השבתת נתב"ג נמשכת: רוב ההמראות בוטלו - אין הערכות לחידוש הפעילות

מנהל נתב"ג, שמואל קנדל ל-TheMarker: עקב הזיהום שנמצא בדלק, 29 טיסות מעוכבות כאשר 6 ימריאו לתדלק בשדות תעופה קרובים

זוהר בלומנקרנץ

השבתת חלק מהפעילות בנתב"ג נמשכת וכרגע אין עוד הערכות מתי תחזור לסדרה, כך אמר היום ל-TheMarker שמואל קנדל, מנהל נתב"ג. קנדל סיפר כי כרגע מעוכבות 29 טיסות. 6 טיסות אמורות לצאת בשעתיים הקרובות מכיון שיש במטוסיהם מספיק דלק להמשיך ליעדים קרובים כמו לרנקה ועמאן, לתדלק שם ולהמשיך במסלולם.

קנדל הוסיף כי הדלק המזוהם שהגיע לנתב"ג הוא חלק משרשרת אספקה שהועברה אף לשדות התעופה הפנים הארציים ומכאן שגם פעילותם מושבתת. מקור הדלק הוא ממאגר אסטרטגי.

לגבי מקור התקלה, סיפר קנדל כי כבר לפני שבועיים התגלתה תופעה של מסנני דלק סתומים במשאיות המתדלקות את המטוסים. כאשר התופעה נמשכה והתגברה החליטו לבדוק את המסננים במכון הישראלי לאנרגיה. שם נמצא בבדיקות מעבדה כי חומר בלתי מזוהה חדר לדלק והוחלט שלא לתדלק את המטוסים בשלב זה. כרגע אין הערכה מתי תחודש אספקת הדלק למטוסים.

השיבושים בתעבורה האווירית לישראל וממנה החלו היום (חמישי) בשעות אחר הצהריים בשל תקלה באספקת דלק למטוסים בנמל התעופה בן גוריון. חברת נכסי תעופה, המזרימה את הדלק לצנרת של נמל התעופה, הודיעה לרשות שדות התעופה כי נמצא זיהום בדלק. אלפי נוסעים מעוכבים בנתב"ג; לנוסעים שטרם הגיעו לנמל התעופה מומלץ להתעדכן במודיעין נתב"ג.

קנדל ערך בשעות הצהריים מסיבת עיתונאים בנתב"ג ואמר כי התגובה המיידית להודעת החברה היתה השבתת ההמראות. לדבריו, "חברת נכסי תעופה אחראית על אספקת הדלק, איכותו ועמידתו בתקנים הבינלאומיים. הדלק עמד בכל הבדיקות והתקנים הבינלאומיים. הסיבה שבגינה התעורר החשש היא סתימה שהתגלתה במתקנים המסננים ומעבירים את הדלק מהצנרת למיכלי המטוס. זו היתה הסיבה לכך שחברת נכסי תעופה שלחה את המסננים לבדיקה והגיעה למסקנה שמצד אחד הדלק תקין ומצד שני יש חשש לזיהום".

חברת ארקיע הודיע על ביטול כל טיסותיה הפנים-ארציות והבינלאומיות, עד להודעה אחרת מרשות שדות התעופה. היום אמורות היו לצאת 16 טיסות פנים-ארציות ועשר טיסות בינלאומיות של ארקיע. עוד נמסר מארקיע כי החברה מנסה למצוא פתרונות חלופיים, בין היתר דרך עמאן, לכמה טיסות וביניהן טיסה מיוחדת שאמורה לצאת למשחקי הפיינל פור בברצלונה.

כמו כן, חברות תעופה זרות שפועלות בקו לישראל, קיבלו הוראה לתדלק בדרכן ארצה. המשמעות המעשית היא כי מטוסים שמגיעים ארצה וצריכים לתדלק בנתב"ג, ייאלצו לנחות בקפריסין השכנה. לפיכך, יתארך סבב הטיסות של המטוסים המתוכננים להגיע לישראל ולאחר מכן לשוב ולהמריא חזרה ליעדיהן בחו"ל.

בשנים האחרונות נרשמה כבר בעיה דומה בדלק הסילוני, והתדלוק בנמל התעופה הבינלאומי הופסק למשך יום שלם. אז נאלצו המטוסים לתדלק בדרך לישראל. מרשות שדות התעופה נמסר בתגובה כי "עקב זיהום שהתגלה בדלק נפסק תדלוק המטוסים בנתב"ג".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker