הטיסה הקצרה להודו נוחתת בבג"ץ: אל על עותרת נגד נתניהו ואייר אינדיה

חברת התעופה ההודית השיקה את טיסתה הראשונה מדלהי לישראל בנתיב טיסה מקוצר ■ אל על חוששת מכניסת חברות תעופה נוספות במסלולים מקוצרים ומבקשת מהמדינה שלא לתת היתרים דומים ■ "המדינה מצטרפת לחרם על ישראל ועושה שיימינג לאל על"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו דלהי, 2016צילום: hadynyah / Getty Images

אל על הודיעה הבוקר (ד') כי היא מגישה עתירה לבג"ץ בעקבות כניסתה של אייר אינדיה לישראל, על פי עיקרון חוסר השוויון מול החברה היכולה לטוס מעל שמי סעודיה ולקצר משמעותית את מסלול הטיסה. החברה חוששת כי חברות נוספות יבקשו להיכנס כעת לישראל ולטוס בנתיבי טיסה קצרים ליעדים אחרים במזרח הרחוק, בזמן שעל אל על נאסר נתיב זה על ידי המדינה נכון לעכשיו. העתירה הוגשה נגד ממשלת ישראל, ראש הממשלה נתניהו, מנהל רשות התעופה האזרחית, שר התחבורה ואייר אינדיה. אל על מבקשת מהמדינה לעצור לאחר ההיתר שניתן לאייר אינדיה, ולא לתת היתר דומה לעוד חברות.

"המדינה מוכנה להפקיר את אל על", אמר גונן אוסישקין, מנכ"ל אל על, בישיבת העיתונאים שקיימה החברה. אל על טענה כי העלויות עבור אייר אינדיה נמוכות ב-47% כתוצאה מהפער. לדבריה, מדובר בתקדים עולמי שלפיו לחברה אחת מותר לטוס בנתיב מסוים, ועל חברה אחרת נאסר.

מנכ"ל אל על גונן אוסישקיןצילום: גבריאלה דוידוביץ'-ויסברג

החברה הבהירה כי כרגע, פיצוי כספי אינו עומד על הפרק, "אל על חברה חזקה ומעוניינת להתחרות", אמר אלי דפס, יו"ר אל על. "הפיצוי לא סביר, כי גם אם נקבל אותו, איך נסביר לנוסע למה לוקח לנו עוד שעתיים. ההבטחה שקיבלנו על זה שמתישהו המדינה תתיר לנו לטוס גם מעל סעודיה היא בלתי אפשרית. יש לזה משמעות אם זה עוד חודש או עוד שנה וחצי ואנחנו לא יכולים לעמוד בציפייה כזו כלכלית".

דפס הוסיף כי "יש חרם תעופתי, תרבותי, אקדמי על ישראל בעולם - והמדינה מצטרפת לחרם הזה ועושה שיימינג לאל על".

ראש הממשלה מעוניין בתחרות

אייר אינדיה, שהשיקה את טיסתה הראשונה מדלהי לישראל, טסה בנתיב טיסה מקוצר לעיר הצפונית במשך שבע שעות, בזמן שאלעל מפעילה קו טיסות ישירות לעיר הדרומית מומבאי, בנתיב טיסה עוקף סעודיה במשך 8 שעות. משמעות כניסתה מסמנת מהפכה באפשרויות השמים הפתוחים, ואכן בשבוע שעבר הודיע שר התיירות, יריב לוין, כי מתקיים משא ומתן לכניסת החברה הפיליפינית והחברה הסינגפורית לישראל גם כן.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מאשר כי הוא מעוניין בתחרות זו מול אל על, כשבפתח ישיבת הממשלה השבוע הוא אמר כי הוא מקווה שהיעד הבא יהיה טיסה ישירה למומבאי בחמש שעות, תחרות ברורה מול אל על, שטסה באותו הקו ב-8 שעות.

נתניהו אמר גם אז כי משמעות כניסתה של אייר אינדיה היא תיירותית, כלכלית, טכנולוגית ומדינית. "הכלכלה הישראלית תתפתח בשתי דרכים - או במוצרים חדשים או בשווקים חדשים. מה שאנחנו עשינו כאן זו פריצת דרך לשווקים חדשים ענקיים, וזה שינוי גדול מאוד. המשמעויות ארוכות הטווח של זה יתבררו בהמשך, אבל כרגע אני לא חושב שאנחנו צריכים להרבות בדיבור מעבר למה שאמרתי כאן, על מנת לאפשר את אותן התפתחויות". נתניהו ביקש מפרופ' אבי שמחון, יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה, לבחון את השפעת כניסתה של אייר אינדיה לישראל על אל על.

בעת אישור כניסתה של החברה ההודית, פירסמה אל על דיווח שלפיו היא מבקשת שאייר אינדיה תטוס גם כן בנתיב המוארך שעליה לטוס בו. מאל על נמסר אז: "החברה מעריכה כי תקדים כאמור, שמהווה יתרון משמעותי לחברת התעופה הזרה ומונע הזדמנות שווה והוגנת, ובפרט אם תאפשר מדינת ישראל לחברות תעופה זרות נוספות לטוס בנתיבים מקוצרים לעומת הנתיבים המתאפשרים לחברה, עלול לפגוע בפעילות החברה, באופן ובהיקף שהחברה אינה יודעת לכמת בשלב זה.

"החברה פנתה למדינת ישראל ולגורמים בינלאומיים רשמיים נוספים, וביקשה להקפיד על הדדיות במתן זכויות הטיסה והמעבר, דהיינו לאפשר לחברה לטוס להודו בנתיב טיסה קצר כאמור, או לחילופין שנתיב הטיסה של החברה הזרה יותאם לנתיב המאושר כיום לחברות התעופה הישראליות.

"הערכת החברה לגבי השלכות תקדים כאמור, מהווה מידע צופה פני עתיד כהגדרתו בחוק ניירות ערך, התשכ"ח-1968. מידע זה תלוי בגורמים רבים שאינם בשליטת החברה ולרבות מתן אישורים לחברות תעופה זרות על ידי המדינות הרלוונטיות, מימוש האישורים והוצאה לפועל של טיסות בנתיבים מקוצרים על ידי חברות תעופה זרות וכיו"ב, ולפיכך, הערכת החברה עשויה להשתנות בהתאם."

משרד התחבורה מסר בתגובה: "מתן אפשרות לטיסות מעל שמי סעודיה בדרך לישראל הוא הישג מדיני ראשון במעלה. עם זאת, משרד התחבורה תומך במתן אפשרות לתחרות הוגנת גם לחברת אל על, כפי שנעשה עד כה המסגרת מדיניות השמים הפתוחים. באחריות ממשלת ישראל לוודא שחברת אל על לא תפגע כתוצאה מצעד חשוב זה".

העתירה מוגשת באמצעות עו"ד אביגדור קלגסבלד ואמיר שרגא.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker