אל על מושכת את העתירה נגד המדינה ואייר אינדיה

חברת התעופה הישראלית נעתרה להצעת שופטי בג"ץ, שבדיון בשבוע שעבר הבהירו שהעתירה של אל על נגד האישור שניתן לאייר אינדיה לטוס מעל שמי ערב הסעודית - בעייתית

מטוס אייר אינדיה נוחת בנתב"ג
מטוס אייר אינדיה נוחת בנתב"גצילום: AMIR COHEN/רויטרס

לאחר שהתביעה שהגישה אל על נגד המדינה ואייר אינדיה נתקלה בשבוע שעבר במחסום ברור מצד בית המשפט, הודיעה היום (ד') חברת התעופה לבורסה כי היא מושכת את התביעה ושומרת לעצמה את הזכויות והטענות לכל הליך אחר.

בסיום הדיון שנערך ביום רביעי שעבר ולאחר שהשופטים חנן מלצר, דפנה ברק-ארז ודוד מינץ הצביעו על הקשיים בעתירה, ניתנה לעורך הדין דורי קלגסבלד, המייצג את אל על, ארכה של שבוע להודיע אם החברה נענית להצעת בית המשפט וחוזרת בה מהעתירה. כעת מתברר שזו אכן האפשרות שבה בחרה.

התביעה הוגשה במארס האחרון, בעקבות כניסת אייר אינדיה לישראל באותו החודש, ושבירה דה פאקטו של המונופול שהתקיים עד אז על הקו להודו. אל על הודיעה אז כי היא מגישה עותרת על פי עיקרון חוסר השוויון מול החברה ההודית, בעקבות האישור שניתן מהמדינה לאייר אינדיה לטוס מעל שמי סעודיה, ובכך לקצר משמעותית את נתיב הטיסה בין ישראל להודו – זכות שכרגע אין לאל על. לכן ביקשו בחברה הישראלית למנוע מהחברה ההודית היתר זה, כל עוד אל על אינה מקבלת אפשרות דומה.

בשבוע שעבר, מלצר וברק-ארז רמזו בבית המשפט כי לא מקובלת עליהם הגישה שלפיה במקום שבו נאסר על אל על לטוס בנתיב מסוים מסיבות ביטחוניות או אחרות יש למנוע גם מחברות תעופה זרות לטוס באופן גורף, רק כדי להבטיח שוויון. עם זאת, השופטים רמזו בצורה ברורה שהחברה יכולה לדרוש מהמדינה פיצוי או סובסידיה אם ייגרמו לה נזקים כלכליים כתוצאה מהמגבלות שהיא מחילה עליה.

מאל על נמסר: "לאור הצהרת המדינה בדיון בבג"ץ כי מתן ההיתר לאייר אינדיה לטוס מעל סעודיה אינו גורר בהכרח מתן היתרים לחברות תעופה זרות אחרות לטוס לישראל בנתיבי אויר החסומים בפני חברות תעופה ישראליות, ובהתאם להצעת בג"ץ, הודיעה אל על על משיכת העתירה, תוך שמירה על זכויות וטענות אל על בכל הליך אחר. מתן אישור רק לחברות זרות לטוס בנתיב טיסה שקצר בכמה שעות מהנתיב שמאושר לחברות ישראליות מהווה הסכמה לחרם על התעופה הישראלית. אל על שבה וקוראת להבטחת תחרות הוגנת ושוויון הזדמנויות בין חברות התעופה הישראליות לבין חברות התעופה הזרות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker