"אנחנו נפשוט רגל": משרד החוץ נקם באינדונזיה - ו-30 אלף תיירים לא יגיעו לישראל

לאחר שהמדינה המוסלמית החליטה לאסור כניסת ישראלים לשטחה בעקבות האירועים בעזה - ישראל השיבה באותו מטבע ■ בענף, המתבסס על הגעתם של עשרות אלפי צליינים אינדונזים למדינה בשנה, הגיבו בפאניקה וקוראים לשנות את ההחלטה: "הם אוהבי ישראל"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תיירים אינדונזים בירושליםצילום: אוליבייה פיטוסי

בעקבות האירועים בעזה בשבועות האחרונים, החליטה אינדונזיה, שלא מקיימת יחסים דיפלומטיים עם ישראל, לאסור כניסת ישראלים למדינה. עד כה ישראלים שביקשו להיכנס למדינה המוסלמית יכלו לקבל באמצעות חברות נסיעות מתמחות ויזה זמנית במסגרת טיולים קבוצתיים.

במשרד החוץ לא נשארו אדישים, ובסוף מאי נמסר כי בעקבות החלטת ממשלת אינדונזיה, גם ישראל לא תאפשר יותר כניסת בעלי דרכון אינדונזי לגבולות ישראל החל מה-9 ביוני - ובקשות תיירים שיבקשו להיכנס לאחר מועד זה יידחו.

אולם בעקבות הלחץ שהופעל על משרד החוץ, יצאה היום הודעה כי ההנחיה מושהית עד ה-26.6. משמעות הדברים היא שמרבית התיירים מאינדונזיה, כ-2200 איש, שהיו מתוכננים להגיע לישראל במהלך חודש יוני אכן יוכלו לעשות זאת ולא יאלצו לבטל את טיולם.

יוסי פתאל, מנכ״ל לשכת מארגני תיירות נכנסת, מסר ״אנו שמחים לבשר כי בעקבות פעילות נמרצת של הלשכה וסיוע חשוב של משרד התיירות, קיבלנו עתה עדכון כי ההנחייה מושהית עד לתאריך 26/6/18. בינתיים תיבחן שוב ההחלטה לאור התנהלות מדינת אינדונזיה בפועל. רובם המוחלט של הקבוצות שהועברו לטיפול הלשכה, יאושרו לכניסה״.

משמעות המצב החדש שנוצר היא איסור על כניסת תיירים מאינדונזיה בזמן שעל פי הערכות, יש כ-30 אלף תיירים נוצרים אינדונזים שמגיעים למטרות צליינות ולנים כחמישה לילות בממוצע בישראל. לכן, ההחלטה צפויה למחוק את ענף התיירות מאזור זה.

במכתב דחוף שהוציא יוסי פתאל, מנכ"ל לשכת מארגני תיירות נכנסת ליובל רותם, מנכ"ל משרד החוץ - ושאליו היו ממוענים שר התיירות יריב לוין, מנכ"ל משרד התיירות אמיר הלוי,  ושלמה מור-יוסף, מנכ"ל רשות האוכלוסין וההגירה - הוא מבקש לקיים דיון דחוף על ההשלכות והנזקים התיירותים הנגרמים מהודעה זו.

במכתב ציין פתאל כי "אנו קוראים למשרד החוץ לשקול שנית את עמדתו, שנתפשת על ידי עמיתנו בעולם כבלתי מידתית, מוגזמת ופוגעת במוסדות הנצרות בכלל - ולא רק בתיירים מאינדונזיה". עוד הוסיף פתאל כי "הנזקים הכלכליים למארגנים הישראלים, לבתי המלון, חברות האוטובוסים, מדריכים ותיירנים רבים אחרים בלתי נסבלים. כרטיסי טיסה נרכשו והתחייבויות לבתי מלון ונותני שירות אחרים שולמו, ועתה לאור ההחלטה הגורפת נגרם נזק כלכלי אדיר הנמצא כולו בתחום אחריות והשפעת המדינה ומדיניותה".

בענף התיירות המתמקד בתיירים אינדונזים הביעו דאגה מהחלטת משרד החוץ ומקווים כי היא תשתנה בהקדם. סנה סרוגי, מנהלת חברת איטרנטי בירושלים, אמרה -לפני הודעת משרד החוץ מהיום - כי רק בחודש יוני היו צפויים להגיע יותר מ-2,200 תיירים נוצרים, שלא יוכלו להיכנס כעת. "מדובר על אוהבי ישראל שרוצים לבקר כאן ותורמים גם לא מעט כסף. אלה תיירים שרכשו כבר כרטיסי טיסה, וכעת ייאלצו לבטל הכל ולא לקבל על כך פיצוי".

סרוגי מספרת כי יחד עמה יש עוד עשר חברות תיירות המתמחות בענף התיירות האינדונזית. "עבורנו מדובר על פשיטת רגל מהשוק הזה, המספק לנו 70% מהעבודה". היא מוסיפה כי ההשפעה נוגעת גם במורי דרך שלמדו והשקיעו בלמידת השפה, בנהגים, בבתי מלון ובאתרים המבוקרים.

שר התיירות יריב לויןצילום: אמיל סלמן

לדבריה, דווקא המדינות השכנות של ישראל ייהנו כעת מהתיירים האלה. "אלה קבוצות שלא מגיעות בטיסות אלא נכנסות רגלית, ולכן רק אובדן המסים מכך שווה כמה אלפי שקלים. המשמעות היא גם שהתיירים האלה יגיעו לקהיר, ירדן וטורקיה - במקום לבקר בישראל".

סרוגי מוסיפה כי היא ושאר החברות עובדות עם עשרות סוכנים אינדונזים כבר יותר מ-25 שנים בקשרי ידידות עמוקים. "אנחנו בידיים כבולות, ניסינו לפעול מול משרד התיירות, שאמר שאין מה לעשות. אנחנו מצפים שלפחות את הוויזות שהגשנו ליוני נוכל לקבל, לאחר שאנשים כבר הזמינו מלונות וסגרו טיולים".

"משמעות ההחלטה - אובדן מוחלט של העבודה"

מי שצפויים להיפגע גם כן הם מורי הדרך הישראלים המתמחים בקהל האינדונזי. אנבל הרציגר טנצר, אחת מ-34 מורי דרך מורשים הדוברים את השפה, אומרת כי 98% מהקבוצות עמן היא עובדת הן דוברי אינדונזית. לדבריה, במהלך תשעה חודשים בשנה היא עובדת עם שלוש קבוצות בכל חודש שבכל אחת מהן כ-35 איש בממוצע.

"אני מדריכה צליינים נוצרים, חלקם פרוטסטנטים וחלקם קתולים, המתעניינים גם ביהדות. הם מטיילים בתוך ישראל ותורמים לכלכלה הישראלית". 

הרציגר טנצר מספרת שהחלה לעבוד עם הקהל האינדונזי בתקופת האינתיפאדה השנייה בשפה האנגלית מאחר שהם המשיכו להגיע למרות המצב, ובעקבות כך היא למדה את השפה. "הם מגיעים בכל השנה וביקרו כאן גם בצוק איתן. אלה קבוצות אוהבות ישראל ואין כמעט קבוצות שלא יוצאת מישראל בלי דגלי ישראל ותמונות גאווה עם חיילים".

היא מוסיפה כי משמעות ההחלטה הנוכחית היא ביטול עבודתה, "אני מאוד מקווה שמדינת ישראל תתעשת ותיתן לאינדונזים להיכנס. מענישים את הנוצרים שבאים באהבה לישראל. כל פעם שיש בלאגן בעזה, מענישים את הנוצרים אוהבי ישראל באינדונזיה, וכעת מתנכלים להם במניעת כניסתם לישראל".

המלונות העובדים עם התיירים האינדונזים טרם הגיבו באופן רשמי לנושא, אך בכיר באחד המלונות מודה כי זהו שוק תיירים עקבי שאוהב להגיע לישראל, וחוזר באופן מתמיד עם קבוצות חדשות, והמלון יצטער לפספס אותם.

מלשכת שר התיירות יריב לוין נמסר כי "השר לוין סבור שזו החלטה שגויה, והוא קרא למשרד החוץ לבטל אותה - ויפה שעה אחת קודם".

ממשרד החוץ נמסר בתגובה כי "זה מתחיל מהחלטה אינדונזית שלא לתת אשרות לישראלים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker