הממשלה תשקיע 8.75 מיליון שקל בקמפיין לבחירת ים המלח כאחד משבעת פלאי עולם הטבע

ים המלח מתמודד בתחרות כמועמד משותף לישראל, לירדן ולרשות הפלסטינית וזקוק ל-400-300 מיליון הצבעות כדי להכנס לרשימה

עירית רוזנבלום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

הממשלה אישרה היום את השתתפותה בקמפיין לקידום בחירת ים המלח בתחרות שבעת פלאי עולם הטבע, בהשקעה של 8.75 מיליון שקל, כאשר מחציתו של הסכום ימומן מתקציב משרד התיירות. התקציב שאושר  יוקדש לקמפיין שיווקי מקיף בארץ ובעולם.

במסגרת הפעולות לקידום בחירת ים המלח בתחרות, אשר תסתיים ב-11 בנובמבר, הציע שר התיירות סטס מיסז'ניקוב להקים ועדת היגוי בראשות מנכ"ל המשרד ובהשתתפות נציגים ממשרדי הממשלה הרלוונטיים, אשר תיזום ותבצע פעילות לקידום בחירתו של ים המלח.

לטענת משרד התיירות, לבחירתו של ים המלח כאחד משבעת פלאי עולם הטבע צפויות השלכות חברתיות וכלכליות משמעותיות, בראשן הגדלת כמות התיירים בישראל, והגדלת אפשרויות התעסוקה לתושבי הנגב.

ים המלחצילום: TheMarker

ים המלח העפיל לשלב הגמר של התחרות האינטרנטית מתוך למעלה מ-420 אתרי טבע מכל העולם, בזכות היותו המקום הנמוך בעולם, האגם המלוח בעולם, אתר בעל ייחודיות גיאוגרפית, גיאולוגית, היסטורית, בריאותית, דתית ועוד, ונחשב למועמד מבטיח. בין 27 אתרי הטבע מולם מתמודד ים המלח נמנים הגראנד קניון, איי הגלאפגוס, יערות האמזונס ושונית האלמוגים הגדולה באוסטרליה.

על ים המלח, המתמודד בתחרות כמועמד משותף לישראל, לירדן ולרשות הפלסטינית, לגייס לפי ההערכות בין 300 ל-400 מיליון הצבעות עד לסיום התחרות, על מנת להיכנס לרשימת שבעה הזוכים בתואר. קרן שבעת פלאי עולם, המקיימת את התחרות, צופה כי כמיליארד איש מרחבי העולם יצביעו בה.

בעקבות אישור הממשלה אמר גדעון ברומברג, מנכ"ל ישראלי בארגון ידידי כדור הארץ המזה"ת, כי "ללא מחויבות לשמור על משאב הטבע החשוב הזה, יש להחלטה ניחוח של פופוליזם וטיוח ירוק ("גרינווש"), יחד עם התעלמות מההיבטים הסביבתיים של העלייה הצפויה בהיקף התיירות. בעוד הממשלה מקדמת את שיווקו העולמי של ים המלח, זרועות הממשלה האחרות אינן דואגות לשימורו ואף נוקטות בצעדים שיפגעו בו".

סטס מיסז'ניקובצילום: מילרוד מוטי

לדבריו, "מדינת ישראל ממשיכה לייבש את הירדן הדרומי, מקור המים של ים המלח, והיא אחראית ל-50% מלקיחת המים בו. יחד עם קידומו השיווקי של ים המלח, על הממשלה להתחייב לשמור על ים המלח - כולל קציר מלח וחיוב המפעלים בעלויות, לפי עקרון 'המזהם משלם'".

גם ראשי הפורום להצלת ים המלח קראו לשרי הממשלה לתמוך בהצעת ההחלטה למען בחירת ים המלח כפלא תבל, ולקדם את חלופת קציר המלח כפיתרון לבעיית ההצפה באגנו הדרומי. לדבריהם, "כל פתרון אחר, כגון זה המוצע להרס מתחם בתי המלון הנוכחי, יוביל לחורבן ופגיעה סביבתית ונופית אדירה, כזו שתוביל בהכרח למניעת המטרה של קידום התיירות בים המלח ולזכייתו של פלא תבל זה בתחרות הבינלאומית. קמפיין תקשורתי והסברתי למען ים המלח הוא מהלך ראוי. כעת על הממשלה להוכיח שהיא מוכנה לשמור ולשקם את הפלא שהופקד בידיה", התריעו ראשי הפורום.

שר התיירות התחייב לבג"ץ להביא את המלצתו לממשלה על החלופה לבעיית עליית המפלס עד סוף החודש. לדברי מיסז'ניקוב, זכייתו של ים המלח בתחרות הבינלאומית "הינה בעלת משמעות כלכלית ותדמיתית אדירה למדינת ישראל והממשלה צריכה לפעול יחדיו בכדי לקדם את זכייתו של ים המלח בתחרות, בחצי השנה שנותרה על לסיומה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker