עירית רוזנבלום

בתחרות שמן הזית הבינלאומית TERRAOLIVO 2011, שהתקיימה השבוע במלון ענבל בירושלים, זכה בתואר שמן הזית הטוב בישראל ל-2011 שמן קורונייקי של המותג הצעיר והחדש כרמי גולן.

כרמי גולן הינו מותג צעיר וחדש מהצפון, שיצא לשוק לפני כשנה בלבד. הכרמים נמצאים במושב נוב בדרום רמת הגולן, בבעלות משפחת גולן שמתגוררת במקום. עד לפני שנה נמכרו הזיתים לבתי בד אחרים. לפני כשנה, החליט יאיר גולן, בעל הכרם, לצאת עם מותג עצמאי. טעמם ואיכותם של שמני הזית של המותג עברו מפה לאוזן והפכו לשם דבר באזור הצפון.

לדברי גולן, "הבעיה היא שהשנה השמן אזל עוד לפני שהגעתי לתחרות. את רוב ההזמנות אנחנו מקבלים לפני המסיק, מחכים להצללת השמן וממלאים בקבוקים ופחים לפי הזמנות. אנחנו לא מחזיקים מלאים ויש לי כבר הזמנות לשנה הבאה".

גולן מספר על גידול הזיתים בשיטה צפופה, עצים צמודים זה לזה כמו גדר חיה הנבצרים בעזרת מכונה העולה על הזיתים ומוסקת במהירות שיא. "אני מוסק רק זן אחד ביום. 40 טון שנבצרים בבוקר תוך שעה, שעה וחצי, בלילה הם כבר שמן", הוא מסביר את העובדה שזכה בפרס. גולן, 35, בחור דתי שמקצועו שמאי חקלאי ורכוש, נמצא כל יום בשטחים לפני ואחרי העבודה. "אין לי פועלים קבועים. הפרנסה היא משמאות, אבל השמן הוא לנשמה".

בנוסף לזכיה על השמן מזן קורונייקי כטוב בארץ, זכה בית הבד גם בפרס מותג הבוטיק הטוב בארץ, בפרס השמן הישראלי מכל הזנים הטוב ובציון הגבוה בתחרות - 91 נקודות מתוך 100. בתחרות עם השמנים בעולם הגיע למקום השני, אחרי השמן הספרדי.
השמן נמכר ישירות אצלם או דרך סוכנים והמחירים נעים בין 50 שקלים לליטר, ל-200 שקלים ל-5 ליטר.

כמו כן, לראשונה זכו שני שמני זית ישראלים במדליה הגבוהה ביותר Gran Prestige Gold, - הקורונייקי של כרמי גולן והפישולין של טעמים. לא פחות מ-27 שמני זית כתית מעולה ישראלים זכו במדליית Prestige Gold - ביניהם ארץ גשור ב-5 מדליות, יד מרדכי ב-4 מדליות, זיתא ב-3 מדליות, אוליה - 2 מדליות, ג'השאן - 2 מדליות, מסיק-קיבוץ מגל - 2 מדליות, משק בירגר - מדליה אחת.

בתואר "היצרן הישראלי הטוב ביותר בתחרות זכה ארץ גשור - זו השנה שנייה ברציפות. שמן ארץ גשור מקיבוץ גשור, אף הוא בדרום רמת הגולן, הוא הראשון בתחומו, המיישם בייצור השמן שיטות גידול קפדניות ומתקדמות שאומצו מתחום גידול הענבים ליין ובכך, עונה לצורך הגובר בסדרת מוצרי שמן זית זניים איכותיים. בגשור ניטעו מעל 500 דונם של כרמים עם עשרה זנים שונים של זיתים, כל אחד עם טעמים וארומות האופייניים לו.

במשך שלושה ימים שלמים, טעמו מעל 30 אנשי צוות השופטים הבינלאומי של התחרות 302 סוגי שמני זית כתית מעולה שנשלחו לתחרות מ-19 מדינות ברחבי העולם (ביניהן ספרד, איטליה, יפן, פורטוגל, ארגנטינה, צ'ילה, ארה"ב, אלג'יריה, תוניס, לבנון והרשות הפלסטינית), גידול של מעל 60% בכמות שמני הזית שהשתתפו בשנה שעברה.

התחרות התקיימה בשיתוף פעולה ובחסות של ענף הזית במשרד החקלאות. לדברי חיים גן מחברת איש הענבים, מיוזמי ומפיקי התחרות, TERRAOLIVO 2011הייתה הצלחה גדולה ביותר. "עכשיו, בשנתנו השנייה, כבר אפשר לומר שזו מסורת, והתחרות ממצבת את ישראל כאחת המדינות המובילות בתחום שמן הזית בעולם. תעשיית שמן הזית הינה גאווה ישראלית ואני בטוח שמשנה לשנה התחרות רק תלך ותגדל עוד יותר".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker