סוכני הנסיעות נגד אל על: הקרב על העמלות של כרטיסי הטיסה

ועד התאחדות סוכני הנסיעות: "החלטה חד־צדדית שתפגע בפרנסתם של אלפי משקי בית ומעלה חשש להפרה של חוק ההגבלים" ■ בכיר בענף: "חברות תעופה אחרות רק חיכו לצעד הזה, בעתיד הקרוב כולן יבטלו את העמלות" ■ מנכ"ל ארקיע: "נמשיך לשלם לסוכני נסיעות"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתב"ג. "מציאות שאל על לא היתה מורגלת בה"צילום: אייל טואג

נפילת הרווחים שנחשפה שלשום בדו"חות הכספיים של אל על הובילה להחלטה בחברה להפסיק לחלוטין את תשלומי העמלה בסך 5% לסוכני הנסיעות עבור מכירת כרטיסי טיסה שלה, החל ביוני 2019.

הפעם האחרונה שבה אל על ביצעה שינוי בתחום זה היתה ב–2013, כשצימצמה את גובה העמלה לסוכנים מ–7% ל–5%. ביטול העמלה כעת נועד לחסוך לחברה עשרות מיליוני דולרים בשנה, כחלק מתוכנית ההתייעלות. מניתוח הדו"חות שפורסמו שלשום עולה כי אל על שילמה ב–2017 כ–70 מיליון דולר בעמלות לסוכני נסיעות בגין מכירת כרטיסים.

בישיבת חירום שנערכה אתמול על ידי ועד התאחדות סוכני הנסיעות, קרא הוועד לאל על לחזור בה "מהחלטתה החד־צדדית שתפגע בפרנסתם של אלפי בתי אב, המנוגדת להסכם יאט"א ומעלה חשש להפרה של חוק ההגבלים העסקיים".

בישיבה אמרו חברי הוועד כי מהודעת אל על נראה כי בכוונתה להמשיך ולקבל בדיוק את אותם שירותים שקיבלה עד כה ממשרדי הנסיעות — רק בלי לשלם תמורתם. חברי הוועד סברו כי החלטת אל על עלולה לגרום נזק משמעותי למאות משרדי הנסיעות שעבורם החברה היא ספק משמעותי, ולאלפי הסוכנים המועסקים במשרדים אלה. החברים העבירו ביקורת חריפה על עצם פניית אל על בהודעה כה משמעותית דווקא לפקידים במשרדים ולא לבעלי ולמנהלי המשרדים. עם סיכום הישיבה הנחה הוועד את יועציה המשפטיים של ההתאחדות לבחון את המשמעויות המשפטיות של ביטול העמלה ולהמליץ כבר בחודש הבא על דרכי פעולה.

עבור סוכני הנסיעות מדובר בהחלטה דרמטית שצפויה לשנות את שיטות השיווק שלהם ולהגדיל את הפער בין סוכנויות גדולות — שסל המוצרים הגדול שהן מציעות יאפשר להן להתאים את עצמן במהירות לשוק המשתנה — לבין סוכנויות קטנות המתבססות על עמלות כאלה כדי להגדיל את הכנסותיהן, ויצטרכו למצוא פתרון חלופי.

החלטה שעומדת לטלטל את הענף. אל עלצילום: AMIR COHEN /רויטרס

בניגוד לכרטיסי טיסה בחברות לואו־קוסט, שאותם נוטים הרוכשים להזמין בעיקר באתרי אינטרנט, בטיסות של חברות סדירות נפוץ יותר השימוש בשירותיהם של סוכני נסיעות. זאת, משום שהסוכנים יכולים במקרים כאלה להציע תעריפים משתלמים יותר מאתרי המכירות באינטרנט. בנוסף, נוסעים רבים עדיין מעדיפים לעבוד מול סוכן נסיעות במקרים של דרישות מיוחדות כמו טיסות המשך למשל.

המצדדים והמתנגדים מסכימים על דבר אחד: ההחלטה של אל על עומדת לטלטל את הענף כולו. ואולם לדברי בכיר בענף, לא מדובר בהפתעה מוחלטת, משום שרוב החברות הזרות כבר עובדות בשיטה זו וכן לאור הורדת העמלה שביצעה אל על ב–2013.

לדבריו, "אף שהחלטה כזו היתה צפויה לאור מצבה הנוכחי של אל על, זה עדיין לא אומר שצריך לקבל אותה בהבנה. השוק הישראלי הוא מיוחד ושונה, כמו שאל על עצמה היא לא חברה רגילה. מצד אחד, יהיו סוכנויות שבעקבות המהלך יתפסו נתח שוק משמעותי יותר — אך מצד שני, הסוכנים הקטנים והוותיקים יתקשו להתמודד״.

הבכיר אומר כי הסוכנים הקטנים יצטרכו להיות תחרותיים יותר, ובעיקר להציע מוצרים משלימים שעבורם יהיו הלקוחות הוותיקים מוכנים לשלם יותר. עם זאת, השינוי יקשה על הסוכנים הקטנים למשוך לקוחות חדשים ולהתחרות עם הסוכנויות הגדולות שצפויות להתחזק.

"נוהל משבר באל על"

לדברי בכירה בענף, המהלך לשינוי התגמול לסוכני נסיעות מצביעה על האתגרים שעומדים בפני אל על. לטענתה, המהלך של החברה מעביר מסר של "נוהל משבר", ומצטרף להחלטותיה לדחות את פתיחת קו הטיסות לסן פרנסיסקו ולבחון את החלפת הארוחות בטיסות בכריכים. כמו כן, אל על תהיה חייבת לחתום בקרוב על הסכם תנאים עם הטייסים בעקבות כניסתן לתוקף בנובמבר 2018 של תקנות FTL (שעות עבודה ומנוחה לטייסים).

"זה תרגיל במנהיגות: כך החברה מראה לעובדים שהיא לא חוששת לחתוך בבשר החי. זאת הכנה לקראת מהלכים נוספים", אמרה הבכירה. בכיר אחר בענף צופה כי בעקבות אל על, שאר חברות התעופה יודיעו על הפסקת תשלום העמלות לסוכני הנסיעות. "יש חברות שרק חיכו למהלך הזה כדי לסגת מהסכמים דומים, אך לא הרשו לעצמן לעשות זאת לפני אל על. כעת, רובן ככולן יודיעו גם כן על ביטול תשלום העמלות, וסביר מאוד שיתר חברות התעופה הישראליות יצטרפו אליהן".

ואולם מנכ"ל ארקיע אינטרנשיונל, עוז ברלוביץ', אמר בעקבות הודעת אל על כי "ארקיע רואה בסוכני הנסיעות שותפים עסקיים ואסטרטגיים בצמיחת החברה. ארקיע תמשיך במדיניות עמלות הבסיס ובהצבת מטרות אטרקטיביות לסוכנים, המתמידים בהפצה ובמכירה של סל המוצרים הרחב של ארקיע".

"הסוכנים הקטנים והוותיקים יתקשו להתמודד"צילום: Shutterstock

"תמריצים הולמים"

בסוכנויות הנסיעות הגדולות לא יתקשו במיוחד להסתגל למציאות החדשה. תמר גרזון, מנכ"לית אתר השוואת מחירי הטיסות טרווליסט, אמרה אתמול: "אל על למעשה מיישרת קו עם אסטרטגיית המחיר של מרבית חברות התעופה הזרות, שכבר עשור מתנהלות על פי מודל של מחיר נטו. לפי מודל זה, חברת התעופה קובעת את המחיר נטו של הכרטיס, ועליו כל סוכן יכול להשית את העמלה שהוא בוחר. במקרים כאלה, הנפגעים העיקריים הם הסוכנים שעד עכשיו יכלו להציג מחיר אטרקטיבי יותר מזה שמוצג באתר חברת התעופה הכולל את עמלת אל על".

גרזון הוסיפה כי "במרבית המקרים, חברות התעופה הזרות מציגות את המחיר נטו באתר שלהן, והסוכנים מאבדים את היתרון שלהם ומתיישרים לפי המחיר נטו, ללא העמלה. הרקע לדברים הוא השוק התחרותי שנוצר בישראל, כתוצאה ממדיניות שמים פתוחים והתחזקות של חברות הלואו־קוסט, שמציבות בפני אל על מציאות שלא היתה מורגלת בה".

ארז שמול, בעלי תלמה נסיעות ותיירות, אמר כי הוא "מברך על הצעד המשמעותי שאל על עושה למען התייעלותה; מעבר לתוכנית תמריצים מבוססת יעדים, אנו מאמינים כי התוכנית החדשה תשביח את הענף על ידי חיזוק השחקנים המרכזיים והמקצועיים, שנותנים ערך מוסף לחברות התעופה בתפעול מאגר לקוחות איכותי. בנוסף, הגורמים המקצועיים ייהנו מתוכנית תמריצים ייעודית ההולמת את תרומתם לחברה, ולא באופן אחיד כפי שהיה נהוג עד כה״.

עידית פדן, מנכ"ל קבוצת אופקים נסיעות ותיירות, אמרה כי ״בשנים האחרונות, עם כניסתן המסיבית של חברות הלואו־קוסט שאינן משלמות עמלות, בנוסף לחברות התעופה הגדולות כמו קבוצת לופטהנזה, שביטלו את העמלה כבר ב-2008 — סוכני הנסיעות למדו לעבוד עם עמלת אפס ולגבות דמי שירות. אופקים דוגלת בתחרות חופשית המתאימה לתנאי השוק החדשים, ומאמינה שראוי שסוכן מקצועי יזכה בדמי שירות עבור עבודתו. לצרכן עצמו זה לא אמור לשנות, מכיוון שמחירי הכרטיסים יושפעו מההיצע והביקוש, על פי תנאי השוק".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker