יחודשו השיחות עם האיחוד האירופי לקראת חתימת הסכם "שמיים פתוחים"

במאי ייערך נסיון נוסף לגשר על המחלוקות בין ישראל ואירופה על תנאי ההסכם, שיוביל להוזלת מחיר כרטיסי הטיסה

זוהר בלומנקרנץ

ניסיון התקדמות נוסף לקראת חתימתו של הסכם תעופה חדש בין ישראל לנציבות האיחוד האירופי יתקיים בחודש הקרוב. במאי עתידים הצדדים להיפגש בירושלים להמשך דיונים לקראת חתימת ההסכם אשר ייפתח את השמיים לתחרות - כך נודע היום (ד') ל-TheMarker.

בסבב שיחות המשא ומתן האחרון, שהתקיים בחודש פברואר האחרון בבריסל, התגלעה מחלוקת בין ישראל לנציבות האיחוד באשר להליך וזמן תחילת יישומו של הסכם התעופה. בעוד שאירופה דורשת יישום מהיר של ההסכם בטווח ביצוע של כשנה, ישראל מתעקשת על יישום הדרגתי שלו, בטווח שבין 3-5 שנים על מנת להגן על חברות התעופה הישראליות.

צילום: ניר קידר

נושא מרכזי נוסף עליו אין הסכמה בין הצדדים הוא זמני ההמראה והנחיתה ("סלוטים") של חברות התעופה הישראליות בשדות תעופה מרכזיים באירופה, כמו לדוגמה בהית'רו שבלונדון או פרנקפורט שבגרמניה. ישראל דורשת לקבל זמני פעילות אטרקטיווים לחברות התעופה הישראליות על מנת שיוכלו להתחרות בצורה הוגנת ויעילה מול חברות התעופה האירופאיות. באיחוד האירופי מתקשים לספק התחייבות כזו, בנימוק כי שדות התעופה פועלים כגופי כלכלה עצמאיים.

בעיות נוספות נוגעות גם להתאמתן של תקנות התעופה של ישראל לאלה של איחוד מדינות אירופה, בתחומי פעולה שונים.

הסכם התעופה החדש עתיד להחליף את הסכמי התעופה הדו-צדדיים הקיימים כעת בין ישראל לכל אחת ממדינות אירופה בנפרד. ההסכם האחיד אמור להסיר את כל המגבלות על קשרי התעופה בין ישראל למדינות אירופה, ולאפשר תחרות מלאה שתוביל להוזלה של מחיר כרטיסי הטיסה. סבב השיחות האחרון, שהתקיים כאמור בפברואר האחרון בבריסל, נערך לאחר שלוש דחיות ובאיחור של כחצי שנה מהמועד המתוכנן.

"בתקופה האחרונה חלה התקדמות משמעותית במשא ומתן עם האיחוד האירופאי. המו"מ מתנהל בצורה מקצועית ועניינית", אמר בתגובה מנהל אגף בכיר להסברה ויחסים בינלאומיים במשרד התחבורה, אבנר עובדיה. "משרד התחבורה אינו מעוניין להתייחס מעבר לכך, מאחר והמו"מ טרם הסתיים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker