גם סאן דור מבטלת קווים לחו"ל בגלל מחסור במאבטחים

אחרי ישראייר ואיסתא, סאן דור הודיעה על ביטול הטיסות המתוכננות לאיביזה וקורסיקה בקיץ ■ סאן דור היא חברה בת של אל על, שאחראית על מתן אישורי הביטחון לטיסות המנכ"ל מיקי שטרסבורגר: "לא קיבלנו אישורים ביטחוניים - ומאוחר מדי למכור מושבים"

רינה רוזנברג קנדל
רינה רוזנברג קנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מבט על העיר קאלבי בקורסיקה
מבט על העיר קאלבי בקורסיקהצילום: משה גלעד

חברות התעופה הישראליות ממשיכות להודיע על ביטול קווים לחו"ל בקיץ הקרוב בגלל מחסור במאבטחים. מנכ"ל סאן דור, מיקי שטרסבורגר, הודיע בשבוע שעבר כי הוא מבטל את הטיסות הישירות המתוכננות של החברה ב–2018 לאי הספרדי איביזה ולאי הצרפתי קורסיקה — מכיוון שעדיין לא התקבלו אישורים ביטחוניים לטיסות.

ל–TheMarker נודע כי נוסף על איביזה וקורסיקה, שטרסבורגר הודיע כי סאן דור מבטלת את השקתו של קו נוסף, אם כי לא צוין באיזה יעד מדובר. כך שסאן דור הודיעה עד כה על ביטול טיסותיה הישירות לשלושה יעדים בחו"ל בקיץ הקרוב — מה שפוגע הן בתיירים הישראלים והן בחברות, שצפויות לאבד הכנסות בגלל ביטולי הטיסות.

"בחודשים האחרונים אנחנו ממתינים לאישור ביצוע טיסות למגוון יעדים שתוכננו על ידינו לעונת הקיץ 2018", כתב שטרסבורגר למוטי אילני, ראש אגף ביטחון בחברת אל על — הגוף האמון על הביטחון בחברות התעופה הישראליות, שפועל בתיאום עם השב"כ. "לצערנו, עקב מגוון נסיבות לא קיבלנו עד היום אישורים כמבוקש להפעלת הקווים ונוצרה עבורנו סיטואציה בעייתית: בשלב מאוחר זה לא ניתן למכור את מלאי המושבים לסוכנים ולנוסעים יחידים כמתבקש, ותוכנית ההצטיידות שלנו לעונת הקיץ שובשה מהותית עקב כך. במצב דברים זה, אנחנו נאלצים בשלב זה לסגת מכוונתנו להפעיל את הקווים לאיביזה וקורסיקה".

סאן דור הפעילה בשלוש השנים האחרונות טיסה ישירה שבועית לאיביזה, והיא תיכננה להמשיך לעשות זאת גם בקיץ הנוכחי — מתחילת יולי ועד סוף ספטמבר. על פתיחת הקו הישיר לקורסיקה הודיע שטרסבורגר באירוע שהתקיים לפני כשלושה חודשים, לרגל חגיגות 40 שנה להקמת החברה, וכעת הוא נאלץ לסגת מההכרזה.

אמנם עד למועד יציאתה המתוכננת של הטיסה הראשונה נותרו עוד כמה חודשים, אבל מכיוון שסאן דור עדיין לא התחילה לשווק את הטיסות לציבור — כשנתח נכבד מפעילותה בקווים אלה מושתת על שיתוף פעולה מול סיטונאים, שרוכשים מושבים בטיסות ומצרפים אליהם סידורי קרקע — בחברה חוששים כי בשלב זה כבר מאוחר מדי להתחיל לעשות זאת, ולכן ביטלו את הקווים. האישורים הביטחוניים מתקבלים בדרך כלל בנובמבר־דצמבר.

העובדה שגם סאן דור מבטלת טיסות מתוכננות — אף שהיא חברה בת של אל על, שאחראית על סידורי הביטחון — מדגישה עד כמה בעייתי המחסור במאבטחים בטיסות של חברות התעופה הישראליות.

בשבוע שעבר הודיעו ישראייר ואיסתא כי הן מבטלות את שתי הטיסות השבועיות המתוכננות לפאפוס, קפריסין, בקיץ הקרוב משדה התעופה בחיפה — מכיוון שעדיין לא קיבלו את האישורים הביטחוניים להפעלת הקווים. הטיסות עדיין לא שווקו לקהל.

אורי סירקיס, מנכ"ל ישראייר, אמר כי "הסיטואציה שבה נמצאות חברות התעופה הישראליות פשוט הזויה. משרד התחבורה פותח את השמים לחברות הזרות, משרד התיירות והתאחדות בתי המלון מעניקים תמריצים לחברות זרות כדי שיטוסו לישראל — אבל משרד החוץ ואגף הביטחון סוגרים לחברות הישראליות קווי תעופה בשל מחלוקות ביניהם. אם מישהו לא יתעשת במהרה, הפגיעה בנוסעים ובחברות הישראליות תהיה הרסנית".

אין תקציב למאבטחים הישראלים בחו"ל

לפני כחודש הגיעו משרדי האוצר והחוץ וההסתדרות להבנות עם התאגדות עמ"י (אזרחים ישראלים העובדים בחו"ל בחוזים מיוחדים ובאופן זמני) לגבי שיפור תנאי העסקתם של עובדי ביטחון ישראלים בחו"ל, אבל לאחר שהושגו ההסכמות הודיע משרד החוץ כי הוא חוזר בו, שכן אין מקור תקציבי לתוספת העלויות — והוא לא יוכל לממן אותה.

לפני כשבועיים קיבלו בכירים בענף התעופה מכתב מאילני, ובו הודעה כי צפויים ביטולי טיסות כבר בשבועות הקרובים, לנוכח המחסור החמור שצפוי בעובדי ביטחון בתחנות בחו"ל. עם זאת, אף טיסה לא בוטלה עדיין.

מאל על נמסר כי "כפי שאגף ביטחון אל על הודיע מבעוד מועד לכל החברות הישראליות, כל עוד לא ייפתר מול משרדי הממשלה הרלוונטיים המחסור בכוח אדם — הנובע מהגידול המשמעותי במספר הטיסות המופעלות על ידי חברות ישראליות לנוכח הסכם שמים פתוחים — אגף הביטחון לא יוכל לאשר את הבקשות שהגישו ללוח הטיסות בקיץ 2018. עד כה לא אושרה ולא סורבה אף טיסה אחת בקווים מחו"ל לישראל לקיץ 2018".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker