בהנהלת אל על שוקלים לבטל את הליך הגישור עם הטייסים; "זמן קבלת החלטות"

בשבועיים האחרונים שרר שקט תעשייתי מצד טייסי אל על, ולמרות זאת נראה כי בהנהלה שוקלים לבטל את הגישור ולעבור להליך אחר ■ בוועד הבהירו כי הסיכומים שאליהם הגיעו הצדדים במסגרת הליך הגישור לא מחייבים את הטייסים אם יעברו להליך אחר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מטוס אל על
מטוס אל עלצילום: RONEN ZVULUN/רויטרס

בשבועיים האחרונים שרר שקט תעשייתי בין טייסי אל על לבין הנהלת החברה, ומלבד העיכובים בטיסות הנמנות על כלל ענף התעופה כעת, בעקבות עונת הקיץ העמוסה בנתב"ג, לא נרשמו באחרונה ביטולי טיסות של חברת אל על. זאת, לאחר כמה שבועות שבהם בוטלו טיסות לארה"ב, למזרח ואף לאירופה, ונקשרו לחוסר ההתקדמות במשא ומתן המתקיים בין הטייסים להנהלה במסגרת הליך גישור הנמשך כבר חודשים.

ואולם, נראה כי למרות השקט הקיים, בחדרי חדרים יש בהנהלה מי שכבר אינו בטוח שהליך הגישור הוא ההליך המתאים, ולא בטוח שהוא יימשך. לצד זאת הטייסים נערכים לכך ומבקשים להישאר בהליך הגישור, אך גם מבהירים כי הם ערוכים לשלב הבא במידה שהוא ייפסק.

אתמול (א') הוציא יו"ר ועד הטייסים, רן אלקבץ, מכתב לטייסים שבו הוא מבקש לעדכן אותם על הליך הגישור והמשא ומתן מול החברה. אלקבץ ציין במכתב כי ההליך החל לפני שנה מול המגשר עם הנהלת החברה, במטרה להגיע להסכם חדש שיכלול התייעלות ביכולת הפעלת טייסי החברה, כך שיתאפשר ליישם את תוכנית הטיסות גם במסגרת תקנות הטייס החדשות, ה-FTL, שייכנסו לתוקף בתחילת נובמבר.

התקנות החדשות, נועדו להבטיח את בטיחות הטיסה עבור הטייסים, מגדירות מחדש את כללי המנוחה הנהוגים בטיסות, והן מחייבות את הטייסים ביותר שעות מנוחה והגבלת מספר שעות העבודה באופן משמעותי מבעבר.

אלקבץ פירט במכתב כי במהלך תקופת הגישור התקיימו עשרות ישיבות משותפות בהרכבים שונים, ומאות שעות של דיונים "כדי ללמוד את הבעיות הצפויות, ולהגיע ביחד לפתרונות טובים לכל הצדדים. הצענו לחברה את ההתייעלות המרבית מבחינתנו, שכוללת התגמשות משמעותית מצד אנשי צוות אוויר ועבודה קשה יותר בהרכבי צוותים מצומצמים".

לפי המכתב, לאחרונה התקיימו בין הטייסים לגורמים מקצועיים בחברה ישיבות רבות, שבהן ראו שני הצדדים כי צעדי ההתייעלות יאפשרו לחברה לעמוד ביעדיה גם לאחר כניסת התקנות החדשות. למרות זאת, לא התקבלו מהחברה תשובות ברורות לגבי חלק מהנושאים החשובים לטייסים, לפי המכתב.

אלקבץ גם ציין כי "במהלך התקופה האחרונה, החברה רמזה שאולי תעדיף להמשיך לנהל את המו"מ לא במסגרת תהליך הגישור. הבהרנו שאנו פתוחים לנהל את המשא ומתן בכל מסגרת שתביא להבנות, כולל בביתנו שבהסתדרות, אולם מבחינת אנשי צוות אוויר, הליך הגישור המתנהל כבר כמעט שנה, הוא המסלול בעל הסיכוי הגבוה ביותר לייצר הסכמות".

עוד הוסיף כי הוועד הבהיר להנהלה כי כל הסיכומים וההסכמות שאליהם הגיעו הצדדים כבר במסגרת הליך הגישור לא מחייבים את הטייסים במסגרת הליך משא ומתן אחר – משמע שבמידה וההנהלה תבקש לסיים את ההליך עבור הליך אחר, כל השנה האחרונה תרד לטמיון.

"הפערים כיום קטנים, ואנו נמצאים ב'זמן קבלת ההחלטות' מצד הנהלת החברה והבעלים, כלל המידע בידיהם ועליהם לבחור האם לבחור בהסכם התייעלות חדש שיאפשר לנו לצעוד יחדיו מול האתגרים שאיתם אנו מתמודדים, או לבחור להישאר בהסכם הקיים", הוסיף אלקבץ.

בהמשך המכתב סיפר אלקבץ גם על פגישה שנערכה באחרונה בין ההסתדרות לטייסים, שבה נאמר להם כי "לא מוכרים את העתיד למען ההווה".

לסיום כתב אלקבץ לטייסים כי "אנו ערים לחוסר השקט בקרב אנשי צוות האוויר, הנובע מהתמשכות תהליך הגישור, המטוסים החכורים שטסים במקום מטוסי וטייסי אל על, שלא מנוצלים במלואם (בחלק מהציים) ושמועות על צעדים חד-צדדיים בנושאים שונים. אנחנו מטפלים בכל הנושאים הללו במקביל לגישור. אנו גם נערכים לטיסה בהסכם הנוכחי תחת חוקי FTL, וזאת במידה שהנהלה תחליט שזהו ההסכם המועדף עליה".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker