כי נמלי ישראל הפכו למקום היקר ביותר לעגינת אוניות נוסעים באזור הים התיכון ובאירופה.

כתוצאה מכך, כבר הודיעה חברת הספנות לואיס קרוז מקפריסין על ביטול הגעתן של אוניות הנוסעים שלה לישראל. נציג החברה וסוכנה הכללי בישראל, משה מנו, הבעלים של קבוצת מנו ספנות, אמר בתגובה כי "זה תחילת הסוף של ענף התיירות הימית בארץ".

בישיבת הנהלת לשכת המסחר והתעשיה חיפה והצפון התריע מנו כי חיפה עומדת לאבד את התיירות הנכנסת דרך הים. "אנשים רבים בחיפה ובצפון חיים מהתיירות הזו: בתי מלון, ספקים שונים, חברות הסעה, מארגני סיורים. החברה שלי לבדה קונה באזור חיפה שירותים, דלק ואספקת מזון במיליוני שקלים בשנה. עכשיו מעמידים הכנסות אלו בסכנה בגלל רפורמה בעייתית בתעריפי הנמלים".

לדבריו, לתייר יש חלופות והוא יגיע לקפריסין וליוון במקום לישראל. "את הירידה בתיירות הימית לא נראה מיד, כי מפעילי הקרוזים מוכרים את חבילות התיירות שנה ושנתיים מראש ואינם יכולים לבטל בלי לשלם פיצוי, אבל כבר עכשיו חברות תיירות וחברות ספנות הודיעו שהן עתידות להפסיק לפקוד את ישראל". מנו הוסיף שחברות האוניות - זרות וישראליות כאחד, משלמות סכומים שאין להם אח ורע במסי נמל, עבור כל עגינה ועבור כל נוסע. מבדיקה שערכה מנו ספנות עולה כי דמי הרציף לאוניותיה עלו בין 650% ל-930% (תלוי בגודל האונייה) לעומת הסכום ששולם בעבר. מסי הנמל עלו ביותר מ-160%.

בעקבות הישיבה פנה נשיא הלשכה, ד"ר גד שפר, אל שרי התיירות והתחבורה והתריע בפניהם על המצב שנוצר בנמלי ישראל ומאיים על התיירות הימית.

מנכ"ל נמל חיפה, מנדי זלצמן, כתב בשבוע שעבר למנכ"ל בר-ניר, והעלה בפניו את הצורך הדחוף בסיוע ממשלתי כדי להביא למימוש הפוטנציאל הגלום בענף הנוסעים. זלצמן הבהיר, כי העלאת תעריפי אוניות הנוסעים בחודש אוקטובר האחרון אינה יוזמה של נמלי הים בישראל, אלא חלק מרפורמה כוללת של תעריפי הנמלים, שנועדה לתקן עיוותים שהיו נהוגים שנים רבות. "למרות התעריפים החדשים", מציין זלצמן במכתבו, "נמל חיפה מעניק הנחות מפליגות לחברות הספנות כדי למשוך כמה שיותר אוניות תיירים לישראל, ולחיפה בפרט, לאור ההכרה בערך המוסף שאוניות שכאלה מעניקות לענף התיירות בישראל".

לדברי איתן איוון מחברת א.מא. ספנות, ההתייקרות הדרמטית במחירי השירותים לאוניות הקרוזים בישראל, היתה הנושא המרכזי בכנס תעשיית הקרוזים שהתקיים לא מכבר במיאמי.
עתה, כאמור, ינסה מנכ"ל משרד התיירות לפעול בעניין.

בתוך כך, בשבוע שעבר פורסם ב-TheMarker על סירובו של המכס להעמיס אספקה על האונייה פסיפיק פרינסס ובעקבותיה החלטת חברת הספנות האמריקאית פרינסס קרוז להעביר את המרכז הלוגיסטי שלה ממנמל אשדוד לנמל אלכסנדריה שבמצרים. אחרי הפרסום התערב בעניין מנהל רשות המכס, דורון ארבלי. הוא הורה לכל הנהלות המכס בנמלי ישראל כי יש לנהוג במטענים אלה כמטענים רגילים, ללא כל סייגים או דרישות מיוחדות.

עתה פועלת חברת א.מ.א. ספנות מול מטה חברת פרינסס קרוז בנסיון להשיב את הגלגל לאחור ולחזור ולקבוע את המרכז הלוגיסטי של החברה בישראל.

שלשום הודיעו רשות האוכלוסין, ההגירה ומעברי הגבול ומשרד התיירות על עלייה דרמטית במספר התיירים המגיעים לישראל באמצעות אוניות נוסעים ואוניות קרוז. על פי הנתונים המצויים בידי הרשות, בחודש יוני 2011 צפויות לעגון בנמלי חיפה ואשדוד 37 אוניות נוסעים ואוניות קרוז. סך הנוסעים והצוותים הצפויים להגיע עומד על יותר מ-50 אלף תיירים. מתחילת השנה ועד לסוף חודש אפריל 2011, הגיעו לישראל 68 אלף תיירי קרוזים - גידול של 37% לעומת התקופה המקבילה אשתקד. אוניות הקרוז עוגנות בנמלי ישראל בין יום לשלושה ימים, ובהן מגיעים אלפי נוסעים ואנשי צוות, המוציאים בישראל כ-150 דולר ליום בממוצע. בשנת 2010 ביקרו בישראל 169,200 תיירי קרוזים - פי 2.5 ממספרם בשנת 2009. עם זאת, נתונים אלה נסמכים על הפלגות שנקבעו לפני העלאת מסי העגינה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker