למה מחירי הטיסות לתאילנד עדיין לא יורדים?

חברת התעופה התאית היא זו שחסרונה הוא המורגש ביותר בישראל - וכניסתה לשוק חיונית לשבירת המונופול החזק של אל על לבנגקוק

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חוף בקופנגן, תאילנד
חוף בקופנגן, תאילנדצילום: בלומברג

באפריל יושמה הפעימה האחרונה בהסכם שמים פתוחים שנחתם בישראל ב-2013. ההסכם מתייחס אמנם רק לאירופה, ובעקבותיו יכולות החברות הזרות הפועלות בישראל להציע טיסות ללא מגבלה, מלבד החוסרים הקיימים בחלונות זמן (סלוטים) בנתב״ג העמוס. ואולם הבשורה האמיתית שהביא ההסכם היה בהתפתחויות שהוביל לכלל עולם התעופה הישראלי, הכולל קווים חדשים מכל העולם הנפתחים בקצב מהיר.

מאז שנכנס ההסכם לתוקפו ועד סוף 2017 זינק מספר הישראלים היוצאים לחו"ל ב-77%. זמינות הטיסות לצד תחרות במחירים הובילו לכך שיעדים שהיו יקרים ופחות מושגים - נהפכו לזמינים ופופולריים מאוד בקרב הישראלים, התחרות שהתפתחה לא עצרה באירופה, וההתעניינות בישראל גדלה.

כך, המזרח הרחוק נהפך לקרוב ומבוקש מתמיד, וחברות אסייתיות הבינו שהן יכולות להרחיב את פעילותן בקווים לתל אביב. היינאן איירליינס הסינית הביאה עמה בשורה והיתה זו שפתחה את התחרות על המזרח, כאשר לפני שנתיים שברה את מונופול אל על לסין והציעה לראשונה טיסה ישירה לבייג'ין בחברה זרה. מאז פתחה החברה קו נוסף לשנחאי, ובאוגוסט תחל לטוס גם מגוואנגז'ו. גם התוצאות לא איחרו לבוא, ובסוף 2017 הנתונים הציגו עלייה של 142% במספר התיירים מסין לעומת 2015.

גם הביקוש בקרב הקהל הישראלי התחזק בשנים האחרונות, מה שהוביל חברות נוספות לנצל את הפוטנציאל שבו הנוסעים הישראלים, אנשי העסקים והמטיילים, פתוחים לחברות זרות ומחפשים יעדים חדשים במזרח, עם מחירים נמוכים יותר. קתאי פסיפיק השכילה לנצל זאת, ולאחר שנים רבות של מחקר והתלבטות החליטה להיכנס גם היא לישראל - ובכך שברה את המונופול של אל על על הקו להונג קונג.

מי שהעלתה מדרגה בשבירת המונופול של אל על למזרח היתה אייר אינדיה ההודית, שפתחה לפני חודשיים קו בין תל אביב לניו דלהי. הקו יצר לא מעט רעש, לאחר שהחברה קיבלה אור ירוק לטוס במסלול מקוצר מעל סעודיה. אישור זה שמור בינתיים רק לאייר אינדיה, אך כנראה צפוי להשתנות לאחר שחברות נוספות הביעו עניין בישראל - והבינו שיש בה את אחד משדות התעופה העמוסים בעולם וקהל המבקש לכבוש יעדים חדשים, בטיסות מקוצרות ובמחירים נמוכים.

הבשורה החשובה ביותר מאז כניסת החברות החדשות הגיעה בתחום המחירים. אם בעבר כדי להגיע למזרח בטיסות ישירות מחירי הטיסות לא ירדו מ–1,000 דולר - כיום טיסות הנמשכות יותר מעשר שעות ועולות 800 דולר כבר נשמעות לנוסעים הישראלים יקרות, והתחרות במחירים צפויה רק להתגבר. מגמה זו רק תתחזק אם חברות נוספות יבקשו לפעול בישראל, כאשר הקווים המתבקשים הבאים הם בטיסות ישירות לסינגפור, הפיליפינים, יפן ואפילו תאילנד.

החברה התאית היא חברת התעופה שחסרונה הוא המורגש ביותר עבור שבירת המונופול החזק של אל על לבנגקוק. מי שמנסה בינתיים להילחם במונופול היא חברת ארקיע הישראלית, שהחל מיולי הקרוב תפעיל שתי טיסות שבועיות ישירות לתאילנד במטוסים חכורים ובמחירים מוזלים מהמחירים הקיימים כעת בשוק.

למרות הפתיחות למזרח הרחוק והעלייה בביקוש, חופשה בתאילנד נותרה הפופולרית ביותר מצד הנוסעים הישראלים, ואלה אף רשמו את הצמיחה הגבוהה ביותר של מבקרים מאירופה לתאילנד בשנה שעברה. למרות זאת, הנוסעים הישראלים עדיין מתבקשים לשלם סכומים גבוהים מאוד בהשוואה ליעדים אחרים במזרח, וכתוצאה מכך רובם בוחרים בטיסות לא ישירות כדי להוזיל את הכרטיסים.

קו פי פי, תאילנד
קו פי פי, תאילנדצילום: Diego Delso

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker