בהיכל ארנה או בטדי: העלות של אירוח האירוויזיון בישראל - וכמה תיירים יגיעו

למחרת הזכייה של נטע ברזילי באירוויזיון, בישראל כבר מתחילים לתכנן את אירוח האירוע ב-2019 וצופים כי העלויות יסתכמו ב-30 מיליון דולר לפחות ■ שר התיירות: "כבר היום יושק קמפיין באירופה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטע ברזילי באירוויזיון
נטע ברזילי באיאוויזיון, שלשום. "אירוע תדמית תיירותי"צילום: PEDRO NUNES/רויטרס

יום אחרי שזכתה נטע ברזילי באירוויזיון, בישראל כבר מסתכלים קדימה — והספירה לקראת קיום האירוע המוזיקלי הגדול ביותר באירופה בישראל החלה. פרט לכבוד הלאומי שהביאה הזכייה באירוויזיון, אירוח התחרות בישראל במאי 2019 טומן בחובו גם פוטנציאל תיירותי אדיר לישראל, לצד סיכונים כלכליים גדולים, שעשויים להיות קטלניים אם עלויות ההפקה לא יחזירו את עצמן בהכנסות.

שר התיירות, יריב לוין, אמר אתמול כי עוד מוקדם לדבר על תקציבים לקראת קיום האירוויזיון, במיוחד כאשר מגיע פרוטוקול אותו דורש איגוד השידור האירופי, EBU. ״יש תוכנית מסודרת מהצד שלהם לגבי איך לעשות את זה. השאלה היא אם אפשר יהיה לקיים את האירוע במקום פתוח כמו אצטדיון טדי. במקרה כזה, נוכל למכור חבילות תיירות לאלפי אנשים״. לוין סבור כי בדומה לאירוח מרוץ הג׳ירו דה איטליה, שנפתח בישראל, מגוון משרדי ממשלה יבקשו להשתתף באירוע ויתרמו מתקציבם, ובהם משרדי התיירות, האוצר, התרבות וביטחון פנים.

לוין הוסיף כי הניסיון למשוך תיירים בעקבות הזכייה באירוויזין ואירוחו בישראל כבר החל, ועוד היום יושק באירופה קמפיין שיזמין תיירים לבקר כאן. ״האירוע הזה משפיע על שתי נקודות זמן — עד האירוויזיון בשנה הבאה, ובמהלכו. אין ספק שהזכייה אתמול יצרה עניין בישראל, הציגה אותה כנורמלית והראתה את פניה היפות״.

לדבריו, קיומו של האירוויזיון בישראל יחשוף את המדינה לקהל רחב של צופים ברחבי אירופה. "שלשום הפורטוגלים ניצלו היטב את המעברים בין השירים כדי לפרסם את פורטוגל, וקראו לצופים לבקר בה. גם אנחנו נזמין את הצופים לביקור בישראל. יש פה שלושה אירועים — שני חצאי גמר ואירוע גמר, וזו הזדמנות גדולה״.

עלויות אירוח האירוויזיון בשנים האחרונות, במיליוני יורו

"1,000 דולר מכל תייר"

פוטנציאל ההכנסות מקיום האירוע בישראל אמנם גבוה, אך ההוצאות על אירוחו אינן עניין של מה בכך. על פי הערכות, אירוח האירוויזיון ב–1999, הפעם האחרונה שהתקיים בישראל, עלה למדינה כ–7 מיליון דולר — הרבה פחות מהעלויות הצפויות לתחרות ב–2019, שלפי הערכות יסתכמו ב–30 מיליון דולר לפחות. עם זאת, בענף התיירות אומרים כי הממשלה תעשה מאמצים רבים כדי להוכיח את יכולתה של ישראל לארח אירועים בינלאומיים.

אילנית מלכיאור, הממונה על התיירות ברשות לפיתוח ירושלים, אומרת כי ״אנו מברכים על זכייתה של נטע, שמביאה גאווה לישראל ולעיר ירושלים, ועוד מתנה לצד העברת השגרירות. האירוויזיון בירושלים הוא אירוע תדמית תיירותי שיהווה עוד מקור משיכה למיליונים מרחבי העולם. ירושלים קפצה מדרגה בשנים האחרונות סביב תיירות של אירועי תרבות בינלאומיים, ואנו מאמינים שיגיעו יותר מ–30 אלף תיירים לאירוע זה, כאשר כל אחד מהם מוציא בממוצע כ–1,000 דולר".

ב–2017 הוציא תייר שביקר בישראל כ–162 דולר ביום בממוצע, ותיירים המגיעים לאירועים מיוחדים לרוב מוציאים סכומים גבוהים בהרבה. לכן, על פי הערכות בענף התיירות, בשלושת הימים שלפני גמר התחרות ב–2019 צפויות הכנסות של כ–15 מיליון דולר מתיירות. בענף מעריכים כי סכומים אלה הם המינימום הצפוי מקיום האירוע, ופוטנציאל ההכנסות יכול לגדול בהרבה עקב תחרות חצי הגמר וכן ממהלכי שיווק שעשויים להוביל את הקהל הזר לנצל את התחרות לביקור ארוך יותר בישראל.

היכל פיס ארנה ירושלים
יארח את האירוויזיון? היכל פיס ארנה בירושליםצילום: גיל כהן-מגן

אולי עדיף בתל אביב?

השלב הראשון בהכנות לקראת האירוע כולל בחירה של היכל מקורה, שמסוגל להכיל כ–30 אלף איש. האפשרויות הבולטות בינתיים הן ארנה בירושלים ואצטדיון טדי, אף שבמתכונתו הנוכחית לא עומד בתנאים של איגוד השידור האירופי, מאחר שאינו סגור.

בנוסף, לאחר זכייתה של ברזילי תהו הנוגעים בדבר היכן רצוי שתתקיים התחרות — בירושלים או בתל אביב. היסטורית, תחרויות האירוויזיון מתקיימת בבירת המדינה המארחת, אך יש מי שטוען כי במקרה שלנו, תל אביב מתאימה יותר לקיום האירוע — הן מבחינת הקהל הפוקד אירועים אלה, והן מבחינת האפשרות לקיים אירועים בשבת, שהיא נושא רגיש בבירה.

גורמים בעיריית תל אביב אומרים כי אין כל כוונה להתחרות בבירה בקיום התחרות, וכי ישנה הבנה לכוח הלאומי שנוצר סביב אירוע בסדר גודל כזה, במיוחד לאחר הכרתה של ארה״ב באופן רשמי בירושלים כבירה. עם זאת, לפיהם, הם לא יתנגדו אם יוצע לקיים את האירוע בתל אביב, שגם ערוכה לאירועים בסדר גודל כזה.

מספר התיירים שהגיעו במיוחד לאירוויזיון, באלפים

במקרה שהאירוויזיון יהיה בתל אביב, הוא יתקיים במרכז הירידים. איריס מזאל, סמנכ"לית שיווק מרכז הירידים תל אביב, אומרת כי המרכז יהיה גאה לארח את האירוויזיון וכי הוא ערוך לאירועים בסדר גודל דומה. ״רק עכשיו סיימנו את אליפות אירופה בג׳ודו עם 54 משלחות ושידור ישיר לכל אירופה״.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker