קרב אוויר

ארקיע תוקפת את אל על: "לא מאשרת לנו טיסות - ופוגעת בנו ללא מזור"

אל על, האחראית על ביטחון האוויר של החברות הישראליות מטעם המדינה, מסרבת לאשר את טיסות ארקיע ב-2019 בשל החלטת משרד החוץ לקצץ במספר המאבטחים המועסקים על ידו ■ אל על: "דוחים בשאט נפש את ההשמצות הממוחזרות של ארקיע"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
חברת ארקיע
מטוס של חברת ארקיע

החלטת משרד החוץ לסיים את העסקתם של כ-1,200 עובדי אבטחת תעופה בנציגויות ישראל בחו"ל עד לסוף השנה, טילטלה את חברות התעופה הישראליות, ומסכנת אותן בביטולי טיסות החל מינואר הקרוב.

היום (א') פנתה חברת ארקיע, באמצעות עורכת הדין טליה סולומון ממשרד הרצוג פוקס נאמן, לאיתן בן דוד, המשנה לראש המטה לביטחון לאומי, בעניין "הכשל המתמשך בשירותי הביטחון לחברות התעופה".

לפי מכתבה של סולומון, שהגיע לידי TheMarker, ארקיע רואה את אל על כאחראית ישירה, יחד עם המדינה, לפגיעה שתיווצר לחברה אם לא יימצא פתרון בקרוב. למסמך מכותבים גם ראש הממשלה, שר התחבורה, מנכ"ל משרד החוץ, מנכ"לי חברות התעופה הישראליות, ראש המל"ל, מנהל רשות התעופה האזרחית וראש אגף ביטחון באל על.

סולומון טוענת כי אל על, האחראית על ביטחון האוויר של החברות הישראליות מטעם המדינה, מסרבת לאשר את טיסות ארקיע ב-2019. "מצב זה אינו חדש ומפתיע", כותבת סולומון. "מדובר בריטואל החוזר על עצמו מדי שנה, כאשר משרד החוץ מתריע על כוונתו שלא להמשיך ולהעסיק את עובדי עמ"י, ואל על בתגובה מסרבת לאשר לחברות התעופה הישראליות טיסות עתידיות - באופן שמזיק לארקיע באופן חמור".

עוד צוין במכתב כי "חברות התעופה הישראליות נדרשות לקבל ביטחון מאל על בלבד, המהווה מונופול מוכרז ובלעדי בתחום פעילות זה. אל על מודעת היטב לקשיים המתעוררים בכל פעם מחדש בהעסקת עובדי אבטחת תעופה על ידי משרד החוץ, אך מעדיפה שלא לפעול בנושא ולא לקדם פתרון כלשהו".

מהמכתב ניתן להבין כי לטעמה של ארקיע, אל על לא פועלת בתום לב, "כיוון שאל על יודעת שטיסותיה שלה, טיסות סדירות ברובן, ממילא 'מוגנות'. הטיסות שנתונות בסכנת ביטול בשל מחסור בכוח אדם הן טיסות שאינן סדירות - טיסותיהן של חברות התעופה הישראליות האחרות, וארקיע בראשן".

טליה סולומון
עו"ד טליה סולומוןצילום: עמי ארליך

עוד כתבה סולומון לבן דוד כי "למרבה הצער, ב'כיפופי הידיים' המתנהלים בכל פעם מחדש בין אל על לבין משרד החוץ, ארקיע יוצאת כאשר ידה על התחתונה. פעילותה המסחרית של אל על ממשיכה ללא הפרעה, ואילו ארקיע נפגעת ללא מזור". כתוצאה מכך, לדבריה, לארקיע אין ודאות מינימלית לגבי טיסותיה העתידיות החל מינואר 2019.

לבסוף כותבת עו״ד סולמון כי ״נוכח כשל זה, ועל רקע מדיניות האפליה שבה נוקטת אל על מזה שנים כנגד מתחרותיה, ארקיע שבה ומתריעה על כך שהגיעה העת להפקיע מידיה של אל על את המונופול על שירותי האבטחה".

זו אינה הפעם הראשונה שסוגיית האבטחה מאיימת על חברות התעופה הישראליות, ומשבר דומה נפתר בתחילת השנה. כפי שנחשף לראשונה ב-TheMarker, משרד החוץ התריע כי הוא לא יכול לממן את הגדלת מספר המאבטחים שנדרשה. לאחר משא ומתן שהתקיים בין משרדי החוץ והאוצר והמועצה לביטחון לאומי, סוכם כי מכסת המאבטחים שיעמדו לרשות אגף הביטחון של אל על, האחראי על הביטחון בחברות התעופה הישראליות, תעלה מ-950 ל-1,200 עובדים בלבד. זהו פתרון זמני, שסוכם שיהיה תקף עד לסוף 2018.

"השמצות ממוחזרות"

מאל על נמסר בתגובה: "מכתבה של ארקיע מופנה לגורמי המדינה הרלוונטיים. בהתאם, ביטחון אל על, הממונה על אבטחת חברות התעופה הישראליות בחו"ל, יפעל לפי החלטות המדינה בנושא.

"עם זאת, אנו דוחים בשאט נפש את ההשמצות הממוחזרות של ארקיע כלפי ביטחון אל על, אשר נבדק לא אחת על ידי גורמי המדינה ונמצא כי הוא פועל ללא כל דופי לאבטחת פעילות התעופה הישראלית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker