טיסה ראשונה נחתה בשדה התעופה החדש של ישראל - שעדיין סגור

הטיסה בוצעה הבוקר במסגרת תרגיל ההסמכה של שדה התעופה - שייקרא על שם אילן ואסף רמון ■ שר התחבורה אמר כי התרגיל הוא צעד נוסף לקראת פתיחתו של נמל התעופה הבינלאומי - אך עדיין לא התחייב לתאריך מדויק, והמקום עדיין בשיפוצים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ישראל כץ ורונה רמון
ישראל כ"ץ ורונה רמון בנמל התעופה רמון, הבוקרצילום: סיון פרג'

טיסת ההסמכה הראשונה בנמל התעופה רמון, נחתה היום (ב') ב-10:00 על המסלול החדש בשדה התעופה הבינלאומי רמון על שם אילן ואסף רמון, בתמנע שליד אילת.

הטיסה בוצעה במסגרת תרגיל ההסמכה של שדה התעופה, בהשתתפות שר התחבורה והמודיעין, ישראל כ"ץ, מנכ"ל רשות שדות התעופה יעקב גנות, ראש עיריית אילת מאיר יצחק הלוי, לצד רונה רמון ומשפחתה.

כ"ץ אמר כי תרגיל ההסמכה הנערך בשדה התעופה רמון הוא צעד נוסף וחשוב לקראת פתיחתו של נמל התעופה הבינלאומי בחורף הקרוב. עם זאת, לא ניתן עדיין תאריך מדויק לפתיחת השדה החדש, ואין אפשרות להיכנס אל אולם הצ׳ק אין - שנמצא בשיפוץ ובנייה.

שדה תעופה רמון
אולם הצ'ק-אין בשדה התעופה רמון. עדיין בשיפוציםצילום: גבריאלה דוידוביץ'-ויסברג

התרגיל שהתקיים היום מצטרף לשורה ארוכה של פעולות הנדרשות כדי לקבל את אישור רשות התעופה האזרחית לפתיחת השדה.

לציון תחילת התרגיל הוסר הלוט מעל שלט הנמל במעמד רונה רמון ומשפחתה. כ"ץ החליט לקרוא לשדה התעופה ע"ש אילן ואסף רמון ז"ל - כאות הערכה והוקרה של מדינת ישראל למשפחת רמון.

אבן הפינה לשדה הונחה כבר במאי 2013. במארס 2016, בסיור עיתונאים שהוביל שר התחבורה, ישראל כ"ץ, בשדה החדש, הוא הצהיר בפני הנוכחים כי השדה ייפתח כבר באפריל 2017. עלות הקמתו של השדה מוערכת ב-1.7 מיליארד שקל.

הבעיה העיקרית שעיכבה את פתיחת השדה היא ביטחונית. מיקומו של שדה התעופה בערבה הדרומית, קרוב לגבול עם ירדן, מצריך הגנות ביטחוניות מורכבות. תוך כדי בניית השדה, התפישה הביטחונית של ישראל השתנתה כמה פעמים, וכל שינוי כזה הוביל לעיכוב.

סיבה חשובה נוספת היא הפער שבין תוכניות העבודה הראשוניות שעמן הקבלנים יצאו לדרך לבין התוכניות הסופיות. כך למשל, בספטמבר 2014, תוך כדי העבודה, הורה כ"ץ על הארכת מסלול ההמראות והנחיתות של שדה התעופה מ–3.1 ק"מ ל–3.6 ק"מ, כדי שיתאפשר לכל סוגי המטוסים — לרבות מטוסי ג'מבו — להמריא ולנחות בתמנע. כך, השדה יוכל לשמש גיבוי לנתב"ג בעת חירום, אם יהיה צורך להעביר אליו את כל הטיסות הבינלאומיות לישראל וממנה. מאותה סיבה הוחלט במהלך הבנייה להכפיל את מספרן של עמדות החניה למטוסים לכ–60.

לתפעול השדה בימי שגרה לא יידרש מספר כזה של חניות, אבל כ"ץ קיבל את ההחלטה על כך בעקבות מסקנות דו"ח שבחן את הפעלת שדה התעופה עובדה במשך מבצע צוק איתן. הדו"ח מצא כי השדה בעובדה אינו כשיר כיום לשמש אלטרנטיבה לשעת חירום. הפעלתו של השדה בעובדה נדרשה לאחר שבמהלך מבצע צוק איתן, מינהל התעופה הפדרלי בארה"ב (FAA) אסר לפרק זמן של כיומיים על חברות התעופה האמריקאיות לטוס לישראל, לאחר נפילת רקטה ביהוד הסמוכה לנתב"ג.

נמל התעופה רמון ישמש שדה תעופה בינלאומי ופנים־ארצי שיספק חלופה לפעילות האזרחית בשדה התעופה בעובדה, ויחליף את שדה התעופה הוותיק של אילת, הממוקם בלבה של העיר הדרומית. על הקרקעות שיתפנו באילת יוקם מתחם מלונאות ונופש שישולבו במסחר ומגורים. במסגרת התוכנית תוקם רצועה של בתי מלון עם כ–2,000 חדרים, מבני מגורים בהיקף של כ–1,000 יחידות דיור, ומדרחוב תיירותי באורך של 1,700 מטר, שיחבר את חלקה הצפוני של אילת אל חלקה המערבי.

בשלב ראשון שדה התעופה רמון צפוי לתת מענה לכ–2 מיליון נוסעים בשנה, בהסתמך על נתוני 2016, שבה עברו בשדה התעופה באילת 1.4 מיליון נוסעים בטיסות פנים־ארציות ו–128 אלף נוסעים בטיסות בינלאומיות. על כך יש להוסיף את הפעילות בשדה בעובדה, שצפויים לנחות בו בעונת החורף הנוכחית כ–150 אלף נוסעים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker