אל על מחסלת את UP - ועוברת לכרטיסי טיסה מוזלים

כרטיס LITE, שיימכר בהנחה של 80-60 דולר, יכלול העלאה למטוס של תיק יד בלבד, ארוחה ושתיה ■ אל על תפעיל טיסות ישירות לסן פרנסיסקו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מטוס דרימליינר בצבעי אל עלצילום: בואינג

בעידן בו חברות הלואו קוסט מתרחבות בעולם בכלל ובישראל בפרט, חברת אל על הודיעה הבוקר (ד') כי תבטל באוקטובר השנה את מותג UP אותו הפעילה בארבע השנים האחרונות בחמישה יעדים באירופה (קייב, בודפשט, פראג, ברלין ולרנקה).

במקביל, יצרה החברה שלושה מודלים חדשים של כרטיסי טיסה עם רמות מחיר שונות, אותם הלקוחות יוכלו להתחיל לרכוש מאפריל הקרוב: כרטיס LITE יהיה הכרטיס הבסיסי שנמכר עד היום במותגי UP, הכולל תיק יד, ארוחה ושתיה. בכרטיס זה ניתן יהיה לבחור לשלם בגין שירותים נוספים כמו שליחת מזוודה לבטן המטוס והושבה, אך מחירים אלו יתפרסמו רק בהמשך לקראת התחלת המכירה באפריל.

המודל השני יקרא CLASSIC שיכלול כרטיס הכולל תיק יד, הושבה מראש, ארוחה, שתייה, שליחת מזוודה לבטן המטוס ואפשרות לשינוי וביטול בתוספת תשלום. הפערים בין שני סוגי הכרטיסים האלו ינועו בין 80-60 דולר, תלוי ביעד ובמועד ובביקוש וההיצע. 

המודל של הכרטיס השלישי יהיה הכרטיס הגמיש ביותר, כרטיס FLEX, שיכלול שני תיקי יד, אפשרות מורחבת להושבה, ארוחה ושתיה, שליחת מזוודה לבטן המטוס. כרטיס זה יהיה יקר יותר מכרטיס CLASSIC בכ-100 דולר.

מרשות שדות התעופה נמסר כי עם ביטול מותג הלואו קוסט, אל על תפסיק לפעול מטרמינל 1 המיועד אך ורק לטיסות אלו, בו חברות התעופה משלמות אגרות תעופה בתעריפים מוזלים לרשות.

מעבר להוצאות התפעול הגבוהות של אל על, שלא מתאימות למודל לואו קוסט, מדובר בחברה שלא עובדת בשבת. המודל הכלכלי של חברות לואו קוסט קובע שמטוס שלא נמצא באוויר - מפסיד כסף. גם דרישות הביטחון הגבוהות של אל על, שמאריכות את הזמנים מרגע הנחיתה ועד רגע ההמראה של המטוס, וגם העובדה שבחגים ובשבתות המטוסים של UP היו מושבתים, מובילה אותה להפסדים כספיים במטוסי הלואו קוסט שלה.  

ביטול מותג UP מבשר את חזרתה של מחלקת העסקים לקו תל אביב-ברלין, שהיה חסר לרבים מהקהילה העסקית שטסו בקו בשנים האחרונות, ולא יכלו לרכוש כרטיס טיסה במחלקת פרימיום מכיוון שגם איזיג'ט וגם ישראייר לא מפעילות מחלקות כאלה, וגם באייר ברלין שפעלה עד לאחרונה בקו לא היתה מחלקת עסקים. "מותג UP הכפיל את תנועת הנוסעים בנתיבים בו פעל, אבל זה לא היה מספיק. יש לנו לקוחות שרוצים לטוס במחלקת עסקים ורוצים דברים אחרים בקווים האלו" אומר גונן אוסישקין, סמנכ"ל סחר בחברת אל על שמועמד להחליף את המנכ"ל הפורש דוד מימון, "הלקוחות שלנו רוצים את חופש הבחירה. אנחנו יודעים שאנחנו מתמודדים עם קושי להחזיק מותגים מרובים".

אל על השקיעה מיליוני שקלים בהשקת מותג הלואוקוסט ב-2013, מפרסום המותג החדש, דרך מיתוג המטוסים בלוגו UP ועד הקמת אתר אינטרנט יעודי לטיסות אלו. זה החזיק ארבע שנים אך בשנתיים האחרונות דובר לא מעט על ההפסדים שחווה אל על כתוצאה ממותג הלואו קוסט.

גורם בכיר בענף התעופה מסביר כי מלכתחילה הקמת מותג UP במסגרת חברת תעופה סדירה רגילה (Legacy Carrier) היתה תמוהה. "אין דוגמאות בתעשיית התעופה העולמית שחברת תעופה שהיא לגאסי המציאה חברת לואו קוסט וזה הצליח. זה לא היה לואו קוסט, אלא זה היה לואו-פייר, זאת אומרת התאמת השירות בהתאם להורדת המחיר. כל הוצאות התפעול של אל על הן של חברת לגאסי וחברה כזו לא יכולה להחזיק מבנה עלויות והוצאות כזה ובמקביל להפעיל טיסות לואו קוסט".

"כמה אנשי צוו יש לריינאייר ולאיזיג'ט בישראל היום? אפס. UP לא יכול לעבוד עם השומנים של כח האדם והמשכורות של הטייסים של אלעל - הוצאות התפעול הגבוהות לא התאימו ללואו קוסט. UP צריך להיות מודל רזה וכבר שנתיים שאומרים שהוא לא מצליח" אומר בכיר בענף הנסיעות, "אי אפשר סתם ככה לקרוא לזה לואוקוסט ולהוריד את המחירים ולהשאר עם אותן הוצאות תפעול. אז עכשיו הם התעשתו וכנראה שהם החליטו להוריד את המותג עוד לפני שמימון עוזב.

"כדי שמישהו אחר לא יבטל את מה שהוא קידם. ב-15 בינואר יכריזו על מנכ"ל חדש שכנראה יהיה גונן אוסישקין, והם החליטו להיפרד מהשרץ הזה. הם עושים את מה שעושות הרבה חברות תעופה אחרות כמו למשל אליטליה ומאפשרות להגיע בלי מזוודה ולשלם פחות, אבל הן לא קוראות לזה לאוקוסט. אל על הפסידה כל יום בגלל מותג UP- להפעיל טיסה במחירי הפסד עם טייסים שמרוויחים משכורות גבוהות וצוות ניהול גדול- זה לא עובד".

בטקס השקת התוכנית ב-2013 דיבר מנכ"ל אל על דאז, אליעזר שקדי, על בשורה שמביאה עמה התחדשות שינוי ומענה לצרכים המשתנים של עולם התעופה. "בכך אנו מצטרפים למגמה בענף התעופה הבינלאומי ואל חברות התעופה הגדולות בעולם, תוך היותנו קשובים למגוון העדפות של קהל הלקוחות. המותג החדש יאפשר ללקוחות לבנות את המוצר המתאים לו ולבחור עבור מה הוא משלם. אני משוכנע, כי המהלך יביא לשיפור יכולת התחרות שלנו, ירחיב את קהל לקוחותינו ויתן מענה טוב יותר לצרכי הנוסעים והכל במחירים שווים לכל נפש" אמר שקדי אך הדברים לא היו כך במציאות.

אתמול התייחס מימון לתיקון ההשקעה שלא צלחה בביטול וטען כי מדובר בהוצאות זניחות של הורדת הלוגואים מהמטוסים ותכנון מחדש של האתר של אל על.

מקור נוסף בענף התעופה מעריך כי יתכן וביטול מותג הלואוקוסט הוא חלק מהיערכות חברת אל על למיזוג הצפוי עם ישראייר. "ברגע שסאן-דור וישראייר יתמזגו, לאל על כבר לא יהיה יותר צורך במותג UP כי ישראייר מפעילה כבר היום קווים ליעדי אירופה כמו למשל ברלין וגם טסה לקפריסין אז בשביל מה להם להשאיר מותג לואוקוסט לאותם היעדים. הקיום של סאן דור וישראייר ביחד יציע את הצ'ארטרים ואת שאר הטיסות הזולות במסגרת החברה המאוחדת. מותג הלואוקוסט יתייתר". 

סוכן נסיעות בכיר נוסף טוען כי "מדובר בהחלטה חכמה. מה כבר הוסיף להם מותג UP? הם טסו במטוס קטן שהתאים רק לאוכלוסיה מסויימת שנתן את השירות הכי מינימאלי במחיר נמוך יחסית, זאת בזמן שהיו הרבה נוסעים בקווים לפראג ולברלין שהיו מוכנים לשלם יותר כסף כדי לקבל שירות מלא או לטוס במחלקת עסקים, ובשנים האחרונות מותג UP מנע מהם לעשות זאת. עכשיו הם מחלקים את סוגי הכרטיסים ובשורה התחתונה אמורים להרוויח יותר כסף מהמהלך הזה".

מודל הכרטיסים החדש של אל על ליעדי אירופה מיועד בין היתר לנסות לעזור לה להתמודד עם הירידה בנתח השוק שלה מכלל הפעילות בנתב"ג, לאור חדירתן האינטנסיבית של חברות הלואוקוסט לישראל וגם הגדלת הפעילות של חברות התעופה הרגילות. מנתוני רשות שדות התעופה עולה כי אומנם תנועות הנוסעים של אל על גדלה בכ-2% במהלך ינואר-נובמבר 2017 אך נתח השוק שלה ירד מ-32% מכלל הפעילות של חברות התעופה בנתב"ג ל-28%.

בנוסף הודיעה אל על כי היא מתכננת להכנס לקו הטיסות הישירות תל אביב- סן פרנסיסקו ברבעון הרביעי של 2018, בו פועלת היום רק חברת יונייטד עם טיסה יומית ישירה. אל על מתכננת להפעיל בקו זה שלוש טיסות במטוסי דרימליינר החדשים איתם הצטיידה החברה. לפי נתוני רש"ת במהלך ינואר-נובמבר שנה שעברה נרשמו 126 אלף תנועות נוסעים בטיסות ישירות לסן פרנסיסקו, עליה של 113% לעומת התקופה המקבילה ב-2016 (הטיסות הישירות של יונייטד איירליינס החלו באפריל 2017). זה יהיה היעד השישי של אל על בצפון אמריקה לצד ניו יורק, בוסטון, מיאמי, לוס אנג'לס וטורונטו. "נדרשת היערכות של כמעט שנה לפתיחת קו כזה, ואנחנו התחלנו להיערך לכך בשבועות האחרונים. אני מאוד מקווה שזה לא היעד האחרון לצפון אמריקה" אומר מימון.

מימון התייחס במסיבת העיתונאים שקיימה חברת התעופה אל על הבוקר למשא ומתן המתנהל בימים אלו עם טייסי החברה ורמז להם שהוא לא ממהר לחתום על הסכם: "אנחנו לא בלחץ לגבי ההסכם כי תקנות חוק הטיס החדש, ה-FTL , שמתייחסות לשעות הטיסה והמנוחה והחדשים יכנסו לתוקף רק בנובמבר 2018 וזה יהיה רלוונטי להתנהלות שלנו רק באפריל 2019 כי בחורף התקנות האלו פחות משמעותיות. אנחנו רוצים להגיע להסכם אבל החברה לא בלחץ להגיע להסכם. אנחנו יושבים מזה מספר חודשים עם הטייסים כדי להגיע להנות כדי לראות איך לנכנסים למהלך הזה. הטייסים מוכנים ומבינים שיש צורך להתייעל משמעותית, ואני מדגיש משמעותית, וזה אומר להראות חסכון בעשרות אחוזים. הם מבינים שזו הדרך היחידה לשמור על השכר שלהם, אחרת זה לא יקרה. השאלה שעכשיו עומדת על הפרק היא איך בונים את זה".

ביחס למיזוג העומד כיום על הפרק עם חברת ישראייר ונמצא על שולחנה של הממונה על ההגבלים העסקיים הביע מימון תקוה שהמיזוג יאושר: "כניסה אסטרטגית של אל על לשוק החבילות תתאפשר עם המיזוג עם ישראייר, שאמור להגיע להחלטה בשבועות הקרובים. המיזוג הזה יאפשר לישראייר לשלש את היקף המכירות שלה. אם היא היום עם שני מטוסים יודעת לעשות מחזורים של מאות מיליוני שקלים, המיזוג הזה יאפשר לה ליצור מחזורים של מאות מיליוני דולרים ועם התשתית של אל על אנחנו מאוד מקווים שזה יקרה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker