מחקרים שונים מראים שתכנון החופשה הוא לעתים חלק בלתי נפרד ממה שמטיילים זוכרים בהסתכלות אחורה על טיולים, ללא קשר להנאה בחופשה עצמה. כך, מטיילים רבים בונים לעצמם את הציפיות מהחוויות שיצברו במקומות שיבקרו עוד לפני שהגיעו אליהם, אך בפועל במציאות בוחרים להיות שמרנים או חוששים יותר, וכך לא מנצלים את חופשתם כפי שציפו שיקרה.

מחקר חדש של Booking.com בקרב יותר מ-20 אלף מטיילים שנסעו לטיול בשנה האחרונה, ביניהם גם ישראלים, מצביע על הפערים הגדולים בין השאיפות לפני חופשה לבין חרדות של מטיילים שמשפיעות על המציאות שקורית בפועל בטיול. בסקר שנערך ביקשו לבדוק בבוקינג מהם החסמים והפחדים שמונעים מאנשים לנצל את כל מה שרצו בכל טיול, וכיצד אפשר להתגבר על אלה ולהפוך ל"מטיילים חסרי מעצורים" – כאלו שאינם פוחדים למתוח את הגבולות.

שביל אבל טסמן, ניו זילנד
שביל אבל טסמן, ניו זילנד

על פי הסקר, אחד מתוך כל שני מטיילים חושב שהחלק הכי טוב בלטייל זה לצאת מאזור הנוחות. גם יצר ההרפתקנות גדל והולך בין המטיילים, כאשר כמעט שני שליש היו מעוניינים לחוות תרבויות חדשות, 51% היו רוצים לטעום מעדנים ממטבחים מקומיים, 39% מעוניינים להתארח במקום שבו לא היו בעבר וכ-33% רוצים לפגוש אנשים חדשים בעת טיול.

למרות זאת, כ-63% מהמטיילים כיום לא מאמינים שהם מפיקים את המרב מהחופשה שלהם. המחקר מראה שלמרות שהעולם מלא בהזדמנויות, כ-20% מהמשתתפים מעולם לא הרגישו חסרי מעצורים במהלך חופשה, ואילו רק אחד מתוך עשרה משתתפים הרגיש כך רק פעם אחת. כמו כן, יותר מטיילים היו מעוניינים להעז יותר בחופשותיהם ולמתוח את הגבולות, וכ-44% מהמשתתפים היו רוצים להיות מטיילים חסרי מעצורים. כ-78% מהמשתתפים היו רוצים להפיק את המרב מכל חווית טיול ולטייל ללא חרטות.

בתרמיל ובמקל

דור ה-Z, מאחוריכם

פחדים שונים הם אלה שבסופו של דבר משפיעים על רבים מהמטיילים, וכתוצאה מכך גם מעכבים ואף עוצרים מטיילים מלנצל את חופשתם כמו שהיו רוצים בעת תכנונה.  לשפה יש חלק משמעותי בכך בחופשות במדינות זרות, ולכן לא מפתיע כי דאגה רווחת בקרב מטיילים היא מחסום השפה. כ-28% מהמשיבים בסקר הסכימו כי מחסום זה יכול למנוע מהם לתכנן טיול. מחסום זה גם מתבטא בכך שאחד מכל חמישה משתתפים אמר כי קיים אצלו לחץ מהאפשרות ללכת לאיבוד ללא יכולת לדבר בשפה המקומית.

גם קושי במציאת מקומות לינה מהווה עבור רבים מכשול לניצול מלא של החופשה, ו-34% השיבו כי נקודה זו היא בעייתית עבורם. יותר מרבע מהמטיילים חרדים מסיטואציות לא מוכרות בעת טיול.

חוף בקופנגן, תאילנד
חוף בקופנגן, תאילנדצילום: בלומברג

כאשר נשאלו המשתתפים מה יכול להסיר חסמים ופחדים מנסיעות וטיולים עתידיים, הגורמים העיקריים שציינו הנשאלים היו אפשרויות מצוינות של מקומות אירוח (37%), ביקורות חיוביות ממטיילים אחרים (35%), היכולת לשאול שאלות והוראות בשפה המקומית (26%) והאפשרות להזמין מזון האהוב עליהם (22%).

טיולים חסרי מעצורים אינם שייכים רק לדור הצעיר על פי נתוני בוקינג. מהסקר עולה כי על אף שיותר מרבע מדור ה-Z (גילי 24-18) מתכוונים לצאת לטיול דרכים, דור הבייבי בום (גילי 64-55) מנסים להיות יותר הרפתקנים גם הם בטיולים שאליהם הם יוצאים, כאשר כ-20% מבני הדור הזה מתכוונים לצאת לטיול תרמילאים או טיול בטבע וכ-18% מתכננים טיול דרכים.

גם טיולים יחידניים, שמוכרים בישראל יותר בקרב המטיילים אחרי צבא, נהפכים לפופולריים יותר בעולם בדור הבייבי בום, ו-40% ממטיילי דור זה יצאו לטיול סולו בשנה האחרונה, כאשר 21% נוספים מתכננים לעשות זאת בעתיד.

שוקו ולחמניה

רוצים לחוות תרבויות חדשות

וכיצד מתנהגים הישראלים? כ-42% הביעו כמיהה להיות מטיילים חסרי מעצורים, אך כ-65% אינם מאמינים שהם הרפתקנים מספיק בעת חופשה, ולא ממצים את רוב ההזדמנויות בעת שהם מטיילים. אחד מכל חמישה מטיילים (22%) מעולם לא הרגישו חסרי מעצורים במהלך חופשה ו-10% הרגישו כך רק פעם אחת.

המחסומים העיקריים שנמצא שעומדים בפני הישראלים בעת החופשה הינם סיטואציות לא מוכרות בעת הטיול (25%), קושי במציאת מקום לינה (17%), הליכה לאיבוד ללא יכולת לדבר בשפה המקומית (19%) ומחסום השפה המקומית (13%). כמו כן, 73% מהישראלים היו מעוניינים לחוות תרבויות חדשות, 44% היו רוצים לנסות מטבחים מקומיים, 34% מעוניינים לפגוש תרבויות חדשות ו-15% רוצים להתארח במקום שבו לא היו בעבר.

טיול מזחלות
טיול מזחלותצילום: NHA Nature Travels

דור ה-Z הצעיר הוא בעל הסיכוי הרב ביותר בישראל לצאת לטיול ברגע אחרון עם 60% מהמשתתפים, אך כמחצית מדור הבייבי בום מתכנן לצאת לטיול מסתורי (48%) - טיול שמישהו אחר מארגן עבור הנוסע, כשהוא לא יודע לאן ומה יעשה בו.

פפיין רייוורס, סמנכ"ל שיווק בבוקינג, אמר כי "לטיולים יש את היכולת להגשים חלומות, לחשוף אותנו לחוויות חדשות, ובשורה התחתונה, להעשיר את חיינו בתוכן. לא רק שאנו רוצים לחבר מטיילים למקומות לינה מדהימים, אנו רוצים גם להעניק להם ידע ותמיכה בנושא יעדים, כך שלא משנה היכן תטיילו, תוכלו לקבל השראה לראות יותר, ללכת רחוק יותר ולאמץ אל חיקכם כל הזדמנות שנקרית בדרככם. כחלוצים בענף, אנו תמיד מחפשים דרכים להשתמש בטכנולוגיות העדכניות ביותר כדי לנטרל את הקשיים הכרוכים בטיולים ולאפשר לאנשים לחוות את העולם, היכן שלא יהיו ובכל דבר שירצו לעשות".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker