לאחר חמישים שנה: תוכנית עדכנית לגן הלאומי בקיסריה

התוכנית החדשה תחליף את התוכנית הקיימת מאז שנת 1968 ■ התוכנית תנגיש חללים ארכיאולוגים חדשים לציבור הרחב

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קיסריה

לאחר חמישים שנה, הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה חיפה שבמינהל התכנון, החליטה על תוכנית עדכנית לגן הלאומי בקיסריה. המהלך החדש יחליף את התוכנית המאושרת החלה כיום על מרבית מתחם הגן הלאומי שאושרה בשנת 1968.

התוכנית החדשה צפויה להנגיש חללים ארכיאולוגים חדשים שלא נחשפו עד כה לציבור, בהם קמרונות הנמל העתיק של הורדוס, מבנה צלבני ושער צלבני עתיק בחלק הצפוני של מערכת הביצורים ששימשו כאחת מהכניסות לעיר בתקופה הצלבנית.

לפי הוועדה, מטרת התוכנית היא בשימור ערכי המורשת, הנוף והטבע של הגן הלאומי קיסריה, המהווה מוקד תיירותי מקומי ובינלאומי וכן גם פיתוח תשתיות תיירותיות לצרכי הגן והפעילות המתקיימת במקום. התוכנית צפויה להסדיר ולהפוך את החללים החדשים שיפתחו לקהל למוקדי תצוגה וקליטת קהל במסגרתה גם יוקם חניון לילה, מבואות כניסה ומסחר תיירותי.

מדובר בתוכנית החלה על שטח של כ-428 דונם והוגשה ביוזמת רשות הטבע והגנים וקרן קיסריה, בתמיכת רשות העתיקות. סך שטחי הבנייה שהוצגו לוועדה המחוזית עומדים על כ-15 אלף מ"ר, ובנוסף מוצע שטח של כ-6,000 מ"ר עבור הצללות בשטחי הגן.

על פי נתוני רשות הטבע והגנים, הגן הלאומי בנמל קיסריה העתיק, דורג כאתר רשות הטבע והגנים הפופולרי ביותר בשנת 2017 והוא מבוקש באותה מידה על ידי תיירים מחו״ל וכן מבקרים ישראלים. בשנה שעברה ביקרו באתר כ-712 אלף מבקרים, 374 אלף מתוכם היו ישראלים ו-338 אלף תיירי חוץ, לעומת 684 אלף מבקרים בגן הלאומי מצדה שם ביקרו בעיקר תיירי חוץ עם 423 אלף מהמבקרים.

מתכננת המחוז ליאת פלד ציינה כי "מדובר באחד מאתרי התיירות המובילים ביותר ארץ בקליטת תיירות מקומית ותיירות חוץ. התוכנית נותנת מענה הן בהיבט של חשיפת והנגשת הממצאים הארכיאולוגיים לציבור והן בהיבט של שירות לקהל". 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker