לא רק דרך נתב"ג: זינוק בכניסת תיירים לישראל במעברי הגבול טאבה, רבין ואלנבי

לפי נתוני רש"ת, ב-2017 נרשמה עלייה של 21% בתנועת הנוסעים במעברי הגבול אלנבי, רבין וטאבה, עם כ-4 מיליון תנועות

רינה רוזנברג קנדל
רינה רוזנברג קנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מעבר טאבה. ארכיון
מעבר טאבה. ארכיוןצילום: מורי חן

הגידול במספר כניסות התיירים לישראל בשנה שעברה לא מגיע רק מנתב"ג. לפי נתוני רשות שדות התעופה (רש"ת) שהתפרסמו היום (ג'), ב-2017 נרשמה עלייה של 21% בתנועת הנוסעים במעברי הגבול אלנבי, רבין וטאבה, עם כ-4 מיליון תנועות. מתוכן, פחות מרבע (כ-816 אלף תנועות) הן תנועות של תיירים (עלייה של כ-54% לעומת 2016) והשאר של ישראלים, פלסטינים וירדנים.

במעבר הגבול אלנבי עברו בשנה שעברה כ-2.6 מיליון נוסעים (כניסות ויציאות), מתוכם רק כ-370 אלף תנועות של תיירים (גידול של כ-32% לעומת 2016) והשאר של פלסטינים. לפי נתוני רש"ת, מתוך תנועות תיירים אלו, 225 אלף הן כניסות לישראל ו-143 אלף הן יציאות מהמדינה. מכאן עולה שחלק נכבד מהתיירים שנכנסים לישראל דרך מעבר גבול אלנבי כלל לא חוזרים לירדן, אלא עוזבים אותה, ככל הנראה, דרך נתב"ג.

ברש"ת לא פילחו באופן מדויק את מדינות המקור של אותם תיירים, אך לדברי גורמים שם במעברי הגבול רבין ואלנבי עוברות קבוצות תיירים רבות המגיעות לישראל מעמאן, כשעיקר הגידול נרשם בקבוצות מהמזרח הרחוק - בעיקר מסין, הודו, מלזיה ואינדונזיה. מסוף אלנבי הוא אחד מחמישה מעברי גבול יבשתיים בין ישראל לשכנותיה ממזרח ומדרום, וממוקם במרחק של פחות משעת נסיעה לעמאן. כיום מהווה המעבר את הדרך הקצרה ביותר מישראל לבירה הירדנית.

במעבר הגבול רבין נרשם גידול של כ-40% בכניסות והיציאות בשנה שעברה, עם 787 אלף תנועות שמקורן בעיקר בכניסות ויציאות של פועלים ירדנים (540 אלף) שחצו את הגבול לצורך עבודה בבתי המלון באילת. ב-2017 תנועת התיירים לבדה במעבר רבין גדלה ב-70%, עם מעבר של 163 אלף תיירים (כניסות ויציאות) לעומת 2016. 

מנתוני רש"ת עולה גם כי בשנה שעברה ישראלים המשיכו לעבור לסיני דרך מעבר הגבול בגין (טאבה) - כ-430 אלף כניסות ויציאות של ישראלים, עלייה של אחוזים בודדים לעומת 2016, וגידול של 61% לעומת 2015.

לעומת תנועת הישראלים במעבר הדרומי, ששמרה על מספרים יחסית דומים במהלך השנתיים האחרונות, תנועת התיירים במעבר טאבה רשמה בשנה שעברה עלייה של כ-68% בהשוואה ל-2016. נתון זה עשוי היה להוביל אותנו לחשוב שרבים מהתיירים שנוחתים בשדה התעופה עובדה במהלך עונת החורף, בטיסות המסובסדות על ידי משרד התיירות והתאחדות המלונות באילת, בכלל עוברים לנפוש בסיני.

אולם, כאשר משווים את נתוני תנועת התיירים ב-2017 לעומת 2015, עוד טרם מתן המענקים הללו לחברות התעופה, רואים כי חלה דווקא ירידה בתנועת התיירים במעבר גבול זה: ב-2015 עברו במסוף טאבה כ-354 אלף תיירים (הלוך וחזור) - כ-19% פחות בהשוואה ל- 2017.  

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker