המועדון הסגור של המסעות לפולין: אשת טורס טוענת שמשרד החינוך משמר את הקרטל בענף

חברת התיירות מבקשת ממשרד החינוך להסיר את הסעיף במכרז המחייב ניסיון קודם בארגון נסיעות ל-20 קבוצות לפחות של בני נוער ■ משרד החינוך: "המכרז נוסח בהתאם לחוק חובת המכרזים"

רינה רוזנברג קנדל
רינה רוזנברג קנדל
בני נוער באושוויץ בעת מצעד החיים
רינה רוזנברג קנדל
רינה רוזנברג קנדל

חברת התיירות אשת טורס פנתה אתמול (ב') למשרד החינוך בבקשה לבטל את אחת מדרישות הסף במכרז לארגון משלחות תלמידים ובני נוער לפולין, על פיה נדרש ניסיון קודם בארגון נסיעות ל-20 קבוצות לפחות של בני נוער בגילאי 18-16. לטענת אשת טורס, דרישה זו נועדה להשאיר במכרז רק את המשתתפים הקבועים בו ומונעת תחרות וכניסה של שחקנים חדשים.

"המכרז ערוך בצורה שמותירה את המגרש בידיה של קבוצת מתחרים מאוד מצומצמת, מן 'מועדון סגור' של מספר מתחרים בודדים", כותב למשרד החינוך עו"ד רחמים פרי ממשרד עורכי הדין אפרים-פורי, המייצגים את אשת טורס. "למעשה, מי שיכול להשתתף במכרז הוא רק מי שעסק בתחום המכרז קודם לכן, שכן אין בשוק התיירות טיולי קבוצות של נערים שלא בתחום המסעות לפולין, למעט כמובן עניינים מאוד ספציפיים ומאוד מצומצמים, כגון מסעות של קבוצות ספורט של נעים".

לטענת אשת טורס, הדרישה אינה סבירה או מידתית, שכן מה שנדרש מחברה המשתתפת במכרז הוא הארגון התיירותי בלבד, בעוד התחום הפדגוגי מצוי באחריות בתי הספר - שמצרפים לכל מסע צוות מורים ומחנכים. אשת טורס כתבה בפנייתה כי "מבחינת ארגון שירותי תיירות אין כמובן הבדל בין ארגון טיול לקבוצות של מבוגרים לבין ארגון של טיול לקבוצות של בני נוער.

"מהלך כזה של פסילה מראש מנוגד לחלוטין לאינטרס של הגברת התחרות במכרז, ופוגע קשות בהורים ובתלמידים. ברור כי הותרת 'המגרש' בנושא זה בידי קבוצת מצומצמת של מתחרים, מקימה בהכרח חשש לשחיתויות שונות, ובכלל זה לקרטלים, כגון הקרטל שנחקר בחודשים האחרונים על ידי המשטרה, אשר אף המליצה על הגשת כתב אישום".

עלויות המסע לפולין

משרד החינוך ממשיך לעבוד עם חברות החשודות בתיאום מחירים

לפני כחצי שנה המליצה משטרת ישראל ומחלקת החקירות של רשות ההגבלים העסקיים לפרקליטות להעמיד לדין את חברות התיירות דיזנהאוז, אקדמי טרוול, י. הלל, וגשר לעולם ומנהליהן בחשד לתיאום מחירים בארגון מסעות בני הנוער לפולין. לפי המשטרה, קיימות ראיות לכך שמנהלי אחת החברות העביר טובות הנאה לעובדי ציבור על מנת שאלו ישפרו את מצבה של החברה בתפעול המסעות לפולין. במקרה אחד ניתנו הנחות כדי שעובד עירייה יקדם את עניינה של החברה במכרז.

"במהלך החקירה נאספו ראיות שביססו את החשד לכך שמזה שנים פעלו הסוכנים במשותף כקרטל, על מנת לשמר רף מחירים גבוה, תוך שהם מציגים מצג שווא של תחרות ביניהם. כחלק מההסדרים האסורים, סוכני הנסיעות חילקו ביניהם את המסעות לפולין כך שלמעשה לא היתה תחרות ביניהם, דבר שאיפשר להם לגבות עבור המסעות מחירים גבוהים מהורי התלמידים", נכתב בהמלצת המשטרה. חרף ההמלצה, משרד החינוך ממשיך להתקשר גם בימים אלו עם חלק מהחברות החשודות לצורך קיום המסעות לפולין.

ב-2018 מוערך מספר המשתתפים הכולל במשלחות הממלכתיות של מוסדות החינוך בכ-36 אלף משתתפים בשנה; ובכ-6,000 משתתפים במשלחות הממלכתיות מטעם משרד החינוך. לפי המכרז, המחיר למשתתף במסלול של שהות של 6 לילות לא יעלה על סכום של 4,590 שקל; והמחיר למשתתף במסלול של 4 לילות לא יעלה על 3,890 שקלים.

תנאי הבסיס יהיו זהים לכלל המשלחות, כאשר כל בית ספר יוכל לרכוש שירותים נוספים כמו רופא ישראלי, הכנת טקס ותפעולו בפולין וכניסה למכרות מלח. סך כל עלות השירותים המשלימים לא תעלה על 250 שקל למשתתף. האפשרות להוסיף שירותים משלימים לכל מסע, בהתאם להחלטת בית ספר או ועד ההורים, יוצרת בידול בין בתי הספר מבחינת התוכן ואופי המסע שעוברים התלמידים.

ממשרד החינוך נמסר בתגובה לפניית אשת טורס כי "המכרז המדובר נוסח בהתאם לחוק חובת המכרזים, והעקרונות שבו תואמים לכל דין. ככל שיש שאלות או השגות, על החברות שמתמודדות במכרז לפנות בכתב לוועדת המכרזים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker