גבריאלה דוידוביץ'-ויסברג
גבריאלה דוידוביץ'-ויסברג

מאבק תושבים חדש נגד רעש ממטוסים עשוי להיפתח בקרוב. בשבוע האחרון מתלוננים תושבי מודיעין כי המטוסים הנוחתים בישראל מתקרבים בעת סיבובם לקראת נחיתה בנתב״ג לשכונות מגורים ויוצרים רעש רב, בניגוד לבעבר, אז היו המטוסים מסתובבים מעל אזור התעשייה של העיר.

לפני כשבוע חזר מסלול הנחיתה המרכזי של נתב"ג, מסלול 12-30, לפעילות מלאה לקראת שיא עונת הקיץ, לאחר שיפוץ בעלות של 20 מיליון שקל שארך שלושה חודשים. עוד לפני תחילתו עלה חשש כי שיפוץ המסלול לא יתאפשר, כשהישובים בארות יצחק ומזור הגישו עתירה נגד התחלת השיפוצים, מחשש לפגיעה בחיי היומיום של התושבים בעקבות נחיתות מרובות במסלולים הנוספים בנתב״ג והרעש שייגרם להם בעקבות כך.

בתחילת מאי דחה בית המשפט לעניינים מינהליים בלוד את עתירת היישובים והשיפוץ יצא לדרך ואף עמד בלוח זמנים מקוצר, אך כעת עם סיומו עולות תלונות חדשות על רעש, הפעם מצד תושבי מודיעין.

לפי אחד המתלוננים, התושבים מורגלים לרעש המטוסים הנשמע ממרחקים גדולים יותר, כפי שהיה עד כה, אך בשבוע האחרון הרעשים הפכו לבלתי נסבלים. לדבריו, המטוסים עורכים כעת את הסיבוב מזרחית יותר מבעבר, ואפשר לראות את השינוי במסלולם בעין. לפי רוב התלונות, כעת המטוסים עוברים בצמידות לשכונות קייזר, המגינים והנביאים, בזמן שבעבר עברו מעל אזור התעשייה המרוחק מהן.

גם בקבוצת הפייסבוק ״מודיעין שלנו״, המונה כ-50 אלף איש, נשמעו תלונות דומות בשבוע האחרון. תושבת אחת כתבה בקבוצה ״על הבוקר ספרתי מהשעה 5:00 בבוקר ועד השעה 6:00 שמונה מטוסים מעל ביתי. לא צריך רכבת במודיעין – יש מטוסים״. תושבת אחרת כתבה ״אני רואה את המטוסים כאילו הם עומדים לנחות לי במרפסת. כל כמה דקות. מעצבן״. תושב נוסף כתב ״הלילה זה היה בלתי נסבל, הרעש היה קטסטרופה״.

מבדיקת מפות המסלולים הנמצאות באתר רשות התעופה האזרחית (רת״א) אפשר למצוא מפות מאפריל ומיולי ולראות כי אכן ישנו הבדל במסלולים - כשהמסלול החדש עובר מזרחית יותר, לכיוון העיר.

בבדיקה מול רשות שדות התעופה (רש"ת) נאמר כי "נמל התעופה בן גוריון חזר לתבנית התפעול שלו כפי שהייתה לפני שיפוץ המסלול", אך בהתחשב בשינוי המפות נמסר: "המפה מאפריל 18 לא רלוונטית ולא נעשה בה שימוש מעולם. תהליכי הגישה הישנים וזווית הכניסה לנחיתה היו בזווית של 3.1 מעלות למסלול. כמו כן, תהליך הנחיתה הישן שעבר מעל מרכז העיר בגובה נמוך בוטל, ולכן הרעש שייגרם לתושבי העיר יפחת".

עוד נמסר מרש"ת כי "מכשולים חדשים (בניינים) באזור מודיעין ותוואי הקרקע חייבו זווית כניסה של 3.2 מעלות לתהליכי הגישה החדשים למסלול. השינוי לזווית 3.2 הגביה את הכניסה ביותר מ-200 מטר, מה שהקטין את סף הרעש, אבל מחייב להאריך במעט את הנתיב שמבצע המטוס בכ-700 מטר מזרחה".

בשיחה עם טייס בחברת תעופה ישראלית לגבי משמעות הדברים הוא מסר כי תשובת רשות שדות התעופה נועדה להגביר את הבטיחות, ולטעמו ההגבהה שאותה מציינים ברשות שדות התעופה אכן אמורה להקטין את סף הרעש.

תשובה זאת אינה מקובלת על התושב שהעלה את הנושא בפני TheMarker, משום שלדבריו התושבים הרגישו באופן ברור בשינוי. "גם אם מקבלים את מה שרשות שדות התעופה אומרת על כך שהמטוסים גבוהים עכשיו ב-200 מטר, עדיין הזיזו אותם 700 מטר מזרחה, מה שאומר שזה הרבה יותר קרוב לשכונות", אמר, "המסלול החדש מעביר את המטוסים מעל השכונות החדשות, נופים ומורשת". שכונות אלה עדיין אינן מאוכלסות, אך הרבה בתים בהן כבר בנויים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker