התאחדות המלונות לנציב הכבאות: דירות Airbnb מסכנות חיים

נשיא התאחדות המלונות, אמיר חייק, התריע בפני נציב הכבאות כי העובדה שדירות Airbnb אינן נדרשות באישורים או פיקוח, עלולה להוביל לשריפות ואובדן חיי אדם ■ נציב הכבאות: "האחריות היא של הרשויות המקומיות"

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
אתר Airbnb
Airbnbצילום: JOHN MACDOUGALL/אי־אף־פי

כ-9,000 דירות Airbnb בתל אביב בלבד משפיעות באופן ניכר על התיירות הנכנסת לישראל - ובראשה על בתי המלון, שאינם מצליחים להציע תנאים דומים במחירים נמוכים. הסיבה לכך היא בעיקר תשלומי החובה שנאלצים בתי המלון לשלם עבור האפשרות לקבל רשיונות עסק כמו פינוי אשפה, בטיחות וכיבוי אש.

התאחדות המלונות נלחמת זה זמן רב ברגולציה הרבה החלה על בתי המלון בישראל, ומציינת לא פעם כי הדירות להשכרה קצרה אינן נאלצות לשלם סכומים אלה. בנוסף, הן אינן נמצאות תחת פיקוח כלשהו, כולל זה של רשות המסים המאפשרת את קיומן של דירות אלה ועד כה לא נוקטת באמצעים מהותיים לפיקוח עליהן.

באחרונה עלתה בהתאחדות נקודה נוספת: בטיחות האש - שאינה חלה על השכרת הדירות. במכתב ששלח נשיא התאחדות המלונות, אמיר חייק, לנציב כבאות האש וההצלה, רב טפסר דדי שמחי, נכתב: "אירוע שריפת המלונית ברחוב הנביאים בירושלים שהתרחש באחרונה, וההשלכות החמורות שיכלו להיות לו בחיי אדם ובהשפעה על התיירות הנכנסת לישראל, חשף בפנינו את הסכנה הנשקפת לחיי התיירים המגיעים ארצה כתוצאה משריפות באתרי האכסון שלהם".

"אנו עושים מאמצים רבים, בשיתוף פעולה עמכם ובהנחייתכם, לשמור על בטיחות האש במלונות, אך לפתע נחשפנו למציאות שבה אלפי דירות מאכסנות תיירים ללא שום פיקוח מצדכם על מצב בטיחות האש במבנים אלה. במקרים רבים מדובר במבנים שלמים המשמשים למטרה זו. שריפה שתתרחש חלילה במבנים אלה ותגרום לאבדן בחיי אדם - עלולה ליצור רושם שלילי ביותר על המצב הבטיחותי במקומות האירוח ובמלונות בישראל ולגרום לנזק חמור לתיירות" .

דירה להשכרה לתיירים בתל אביב
דירה להשכרה לתיירים בתל אביבצילום: airbnb

עוד ציין חייק כי "בתל אביב לבדה קיימים עשרות רבות של מבנים כאלה, ובסך הכל כ-9,000  דירות. העובדה שאתרים אלה לא פונים אליכם לקבלת רישוי, או לא דואגים כלל להוצאת רישיון עסק, אינה משנה את המציאות ואת חומרת הבעיה". לאור זאת, אמר חייק כי הוא מבקש לדעת האם וכיצד נאכפת מדיניות בטיחות האש במבנים אלה על ידי נציבות כבאות האש וההצלה.

בתגובה לכך ענה שמחי לחייק כי "האחריות על העסקים ועל מתן רישיון עסק היא של הרשות המקומית. הרשות נדרשת להפנות את הבקשה לתחנת הכיבוי האזורית האמורה לאכוף את דרישות בטיחות אש במבנים אלה. כבאות והצלה לישראל עורכת ביקורת בעסקים על פי בקשה מהרשות המקומית ועל כן יש להפנות הסוגיה לגורם שהנושא באחריותו".

למרות תשובתו של שמחי, בהתאחדות המלונות טוענים כי החוק מטיל על הכבאות את האחריות על בטיחות האש במדינה כולל בדירות הנופש. "במסגרת סמכות הסל שניתנה לשירות הכבאות לדאוג למניע דלקות, ניתנה להם הסמכות לקבוע אמות מידה ודרישות להתגוננות מפני שריפות, לרבות ביקורות ובדיקות הכרחיות, לפי שיקול דעתם המקצועית. הסמכות שניתנה להם היא גם לעסקים וגם למבנים שאינם בתי עסק או שלחוק רישוי עסקים אינו חל עליהם, כמו בתי המגורים, מרפאות וכדומה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker