אל על מבטלת טיסה רביעית בתוך שבוע - והנזקים מצטברים

באל על טוענים כי הביטולים נובעים מסיבות מבצעיות, אבל בענף התעופה סבורים כי תוכנית העבודה מול טייסי החברה נמצאת על סף קריסה, וטיסות נוספות יבוטלו

גבריאלה דוידוביץ'-ויסברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מטוס הבואינג 787 דרימליינר
מטוס הבואינג 787 דרימליינר

לאחר שבשבוע שעבר התבטלו שלוש טיסות סדירות של אל על לבוסטון, בייג'ין והונג קונג, אתמול (ב') בוטלה טיסה נוספת של החברה לבוסטון - ללא כל התראה מוקדמת.

באל על טוענים כי הביטולים נובעים מסיבות מבצעיות, אבל בענף התעופה סבורים כי תוכנית העבודה מול טייסי החברה נמצאת על סף קריסה, והסיבות לביטולים נובעות ממחסור חמור בכוח אדם לאיוש כל הטיסות המתוכננות במתכונת העבודה הנוכחית.

מוועד טייסי אל על נמסר כי בטיסה שבוטלה אתמול לא היה מחסור בטייסים, וכי גם בשאר הטיסות באותו הערב לא היה מחסור, ולכן הטיסות התבצעו כמתוכנן. לעומת זאת, בהנהלת אל על לא פירטו את הסיבות לביטול, מעבר לטענה כי מדובר בסיבות מבצעיות.

לפי הערכות בענף התעופה, מקרים דומים עלולים לחזור שוב בקרוב, במיוחד בעונת התיירות העמוסה בקיץ, ובשל כך שההנהלה והטייסים לא מצליחים להגיע להסכמות על הסכם עבודה שיוסכם על שני הצדדים. ההנהלה והטייסים נמצאים בהליך גישור, שנמשך כבר עשרה חודשים, ואמור להסדיר את עבודת הטייסים בחברה, וכן גם להכין אותם לקראת תקנות ה-FTL החדשות, הצפויות להיכנס לתוקף בנובמבר.

תקנות FTL החדשות, שנועדו להבטיח את בטיחות הטיסה עבור הטייסים, מגדירות מחדש את כללי המנוחה הנהוגים בטיסות, והן מחייבות את הטייסים ביותר שעות מנוחה והגבלת מספר שעות העבודה באופן משמעותי מבעבר. חברות תעופה אחרות בעולם נערכות לתקנות החדשות כבר חודשים רבים, אולם באל על נותרו עוד פחות מחמישה חודשים לכניסת התקנות לתוקף. בינתיים, נראה כי אין תוכנית מוסכמת או היערכות בפועל לתקנות החדשות, ומדובר במשימה מורכבת שבה פעילות התקנות תחל ביום שבו הן נכנסות לפועל - ולא לפני.

חוכרת מטוסים מישראייר

הקושי באיוש הטיסות נובע גם ממחסור בטייסים בעקבות ההכשרות לקליטת שני מטוסי דרימליינר נוספים וסגירת צי מטוסי בואינג 767. ל-TheMarker נודע כי בנוסף לביטולי הטיסות האחרונות, אל על חוכרת בחודש האחרון באופן תדיר מטוסים מחברת ישראייר כדי להוציא לפועל את הטיסות לבודפשט ולקייב. המשמעות היא שהטיסות יוצאות באופן סדיר כפי שתוכננו, אך מי שמטיס אותן הן טייסי ישראייר במטוסי ישראייר, ובכך לא נוצר מצב שאין מי שיאייש את הטיסה מטעם אל על.

על פניו, עבור הנוסעים זהו פתרון עדיף מאשר ביטול הטיסות, אך המשמעויות הכלכליות עבור אל על משמעותיות בתקופה שבה תוצאות החברה מידרדרות, והיא נמצאת בתחרות עזה בנתב"ג מול שאר חברות התעופה.

לפי הערכות, כל טיסה חכורה כזו עולה לחברה עשרות אלפי דולרים, וכשהחכירה אינה מוזמנת ומתוכננת מראש - העלויות גבוהות אף יותר. עם זאת, העלויות מתמעטות מכיון שבזמן חכירת מטוס החברה לא משלמת על תפעול מטוס מהצי שלה.

עוד אומרים בענף כי הסיבה לחכירה דווקא ביעדים אלה היא כי מדובר על יעדים בהם יש תנועה מועטה של אנשי עסקים, ולכן הנזק התדמיתי של החלפת המטוסים מול הנוסעים קטן יותר.

פיצוי לנוסעים של 2 מיליון שקל

הנזק הכלכלי שנגרם לאל על צפוי אף לגדול, ורק מהשבוע האחרון צפויה אל על לצבור הפסדים קשים על פיצוי הנוסעים שטיסתם בוטלה, מעבר לנזק התדמיתי שנוצר לה מול נוסעים אלה.

עו"ד מיכאל אדלר ממשרד אדלר שחר אדלר ושות', העוסק בליטיגציה אזרחית ובין היתר בדיני תעופה, מציין כי "ביטול טיסותיה של אל על בהתראה הקצרה שנמסרה ללקוחות מקים ללקוחות אלה, על פני הדברים, זכות לקבלת פיצוי על פי הוראות חוק שירותי תעופה".

אדלר מתייחס לחוק שבא להסדיר עבור הנוסעים פיצוי וסיוע בשל ביטול טיסה או שינוי בתנאיה. לדבריו, "בטיסות האמורות, שמרחק הטיסה בהן עולה על 4,500 ק"מ, מדובר בפיצוי בסך של 3,080 שקל לכל נוסע, בכפוף להגנות שונות שעשויות לעמוד לחברת התעופה. בנסיבות אלה ניתן להעריך בשמרנות כי מדובר בפיצוי המסתכם ביותר מ-2 מיליון שקל".

מאל על נמסר כי "מספר מצומצם של טיסות מופעלות על ידי מפעיל ישראלי אחר בתכנון מראש כדי לתת מענה מבצעי מלא לתפעול הטיסות. זאת, עקב קרקוע לא מתוכנן של מטוס אל על שנפגע בתאונה קרקעית בנתב"ג, שלא באשמת החברה, במארס האחרון. נוסעי הטיסות שבוטלו טופלו על ידי תחנות ומוקד אל על".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker