יותר דלפקי צ'ק-אין ובידוק ביטחוני: רש"ת תשקיע עד 9 מיליארד שקל בפיתוח נתב"ג

בשנה הבאה יעברו בנתב"ג 23 מיליון נוסעים בטיסות בינלאומיות, וברש"ת נערכים ל-30 מיליון נוסעים עד 2023 ■ כחלק מהתוכנית טרמינל 3 יורחב עד אפריל 2019, וגם טרמינל 1 יכיל יותר נוסעים בטיסות פנים ולואו-קוסט

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אולם הטיסות היוצאות בנתב"ג. רשות שדות התעופה הכריזה על תוכנית פיתוח חדשה, שתרחיב את בן גוריון עד קצה גבולותיוצילום: אייל טואג

כ-30 מיליון נוסעים יעברו עד ל-2023 בנתב"ג, כך מעריכה היום רשות שדות התעופה (רש"ת) לאור נתוני הגידול בתנועת הנוסעים בשנים האחרונות בשדה. כבר בשנה הבאה צפוי נתב"ג לרשום שיא נוסף של 23 מיליון תנועות נוסעים בטיסות בינלאומיות, גידול של 15% לעומת השנה הנוכחית - שמסתיימת עם 20 מיליון תנועות נוסעים.

הגידול בתנועה בנתב"ג החל עם כניסת רפורמת השמיים הפתוחים לתוקף לפני כחמש שנים, מאז גדל מספר הנוסעים מ-13.5 מיליון (2013) ל-20 מיליון (2017), אבל רק בחודשים האחרונים הבינו ברש"ת שנתב"ג לא ערוך להתמודד עם הגידול הצפוי בשנים הקרובות. בהתאם החליטה רש"ת כי תשקיע בשנים הקרובות 9-7 מיליארד שקל מתקציבה בפיתוח תשתיות בנתב"ג, כדי להתמודד עם הגידול הצפוי בביקוש מצד חברות התעופה והנוסעים.

כ-5 מיליארד שקל מהתקציב יושקעו בהרחבת טרמינל 3, כך שיוספו לו עוד 86 דלפקי צ'ק אין לרישום הנוסעים היוצאים לחו"ל - תוך הוספת אפשרויות לביצוע תהליכים עצמאים של נוסעים. כמו כן יורחב אזור הבידוק הביטחוני לכבודת היד בעוד 6 מכונות בידוק, תוך הכנסת שיפורים טכנולוגיים וביומטריים, הוספת מכונות בידוק ביטחוני של HBS, והוספת עוד נקודות "גייט פאס" למעבר עצמי באמצעות ברקוד.

כארבעה מיליארד שקל נוספים יושקעו בפיתוח התשתיות התעופתיות בשטח הצפוני בנתב"ג שיורחב, ובכך ינוצלו באופן סופי כל זכויות הבנייה במתחם. הפיתוח יכלול מסלול הסעה הצמוד למסלול ההמראות, שיאפשר ניצול יעיל יותר של המסלול. אזור המטענים שיפונה מאזור טרמינל 1 בחלקו המזרחי של נתב"ג יועתק לאזור הצפוני של השדה, ופינוייו יאפשר הגדלה של קיבולת הנוסעים בטרמינל לטיסות פנים ולגידול הצפוי בטיסות הלואו- קוסט, וסגירת שדה דב.

באזור יבנו שירותים תפעוליים-תעופתיים משלימים של מתחמי לוגיסטיקה ומטענים, מסופי מטען ובלדרות, שירותי תעופה, תחזוקת מטוסים ומכוני בדק. כמו כן מתוכננת במתחם הצפוני קריית מטענים, לוגיסטיקה ותחזוקת מטוסים, ובשטחים שיפונו באזור טרמינל 1 – אזורי המטען היום - יסללו רחבות חניית מטוסים חדשות ושירותים נוספים לנוסעים ומטוסים.

ההערכות הן שעד לאפריל 2019 יכפיל טרמינל 3 את מספר הנוסעים בו, מ-1.5 מיליון נוסעים יוצאים בשנה היום לכ-3 מיליון נוסעים יוצאים בשנה, כך שגם בו יידרשו התאמות. זאת אף כי רק לאחרונה הוא שופץ ונפתח מחדש. בין היתר יוספו דלפקי רישום לטיסה, הרחבת בידוק כבודת היד ועמדות ביקורת גבולות, הוספת שערי יציאה לאוטובוסים ומכונות בידוק טכנולוגיות ומסועי כבודה.

בתחילת 2018 צפויים להתווסף לטרמינל 3 עוד 8 שרוולי יציאה למטוס (זרוע E) ושני שערי יציאה באוטובוסים למטוסים, ורחבות החנייה למטוסים יורחבו. כמו כן יבוצעו  התאמות תכנון של מערכת מיון עצמאית והוספת מסועי איסוף כבודה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker