הרשות להגבלים שוקלת להכריז על אל על כמונופול בתחום האבטחה

הקמתה של היחידה הממלכתית החדשה תתעכב

זוהר בלומנקרנץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זוהר בלומנקרנץ

הרשות להגבלים עסקיים הכריזה היום (ה) כי היא שוקלת להכריז על חברת אל על כמונופל בתחום אבטחת התעופה האזרחית בישראל. אל על מצידה דחתה ההודעה וקראה לרשות להגבלים עסקיים, "להפנות את הנושא לממשלת ישראל על מנת שתפעל להקים רשות אבטחה ממלכתית שתספק שירותים אלה לכל חברות התעופה הישראליות".

כפי שנחשף היום ב‑TheMarker, פגישה בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לשר התחבורה ישראל כץ בנושא הקמתה של יחידת אבטחה ממלכתית חדשה לתעופה האזרחית, הסתיימה בשבוע שעבר, בלא תוצאות; זו הפגישה השנייה בתוך חודש בין השניים אשר נכשלת בנושא. המשמעות המעשית: עיכוב בהקמתה של היחידה הממלכתית החדשה.

בין משרד התחבורה למשרד האוצר התגלעה מחלוקת לגבי מימון הקמתה של יחידת אבטחה ממלכתית כחדשה לתעופה האזרחית. יחידה זו אמורה להחליף את שרותי האבטחה שניתנים כיום על ידי חברת אל על לחברות התעופה הישראליות האחרות.

מנכ"ל חברת אל על אליעזר שקדי, נענה בחודש שעבר לפנייתו של שר התחבורה ולא הפסיק מה-1 לאפריל מתן שרותי אבטחה לטיסותיהן של חברות התעופה ארקיע וישראייר. זאת כדי שכץ יוכל לפעול מעשית למימוש תוכניתו להקמתה של יחידת האבטחה הממלכתית החדשה, שתגיש שרותיה לכל חברות התעופה הישראליות.

שר התחבורה, ישראל כ"ץצילום: עופר וקנין

כיום מספקת חברת אל על שרותי אבטחה לטיסותיהן של כל חברות התעופה הישראליות. אך בגלל ההוצאה הכספית הגבוהה הכרוכה בכך, היא רוצה להפסיק מתן שרותים אלה, על אף שהמדינה משתתפת בחלק מהן - אך לא במידה מספקת לעמדתה.

אל על מתקשה לספק שרותי אבטחה לכל טיסותיהן המתוכננות של חברות התעופה ארקיע וישראייר, בשיא עונת הקיץ. מתחילת החודש התקיימו מגעים בין גורמי הביטחון בחברות התעופה הישראליות. על אף שחלה התקדמות בנושא, ישנן עדיין טיסות מיוני, שלא נמצא להן עדיין פתרון אבטחתי, על אף שנמכרו כרטיסי טיסה שלהן.

משמעות הודעתה של הרשות להגבלים עסקיים היא בין היתר, כי חברת אל על, כמונופול, תצטרך למצוא פתרון לכל הטיסות ולא תוכרז התנהגותה כדורסנית.

מאל על נמסר בתגובה, כי  "אל על חוזרת ומדגישה, כי אינה מעוניינת במתן שירותי אבטחת תעופה לחברות התעופה ולכן הודעת רשות ההגבלים העסקים אינה ברורה כלל. אל על סבורה, כי אבטחת התעופה חלה על המדינה כריבון והיא אינה שירות מסחרי שעל חברת אל על לספק במובנו של חוק ההגבלים העסקיים. אל על קוראת לרשות ההגבלים העסקיים להפנות את הנושא לממשלת ישראל, על מנת שתפעל להקים רשות אבטחה ממלכתית אשר תספק שירותים אלה לכל חברות התעופה הישראליות".

מנהל אגף בכיר להסברה ויחסים בינלאומיים במשרד התחבורה, אבנר עובדיה, אמר בתגובה: "שר התחבורה, ישראל כץ, פועל להקמתה של הרשות הממלכתית לאבטחת התעופה. הוא פועל מול כל הגורמים הרלוונטיים ובכללם ראש הממשלה. עד להקמת הרשות, תמשיך אל על לספק את כל שרותי האבטחה עבור כל חברות התעופה הישראליות".

חברות התעופה ארקיע וישראייר לא הגיבו בנושא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker