"אל על הציעה כרטיס ב-1,500 דולר, אנחנו הצענו לישראלים בפחות מ-1,000 דולר"

הכניסה של קתאי פסיפיק לישראל לפני שנה חתכה את מחירי הטיסות להונג קונג, והקו נהפך לאחד מעשרת הקווים החזקים של החברה, לצד לונדון, ניו יורק וסידני ■ מנהל קתאי בארץ מסביר למה ישראל היא היעד שייהנה מהמטוס החדיש בשוק, ומגלה אם הטיסות ימשיכו גם במקרה של הסלמה ביטחונית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'ונתן ביילי קתאי פסיפיק
ג'ונתן ביילי, מנכ"ל קתאי פסיפיק. "ג'ונתן ביילי: "הישראלים עדיין רואים את הונג קונג כיעד עסקי, אבל יש לה הרבה יותר להציע"צילום: מגד גוזני

שנה חלפה מאז שחברת התעופה קתאי פסיפיק שברה את מונופול הטיסות להונג קונג שהיה שמור לאל על במשך שנים. החברה, שמדורגת בשנים האחרונות בצמרת רשימת חברות התעופה הטובות בעולם, הביאה עמה בשורה לקהל הישראלי בכל הנוגע לחוויית טיסה מרווחת ונעימה בטיסות ארוכות, והמטרופולין התוסס במזרח הרחוק מעולם לא נראה אטרקטיבי וזמין כל כך לנוסעים הישראלים.

כבר עם כניסתה לישראל הפעילה החברה ארבע טיסות שבועיות, שבהמשך התרחבו לשש טיסות, ובאחרונה הודיעה קתאי כי החל באוקטובר תפעיל טיסה יומית בין תל אביב להונג קונג, שממנה היא פועלת.

מי שאמון על פעילות החברה בישראל הוא בן 28 בלבד - ג'ונתן ביילי, בריטי ממנצ׳סטר שמתגורר כבר יותר משנה בתל אביב, ואינו מתחרט לרגע על הרילוקיישן למזרח התיכון. "יש דעה מוקדמת ומוכרת על כך שהמפגש בישראל מביא עמו נוף מדברי וגמלים משוטטים, אבל כשמגיעים לכאן מקבלים הלם מכמה שתל אביב תוססת והחופים יפים. גם מאוד חברותי ובטוח כאן, ואני מתרשם מכמה שהמדינה הזאת קטנה ועם זאת אפשר להגיע לכל כך הרבה מקומות יפים ושונים״.

ביילי התחיל לעבוד בקתאי לפני כשש שנים בתוכנית הכשרת מנהלים בהונג קונג, שנמשכה שלוש שנים. בהמשך עבר ליפן לשמש יד ימינו של המנכ״ל המקומי, ומשם חזר להונג קונג לעבוד בהנהלה הראשית, המשיך לווייטנאם, ואת תפקידו האחרון לפני שהגיע לישראל עשה בקטאר, שם היה אחראי על סגירת פעילות החברה באמירות הקטנה.

לדברי ביילי, בהנהלה הראשית רואים בישראל קו פעילות מרכזי בחברה, והוא אכן מדורג בעשרת הקווים החזקים ביותר שלה, עם יעדים מבוקשים כמו לונדון, ניו יורק וסידני. "ידענו שיהיה מוצלח לטוס לישראל. לפני כן המפגש שלנו עם הנוסעים הישראלים היה כשאל על היו מטיסים אותם להונג קונג, והם היו ממשיכים אתנו בטיסות המשך ליעדים אחרים במזרח. כבר כשהשקנו את הקו החדש ראינו את ההתרגשות של הישראלים. החברה היתה מופתעת מהביקוש, ולכן בחצי שנת פעילות גדלנו מארבע לשש טיסות בשבוע".

יש עוד משהו שהחברה מתכננת בקרוב בקו הישראלי?

ביילי: ״השנה פעילות החברה בקו הונג קונג־תל אביב גדלה ב–62%. נוסיף עוד טיסה לשבע בשבוע, אבל השינוי הגדול הוא שהחל באוקטובר הטיסה היומית שלנו תתבצע במטוסי איירבוס 350–1000 החדישים ביותר, והיא תהיה גם היחידה בישראל שתשתמש במטוס הזה. קתאי היא החברה השנייה בעולם שתטוס עם המטוס החדש, וישראל נבחרה להיות היעד השני אחרי וושינגטון שייהנה מהמטוסים האלה. בכל פעם יוכלו לטוס 314 נוסעים במטוס החדיש ביותר שקיים בשוק״.

הונג קונג
הונג קונג. החברה היתה מופתעת מהביקוש, ולכן בחצי שנת פעילות גדלנו מארבע טיסות בשבוע לשש טיסות""צילום: AFP

"הישראלים אוהבים לדבר אחד עם השני, והשמועה עלינו עוברת מהר"

ברמה העולמית, ביילי מספר כי "בשבוע שעבר החברה הודיעה כי החל באוקטובר היא מתכוונת לטוס לאי סבו שבפיליפינים בטיסה ישירה מהונג קונג. זו תהיה טיסה של שעה וחצי בלבד מהונג קונג ליעד עם חופים טרופיים, שהוא פחות תיירותי. כרטיס טיסה אתנו לשם מתל אביב דרך הונג קונג יעלה החל ב-940 דולר.

"פתחנו גם קו חדש לכרייסטצ׳רץ' בניו זילנד - וגם שם אנחנו מגדילים את תדירות הטיסות. היתרון של קתאי הוא הפרישה הרחבה במזרח. רוב הנוסעים ממשיכים לסינגפור, יפן וניו זילנד, שנהפכה לפופולרית בקרב הקהל הישראלי, במיוחד למטיילים ולאנשי עסקים, וגם לאנשי עסקים שמגיעים משם״.

מי המתחרים העיקריים שלכם?

״בשנים האחרונות אלה קטאר איירליינס ואמרייטס - כי הן הציעו טיסת 'חמישה כוכבים' יוקרתיות ומפנקות והיינו צריכים להתחרות בכך. גם החברות הסיניות מתחרות בנו, כי בעבר הן עברו בהונג קונג ובהמשך גם התחילו לטוס משם. בשנים האחרונות היינאן איירליינס מתחרה בנו ישירות בתוך הונג קונג, שאוכלוסייתה מונה רק 7 מיליון איש. יש להם אפילו משרד קרוב למשרדים שלנו, שבשיטת הפנג שווי נראה כמו חץ המכוון אלינו״.

מי הקהל שטס בקו ישראל־הונג קונג?

״בפתיחת הקו הממוצע היה 25% נוסעים ישראלים, והאחרים היו סינים ומקומיים מהונג קונג. בזמן ההשקה פירסמנו את ההגעה לישראל לקהל הסיני, ואכן הגיעו קבוצות סיניות, אבל כעבור כמה חודשים הישראלים התחילו לגלות את החברה ועלינו ל–40% נוסעים ישראלים. הם אוהבים לדבר זה עם זה, ולכן השמועה עוברת מהר. עם המשך הפעילות ראינו שהאנשים שמגיעים משתנים ויש הרבה מאוד אוסטרלים וניו זילנדים שמבקרים כאן, הרבה מהקהילות היהודיות במקומות הללו, ולעומת זאת מספר הסינים יורד".

יכול להיות שזה קשור להיינאן, שהתחזקה גם היא בישראל ופתחה כבר שלושה יעדים מסין לישראל?

״היינאן חזקים מאוד ביעדים שהם עובדים בהם, ומעולם לא היה לנו טראפיק של ישראלים משם, אבל אנחנו מגיעים ל-23 יעדים אחרים בסין. הישראלים טסים אתם לסין - ומשם ממשיכים אתנו.

"כמו כן, אם חברת תעופה פיליפינית תתחיל להפעיל טיסה ישירה ממנילה לתל אביב, זה יהיה לנו קשה, אבל הם בטח לא יטוסו יותר משלוש פעמים בשבוע. למרות התחרות, אני רואה את זה כעזרה, כי יש יותר מיקוד על אסיה, ואם הם כן יטוסו לישראל — תהיה יותר מודעות והרבה אנשים ירצו לטוס למנילה ויראו שגם אנחנו שם. האידיאל זה לשנות את המחשבה של הנוסע הישראלי, וזו הדרך הטובה״.

מטוס של קתאי פסיפיק. לאחרונה הגיעו לישראל מטוסי איירבוס 350-1000 החדישים
מטוס של קתאי פסיפיק. לאחרונה הגיעו לישראל מטוסי איירבוס 350-1000 החדישיםצילום: בלומברג

"הורדנו את המחירים להונג קונג מ–1,500 דולר לפחות מ–1,000"

לדברי ביילי, רק 15% מהנוסעים בקו תל אביב־הונג קונג מגיעים לעיר לבדה. רובם אנשי עסקים, יהלומנים, בנקאים ומומחי טכנולוגיה, וכעת השאיפה של קתאי היא למשוך את הישראלים לחופשות באי הקטן.

"הישראלים עדיין רואים את הונג קונג כיעד עסקי, אבל יש לה הרבה יותר להציע. יש חופים, מסעדות, קניות. הישראלי הממוצע טס לתאילנד, ולכן אנחנו מציעים גם טיסות לפוקט וצ׳אנג מאי, אבל אני חושב שאפשר להוסיף את הונג קונג כיעד חדש בפני עצמו לחופשה״.

בדיקת TheMarker של מחירי טיסות להונג קונג במאי, ביולי ובספטמבר גילתה כי המחירים בקתאי ובאל על זהים - 800 דולר לשני הכיוונים, או 1,070 דולר בקתאי ו-1,104 דולר באל על לקראת חגי תשרי.

״הקושי הוא להוכיח שאנחנו לא חברה יקרה אלא גם תחרותיים, כדי שהנוסע הישראלי יוכל לנסוע אתנו. כשהתחלנו לטוס ראינו שהישראלים שמחים מאוד, כי שברנו את המונופול ולכן רצינו להביא את הנוסעים אלינו, אז הורדנו את המחירים. כשהסתכלנו על המחירים לפני שהגענו, אל על הציעה כרטיסים ב-1,500 דולר - ואז אנחנו הגענו והורדנו את המחירים מתחת ל–1,000 דולר, כי רצינו למלא את המטוס, וזה חשוב לנו. מאז יש לנו התקדמות חשובה עם הנוסעים, וכיום כבר אי אפשר להעלות מחירים, כי יש לא מעט תחרות. כאשר נשיק את הטיסה במטוס החדש נוכל להציע עוד 34 מושבים זולים על כל טיסה".

אתם מתכוונים להיכנס לשוק הלואו־קוסט?

״קתאי לא מעוניינת בקו לואו־קוסט, אלא מתכננת להציע מושבים במטוס הרגיל במחירי לואו־קוסט. בעתיד אני מאמין שנחלק את המושבים לקטגוריות, והיתרון יהיה כזה שנוסעים יוכלו לקבל מחיר נמוך, אבל במטוס של קתאי. בטייוואן, למשל, פועלות 17 חברות לואו־קוסט ובעבר היינו חזקים מאוד שם, אבל עכשיו יש שם תחרות, ולמרות זאת יש לקתאי 19 טיסות יומיות מהונג קונג לטייוואן. זה מוכיח שהמודל שלנו עדיין עובד, כי נוסעים מעוניינים לטוס בביזנס, ויש מי שמעוניין לטוס אתנו".

הונג קונג. "הישראלי הממוצע טס לתאילנד - ולכן אנחנו מציעים גם טיסות לפוקט וצ׳אנג מאי, אבל אני חושב שאפשר להוסיף את הונג קונג כיעד חדש בפני עצמו לחופשה""
הונג קונג. "הישראלי הממוצע טס לתאילנד - ולכן אנחנו מציעים גם טיסות לפוקט וצ׳אנג מאי, אבל אני חושב שאפשר להוסיף את הונג קונג כיעד חדש בפני עצמו לחופשה"צילום: Billy H.C. Kwok / בלומברג

החברה הבאה שתטוס לישראל מעל סעודיה?

באחרונה קיבלה אייר אינדיה אישור לטוס מעל סעודיה בטיסותיה לישראל. אתם מתכוונים לבקש אישור דומה?

״טיסה מעל סעודיה יכולה לקצר את זמן הטיסה מתל אביב להונג קונג בשעה וחצי, אבל בכיוון השני הזמן מתקצר רק ב–20 דקות. אין ספק שזה יהיה חסכוני, ואנחנו גם בהחלט יודעים מה העלויות שזה יחסוך, אבל הדבר החשוב הוא להבין אם הנוסעים מעוניינים בכך. נראה שכן, כי הקו להודו עובד וטסים בו גם אנשי עסקים וביטחון מחברות כמו אלביט והתעשייה האווירית. עם זאת, החברה שלנו שמרנית מאוד ולא אוהבת לקחת סיכונים. לקח לנו 14 שנה להגיע לישראל, אז אנחנו מחכים לראות מה יקרה קודם בשוק ומה יעשו החברות האחרות. אני לא חושב שיהיה קשה להתחרות גם אם המצב יישאר כפי שהוא".

ביילי מסביר כי כל יעד של קתאי מדורג בחברה בשיטת רמזור - אדום, כתום וירוק. הדירוג נקבע לא רק על פי משתני ביטחון, אלא על כל פעילות הקו. לדבריו, ישראל נמצאת בקטגוריה כתומה מאז שנפתח היעד ומעולם לא היתה באדומה, וכדי להגיע לקטגוריה הירוקה נדרשת פעילות שוטפת וארוכה.

על רקע התחממות המצב הביטחוני מול איראן בסוריה, האם יש סכוי שקתאי תפסיק לטוס לכאן בשל כך?

״הבטיחות חשובה מאוד לקתאי, ולכן כאשר היו איומים בחודש האחרון טסנו במסלול שהאריך את הטיסה בחצי שעה, אבל לא ביטלנו טיסות ואנחנו לא רוצים לבטל. לא היו לנו שינויים מאז שנכנסנו לפעילות בישראל, והנוסעים מעריכים את ההמשכיות שלנו. אם יהיה אירוע ביטחוני, נצטרך להתמודד ולראות מה המצב בשטח, אבל בראייה כוללת החברה לא מעוניינת לבטל טיסות. יש לנו צוותים שמתעסקים בביטחון, ואנחנו גם בקשר חם עם רשות שדות התעופה הישראלית. לא שמעתי שום דבר מהחברה הראשית על שינויים צפויים בעקבות המצב״.

לדברי ביילי, "בעתיד אנחנו אף מעוניינים לשתף פעולה עם נתב״ג כאזור טרנזיט, מאחר שיש לנו קואץ׳ (שיתוף פעולה) עם חברת התעופה האוקראינית, כך שאפשר יהיה להגיע מאוקראינה לישראל - ומשם להונג קונג. אנחנו מנסים לראות אם זה יעבוד, ונראה שהם מעוניינים לתת לנו את השירות שהם כמובן ירוויחו ממנו, בעקבות תשלומי המסים הנלווים לכך".

בישראל אנחנו שומעים כל הזמן על חיכוכים ומאבקים בין אל על לטייסיה. איך הקשר של קתאי עם הטייסים שלה?

״רוב הטייסים והמדריכים שלנו מגיעים מחילות האוויר של אוסטרליה, בריטניה וארה"ב. היחסים בין ההנהלה לטייסים טובים מבעבר, מאחר שכיום יש לטייסים יכולות מיקוח, כי הם תמיד במחסור. בעבר דחקנו בטייסים להשתנות ועכשיו הבנו שאנחנו חייבים לרצות אותם ולשמור עליהם אתנו, אז המטרה היא תמיד לשפר את היחסים. יש לנו אנשים מוכשרים ואנחנו יודעים שאנחנו חייבים לשמור עליהם. הבטיחות אצלנו תמיד במקום הראשון ומעולם לא היו לנו תאונות גדולות - וזה בזכות הטייסים שלנו.

"קתאי אף מציעה תוכנית הכשרה ללא ניסיון מוקדם עבור גיוס טייסים חדשים, ואנחנו גם משלמים עבור כל ההכשרה, שעולה 150 אלף דולר, ונערכת באוסטרליה".

טייסים ישראלים כבר יש לכם?

"יש לנו מדריך תעופה ושני טייסים ישראלים - אחד שטס עם בואינג מלונדון להונג קונג, והשני טס במטוסי איירבוס מהונג קונג לכלל היעדים. אנחנו מחפשים גם מהנדסים ישראלים עם רמת אנגלית גבוהה להכשרות".

צילום: בלומברג

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker