ההסתדרות החדשה: אם מלונות ים המלח יועברו ממקומם - העובדים יתקשו למצוא עבודה אחרת

שר התיירות אמור להודיע בשבוע הבא על החלופה המומלצת בנושא הגנות על המלונות מפני עליית מפלס המים

עירית רוזנבלום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עירית רוזנבלום

ההסתדרות החדשה הודיעה היום כי היא תתנגד להעברת מלונות ים המלח. עו"ד ורד וייס, המייצגת את ההסתדרות, אמרה את הדברים במסגרת דיון מיוחד בוועדת הפנים והגנת הסביבה בכנסת בנושא הגנות ים המלח, לקראת הודעת שר התיירות, סטס מיסז'ניקוב, על החלופה המומלצת, שצפויה בשבוע הבא.

לפי עמדת ההסתדרות החדשה, אזור ים המלח הוא פריפריאלי ויש בו קושי גדול במציאת עבודה. לדברי וייס, עובדי המלונות הוכשרו לעבודה במלונאות ולא תהיה להם תעסוקה אחרת.

יו"ר הוועדה המשותפת לסביבה ובריאות, ח"כ דב חנין, אמר ש"כל יום שעובר ללא קבלת החלטה רק מחמיר את המצב. אני קורא לשר התיירות לקבל החלטה מיידית". חנין העלה שלוש דרישות מהחברה להגנות ים המלח: חשיפת הדו"ח הסביבתי המלא, הערכות מחיר מעודכנות של קציר מלח מלא וגילוי נאות ביחס לחוזי העסקת יועצי החברה הממשלתית להגנות ים המלח (חל"י).

סמנכ"ל החברה להגנת הטבע, ניר פפאי, שהשתתף בדיון, אמר כי לא ייתכן ששבוע לפני החלטת השר בנוגע לעתיד ים המלח, טרם נחשף הדו"ח הסביבתי המלא.

גורמים רבים בדיון, בהם המלונאים והמועצה האזורית תמר, העלו טענות קשות על הפערים הקיימים בהערכות השונות לגבי המחיר הריאלי של קציר מלח מלא - אחת החלופות המוצעות. לדברי ראש מועצת תמר, דב ליטבינוף, עלות קציר מלח מלא נמוכה משמעותית מ-6 מיליארד שקל, ולאוצר הערכה מעודכנת יותר, שמוסתרת מעיני הציבור.

שמואל צוראל, מנכ"ל התאחדות המלונות, טען כי חל"י מתעלמת מדרישת המלונאים לגילוי נאות. לדברי צוראל, מטרת הגילוי הנאות הוא למנוע ניגוד עניינים ולהבטיח כי יועצי חל"י בתחומי הבנייה והתכנון לא יועסקו בעתיד בניהול ובייעוץ פרויקט העתקת המלונות, אם חלופה זו תתקבל על ידי הממשלה. במהלך הדיון הודה צוראל, כי מגיעה מילה טובה למשרד התיירות שמביא את הנושא לכלל סיום.

"היום שמעתי בפעם הראשונה מה מחיר החיים שלי", אמר סרגי וורטוב, עובד אחד המלונות בים המלח, שייצג 4,000 עובדים שלא יכולים היו להגיע, מכיוון שהמלונות עובדים בימים אלה בתפוסות גבוהות. לדבריו, "20 שנה אני גר בערד, היה לי חלום לגדל ילדים במדינה ועכשיו אתם תחליטו אם אני אוכל להמשיך בחלום הזה. בגיל 53 לא אמצא מקום עבודה אחר. אין מקום עבודה חלופי בערד, בדימונה או בכסייפה".

מטעם שר התיירות, סטס מיסז'ניקוב, נמסר בתגובה כי השר ממשיך בדיונים לקראת פרסום ההחלטה בשבוע הבא. "החלטת השר תיקח בחשבון את מכלול הפרמטרים, לרבות סביבתי, תיירותי, העלות התקציבית ופיתוח האזור". אשר לדו"ח הסביבתי, נאמר כי שני חלקים מהדו"ח כבר פורסמו והחלק המשלים יגובש ויובא ביום יומיים הקרובים לשר ואז גם יפורסם.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker