בעקבות קריסת חברות תעופה: התאחדות סוכני הנסיעות מנסה למנוע מהלקוחות את ביטול העסקות באשראי

רינה רוזנברג קנדל
רינה רוזנברג קנדל
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

התאחדות סוכני הנסיעות מנסה למנוע מחברות כרטיסי האשראי לבטל את החיוב של חלק מהלקוחות שנפגעו כתוצאה מקריסת חברות התעופה מאלב וספנאייר. ההתאחדות דורשת שהצרכנים ימשיכו לשלם עבור השירותים שהזמינו, אף שהחברות פשטו רגל, מאחר שלטענתה עצם הנפקת כרטיס הטיסה היא ביצוע העסקה שלה התחייב סוכן הנסיעות.

כאשר חברות התעופה מאלב וספנאייר קרסו בדצמבר 2011 ובינואר האחרון, לקוחות רבים נותרו עם כרטיסי טיסה שעבורם שילמו, אך לא יזכו לממש. התאחדות סוכני הנסיעות נרתמה לעזרת חלק מהם, והצליחה להחזיר ללקוחות שהזמינו את הכרטיס 60 יום לפני מועד הקריסה את כספם בחזרה.

עם זאת, עדיין נותרו לקוחות רבים שהזמינו כרטיסי טיסה לפני כן, והם לא זכאים לקבל את כספם בחזרה. חלק מאותם לקוחות, שהזמינו את הכרטיס באמצעות כרטיסי האשראי, פנו לחברות וביקשו לבטל כל תשלום עתידי לסוכן הנסיעות או לחברת התעופה.

במצב כזה, סוכני הנסיעות, שכבר העבירו את התשלום לחברות התעופה, לא יקבלו את התשלומים העתידיים מהלקוח, וייאלצו לספוג את החיוב. לפיכך פנו היועצים המשפטיים של התאחדות סוכני הנסיעות במכתבי התראה לחברות כרטיסי האשראי בדרישה כי יחזרו לחייב את הלקוחות בגין כרטיסי הטיסה של החברות שקרסו.

בארגון אמון הציבור טוענים כי "מכתב ההתראה שהעבירה התאחדות סוכני הנסיעות הדורש המשך התשלום מהווה התנערות מאחריות ופגיעה בחוסר תום לב, מאחר שדורשים מהצרכנים לשלם עבור שירות שברור שלא יוכלו לקבל. בכוונת הארגון להעביר לחברות האשראי חוות דעת בנושא ולוודא שמירה על זכויות הצרכנים בהתאם לחוק". לעמדת ארגון אמון הציבור, "פרשנות החוק לפיה לא מדובר בכשלון תמורה מלא מאחר שהונפק כרטיס הינה שגויה, ובנסיבות העניין מדובר בכשלון תמורה מלא גם מול סוכן הנסיעות. לעמדת הארגון, במקרה זה כשלון התמורה מול חברת התעופה כמוהו ככשלון התמורה מול סוכן הנסיעות".

מחברת כאל נמסר כי "החברה בוחנת כל פנייה באופן פרטני. אם ללקוח עומדת הזכות לעצור תשלומים עתידיים מכוח חוק כרטיסי חיוב - נפעל בהתאם". מחברת לאומי קארד נמסר כי "החברה פועלת בהתאם להוראות חוק כרטיסי חיוב, המחייבות את חברות האשראי במקרים שבהם לא סופקה התמורה ללקוחות, לעצור את עסקותיהם של הלקוחות".

מישראכרט נמסר בתגובה: "החברה פועלת בהתאם להוראות החוק. יצויין כי התמורה לרוכש במקרה זה היא הטיסה, ולא כרטיס הטיסה, שרק מעיד על זכותו של מחזיקו לטוס".

לאור המקרים האחרונים של פשיטות רגל בחברות תעופה יצאה חברת אופיר טורס באחרונה בביטוח בסכום סמלי של 3 דולר לאדם עבור כרטיסי טיסה בחברות התעופה הסדירות. הבטוח מעניק התחייבות לארגן טיסה חלופית או החזר כספי במקרה של הפסקת טיסות כללית והכרזת פשיטת רגל בחברת תעופה סדירה שהיא חברת IATA.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker